Chirurgia więzadła kolana – Przygotowania

Przed operacją kolana może być konieczne poczekanie, aż obrzęk ustąpi i pełny zakres ruchu powróci do kolana.

Konieczne może być również odczekanie, aż mięśnie przedniej części uda (mięsień czworogłowy) i tylnej części uda (ścięgna podkolanowe) będą tak silne, jak to tylko możliwe.

Jeśli przed operacją nie będziesz mieć pełnego zakresu ruchu w kolanie, powrót do zdrowia będzie trudniejszy.

Pełen zakres ruchu powróci prawdopodobnie po co najmniej 3 tygodniach od wystąpienia urazu. Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do fizjoterapeuty, który pomoże Ci przygotować się do operacji.

Fizjoterapia

Fizjoterapeuci lub fizjoterapeuci to pracownicy służby zdrowia, którzy używają metod fizycznych, takich jak masaż i manipulacja, aby zachęcić do leczenia. Fizjoterapeuta pomoże Ci odzyskać pełny zakres ruchu w kolanie.

Optymalizacja funkcji mięśni kolana pomoże zapewnić bardziej pomyślny wynik po operacji. Może również zapewnić kolanowi wystarczającą stabilność, więc operacja nie zawsze jest konieczna.

Twój fizjoterapeuta może pokazać Ci kilka ćwiczeń rozciągających, które możesz wykonać w domu, aby zachować elastyczność nogi.

Mogą również zalecać ćwiczenia o niskim wpływie, takie jak pływanie lub jazda na rowerze . Tego typu zajęcia poprawią siłę mięśni bez nadmiernego obciążania kolana.

Należy unikać wszelkich sportów lub czynności, które obejmują skręcanie, skręcanie lub skakanie.

Przeczytaj więcej o łatwych ćwiczeniach i fizjoterapii .

Klinika przed przyjęciem

Przed operacją więzadła krzyżowego przedniego (ACL) zostaniesz poproszony o zgłoszenie się do kliniki przed przyjęciem. Zostaniesz przyjęty przez członka zespołu, który będzie się tobą opiekował, gdy będziesz w szpitalu.

Zostanie przeprowadzone badanie fizykalne i zostaniesz zapytany o Twoją historię medyczną. Konieczne może być również wykonanie pewnych badań i testów, takich jak prześwietlenie kolana.

Zostaniesz zapytany o tabletki lub inne rodzaje leków, które zażywasz, zarówno przepisane, jak i kupione bez recepty w aptece.

Członek zespołu opiekuńczego zapyta również o wszelkie środki znieczulające, które miałeś w przeszłości i czy wystąpiły jakiekolwiek problemy lub skutki uboczne, takie jak nudności.

Zadadzą Ci również kilka pytań dotyczących zębów, w tym tego, czy nosisz protezy , czapki lub płytkę.

Dzieje się tak, ponieważ rurka może zostać włożona do gardła, aby pomóc Ci oddychać podczas operacji, a wszelkie luźne zęby mogą być niebezpieczne.

Poradnia przed przyjęciem to dobry czas, aby zadać wszelkie pytania dotyczące zabiegu. Jednak w dowolnym momencie możesz omówić wszelkie wątpliwości ze swoim chirurgiem.

Przeczytaj więcej o przygotowaniach do zabiegu .

Przygotowanie do szpitala

Przed pójściem do szpitala na operację warto być w pełni przygotowanym. Poniżej znajduje się lista rzeczy do rozważenia, jeśli masz zamiar poddać się operacji.

Odrób swoją pracę domową

Dowiedz się jak najwięcej o swojej operacji i na czym ona polega. Informacje lub film o zabiegu mogą być dostępne w Twoim szpitalu.

Zapytaj swojego chirurga, jeśli nie masz pewności.

Inne problemy zdrowotne

Poproś swojego lekarza rodzinnego o sprawdzenie, czy wszelkie inne problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) , są pod kontrolą.

Zachowaj czystosc

Przed pójściem do szpitala weź kąpiel lub prysznic i załóż czyste ubranie. Zmniejszy to ryzyko przeniesienia niepożądanych bakterii do szpitala.

Jedzenie przed operacją

Środki znieczulające są często bezpieczniejsze, jeśli żołądek jest pusty, więc zazwyczaj będziesz musiał przestać jeść na kilka godzin przed operacją.

Więcej porad na ten temat należy udzielić podczas wizyty w przychodni.

Przygotuj się na powrót do domu

Zaopatrz się w żywność, którą łatwo przygotować, na przykład konserwy i produkty podstawowe, takie jak ryż i makaron. Można też przygotować posiłki i włożyć je do zamrażarki.

Rzeczy, których potrzebujesz, na przykład książki i czasopisma, umieść w łatwo dostępnym miejscu.

Zorganizuj pomoc i transport

Poproś znajomego lub krewnego, aby zabrał Cię do szpitala i ze szpitala. Musisz również umówić się z kimś, kto będzie Ci pomagał w domu przez tydzień lub dwa po powrocie.

Przeczytaj więcej o operacjach .