Martwy poród – co się stanie, jeśli nienarodzone dziecko umrze

Dobre samopoczucie dziecka będzie monitorowane podczas wizyt przedporodowych, więc wszelkie problemy są zwykle wykrywane przed porodem.

Potwierdzenie śmierci dziecka

Jeśli podejrzewa się, że Twoje dziecko umarło, położna lub lekarz mogą początkowo nasłuchiwać bicia serca dziecka za pomocą ręcznego urządzenia dopplerowskiego. Otrzymasz również propozycję USG w celu sprawdzenia bicia serca Twojego dziecka.

Czasami matka może nadal czuć, że jej dziecko się porusza po potwierdzeniu śmierci. Może się to zdarzyć, gdy matka zmieni pozycję. W takim przypadku matce można zaproponować kolejne badanie USG.

Dowiedzenie się, że Twoje dziecko umarło, jest katastrofalne. Powinieneś otrzymać wsparcie i wyjaśnić ci swoje możliwości. Jeśli jesteś sam w szpitalu, poproś personel o skontaktowanie się z kimś bliskim, aby przyszedł i był z tobą.

Przed porodem powinna być dostępna osoba posiadająca umiejętności i doświadczenie z rodzicami, którzy stracili dziecko, aby porozmawiać z Tobą o tym, czy chcesz zobaczyć zdjęcie swojego dziecka, mieć pamiątkę, taką jak kosmyk włosów, zobaczyć lub trzymaj swoje dziecko.

Poród, jeśli Twoje dziecko zmarło

Jeśli kobieta umiera przed porodem, zwykle podaje się jej lekarstwo, które pomaga wywołać poród. Jest to bezpieczniejsze dla matki niż cesarskie cięcie .

Jeśli nie ma medycznego powodu, aby dziecko narodziło się natychmiast, może być możliwe zaczekanie, aż poród rozpocznie się naturalnie. Decyzji tej zwykle nie trzeba podejmować od razu, a może uda się najpierw wrócić do domu na dzień lub dwa.

W niektórych przypadkach można zalecić lek przygotowujący organizm kobiety do procesu indukcji. Ten lek może działać do 48 godzin.

Naturalna praca

Czekając na naturalny poród, po 48 godzinach konieczne są regularne badania krwi .

Oczekiwanie na poród naturalny zwiększa ryzyko pogorszenia się stanu dziecka w macicy. Może to wpłynąć na wygląd dziecka w chwili urodzenia i może utrudnić ustalenie przyczyny śmierci.

Poród indukowany

Jeśli zdrowie matki jest zagrożone, poród jest prawie zawsze wywoływany lekami. Można to zrobić natychmiast, jeśli:

  • matka ma ciężki stan przedrzucawkowy
  • matka ma poważną infekcję
  • worek z wodą wokół dziecka (worek owodniowy) pękł

Poród można wywołać, wkładając globulkę lub żel do pochwy lub połykając tabletkę. Czasami lek podaje się w kroplówce do żyły w ramieniu.

Po urodzeniu martwego dziecka

Po porodzie martwym wielu rodziców chce zobaczyć i potrzymać swoje dziecko. Tylko od Ciebie zależy, czy chcesz to zrobić. Będziesz mieć chwilę spokoju z dzieckiem, jeśli tego chcesz.

Możesz również zrobić zdjęcia swojemu dziecku i zebrać pamiątki, takie jak kosmyk włosów, odciski stóp lub dłoni lub kocyk, w który dziecko zostało owinięte przy urodzeniu.

Jeśli nie masz pewności, czy chcesz zabrać ze sobą jakieś pamiątki po swoim dziecięcym domu, zazwyczaj można je przechowywać w dokumentacji szpitalnej. Jeśli Twój szpital nie prowadzi dokumentacji papierowej, możesz otrzymać te pamiątki w zapieczętowanej kopercie do przechowywania w domu. Oznacza to, że będziesz mógł na nie spojrzeć, jeśli kiedykolwiek zdecydujesz, że chcesz.

Możesz także nadać imię swojemu dziecku, ale nie wszyscy to robią i wybór należy do Ciebie.

Decyzje o tym, co zrobić po porodzie martwego dziecka, są bardzo osobiste i nie ma dobrego ani złego sposobu na odpowiedź.

Mleko matki

Po porodzie martwego organizm może zacząć wytwarzać mleko matki, co może powodować dyskomfort i stres. Leki (agoniści dopaminy) mogą powstrzymać wytwarzanie mleka przez piersi. Powodują niewiele skutków ubocznych i mogą również pomóc Ci poczuć się lepiej emocjonalnie, ale nie są odpowiednie, jeśli masz stan przedrzucawkowy .

Niektóre matki wolą, aby ich laktacja wyschła bez leków. Twój lekarz lub położna mogą omówić z Tobą opcje.

Znalezienie przyczyny

Zostaną ci zaoferowane testy, aby znaleźć przyczynę urodzenia martwego dziecka. Nie musisz ich mieć, ale wyniki mogą pomóc uniknąć problemów w przyszłych ciążach.

