Osteoporoza – przyczyny

Osteoporoza powoduje, że kości stają się słabsze i bardziej kruche. Niektórzy ludzie są bardziej zagrożeni niż inni.

Kości są najgrubsze i najsilniejsze we wczesnej dorosłości, aż do późnych lat dwudziestych. Stopniowo tracisz kość od około 35 roku życia.

Dzieje się tak u każdego, ale u niektórych osób rozwija się osteoporoza i znacznie szybciej tracą kości. Oznacza to, że są bardziej narażeni na złamanie.

Kto jest zagrożony osteoporozą

Osteoporoza może dotknąć mężczyzn i kobiety. Występuje częściej u osób starszych, ale może również wpływać na młodsze osoby.

Kobiety

Kobiety są bardziej narażone na rozwój osteoporozy niż mężczyźni, ponieważ zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy mają bezpośredni wpływ na gęstość kości.

Żeński hormon estrogen jest niezbędny dla zdrowych kości. Po menopauzie poziom estrogenów spada. Może to prowadzić do szybkiego spadku gęstości kości.

Kobiety są jeszcze bardziej narażone na rozwój osteoporozy, jeśli mają:

Mężczyźni

W większości przypadków przyczyna osteoporozy u mężczyzn jest nieznana. Istnieje jednak związek z męskim hormonem testosteronem, który pomaga utrzymać zdrowe kości.

Mężczyźni kontynuują produkcję testosteronu do późnej starości, ale ryzyko osteoporozy jest większe u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu.

U około połowy mężczyzn dokładna przyczyna niskiego poziomu testosteronu jest nieznana, ale znane przyczyny obejmują:

Czynniki ryzyka osteoporozy

Wiele hormonów w organizmie wpływa na obrót kostny. Jeśli masz zaburzenie gruczołów wytwarzających hormony, możesz mieć większe ryzyko rozwoju osteoporozy.

Zaburzenia związane z hormonami, które mogą wywołać osteoporozę, obejmują:

Inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko osteoporozy i złamań kości to:

Możesz dowiedzieć się, czy jesteś zagrożony, wykonując test online Królewskiego Towarzystwa Osteoporozy.