Oferowane testy mogą obejmować:

  • badania krwi – mogą one wykazać, czy matka ma stan przedrzucawkowy , cholestazę położniczą lub rzadko cukrzycę
  • specjalistyczne badanie pępowiny, błon i łożyska – tkanek, które przylegają do dziecka i wspierają dziecko w ciąży
  • badanie na infekcję – można zbadać próbkę moczu, krwi lub komórek z pochwy lub szyjki macicy (szyjki macicy)
  • test czynności tarczycy – aby sprawdzić, czy u matki występuje choroba, która wpływa na jej tarczycę
  • testy genetyczne – zwykle przeprowadzane na małej próbce pępowiny, w celu ustalenia, czy Twoje dziecko miało problemy, takie jak zespół Downa

Na dziecku można również przeprowadzić bardziej szczegółowe testy, aby spróbować ustalić przyczynę zgonu lub określić, czy istnieją jakieś warunki, które mogły się do tego przyczynić. Nazywa się to sekcją zwłok.

Sekcja zwłok

Sekcja zwłok to badanie ciała Twojego dziecka. Badanie może dostarczyć więcej informacji o tym, dlaczego zmarło Twoje dziecko, co może być szczególnie ważne, jeśli planujesz zajść w ciążę w przyszłości.

Sekcja zwłok nie może odbyć się bez Twojej pisemnej zgody (zgody) i zostaniesz zapytana, czy chcesz, aby Twoje dziecko ją miało. Procedura może obejmować szczegółowe zbadanie narządów dziecka, obejrzenie próbek krwi i tkanek oraz przeprowadzenie testów genetycznych, aby sprawdzić, czy Twoje dziecko ma chorobę genetyczną.

Pracownik służby zdrowia proszący o Twoją zgodę powinien wyjaśnić różne opcje, które pomogą Ci zdecydować, czy chcesz, aby Twoje dziecko zostało poddane sekcji zwłok.

Zachowaj ostrożność

Zwykle wizyta kontrolna odbywa się kilka tygodni po wyjściu ze szpitala, aby sprawdzić stan zdrowia i omówić sekcję zwłok i wyniki badań (jeśli zostały przeprowadzone).

Wizyta jest również okazją do rozmowy z lekarzem na temat ewentualnych przyszłych ciąż. Przed wizytą kontrolną może być pomocne spisanie wszelkich pytań do lekarza.

Wsparcie w żałobie

Poród martwy może być emocjonalnie traumatyczny zarówno dla obojga rodziców, jak i dla innych członków rodziny. Dostępna jest pomoc i wsparcie.

Możesz zostać przedstawiony funkcjonariuszowi ds. Pomocy w żałobie lub położnej w żałobie. Zwykle pracują w szpitalach lub dla władz lokalnych. Mogą pomóc w załatwieniu wszelkich formalności, które należy wypełnić i wyjaśnić wybory, jakie możesz podjąć w sprawie pogrzebu dziecka. Będą również kontaktować się z innymi pracownikami służby zdrowia.

Wiele osób odczuwa poczucie winy lub niepokój po stracie dziecka. Niektórzy rodzice doświadczają depresji lub zespołu stresu pourazowego (PTSD) .

Pomocne może być omówienie swoich uczuć ze swoim lekarzem rodzinnym, położną środowiskową, pielęgniarką środowiskową lub innymi rodzicami, którzy stracili dziecko. Przeczytaj więcej o żałobie i radzeniu sobie ze stratą .

Grupy wsparcia

Organizacja charytatywna Sands , martwych urodzeń i śmierci noworodków, zapewnia wsparcie wszystkim, którzy zostali dotknięci śmiercią dziecka. Możesz:

  • zadzwoń na poufną infolinię Sands pod numer 020 7436 5881 – od 9:30 do 17:30 od poniedziałku do piątku oraz od 18:00 do 22:00 we wtorek i czwartek
  • email helpline@uk-sands.org

W Wielkiej Brytanii istnieje wiele innych grup samopomocy dla rodziców w żałobie i ich rodzin. Możesz szukać usług wsparcia w żałobie w Twojej okolicy .

Grupy te są zwykle prowadzone przez pracowników służby zdrowia, takich jak pracownicy pomocy przy utracie dziecka lub wyspecjalizowane położne, a także rodzice, którzy doświadczyli porodu martwego.

Niektóre grupy wsparcia są przeznaczone dla kobiet, których martwe urody mają określoną przyczynę. Na przykład:

Rejestracja martwego urodzenia

Zgodnie z prawem, dzieci martwe muszą być formalnie zarejestrowane. W Anglii i Walii należy to zrobić w ciągu 42 dni od urodzenia dziecka, aw Szkocji 21 dni.

Nie musisz rejestrować martwego urodzenia w Irlandii Północnej, ale możesz, jeśli chcesz, o ile jest to w ciągu roku od urodzenia.

Więcej informacji na temat rejestracji martwego urodzenia można znaleźć na stronie GOV.UK.