Przejściowy atak niedokrwienny (TIA) – Diagnoza

Jeśli podejrzewasz, że miałeś przemijający napad niedokrwienny (TIA), ważne jest, aby jak najszybciej poddać się ocenie lekarza.

Po wstępnej ocenie zostaniesz skierowany do specjalisty w celu przeprowadzenia dalszych badań, które pomogą określić przyczynę TIA. Powinieneś zostać skierowany do specjalisty w ciągu 24 godzin od wystąpienia objawów.

Ocena wstępna

TIA często ustępują bardzo szybko, więc przed wizytą u lekarza możesz nie mieć żadnych objawów.

Jeśli podejrzewają, że miałeś TIA, otrzymasz aspirynę, którą od razu zabierzesz, aby zapobiec udarowi. Zostaniesz również skierowany do specjalisty na dalsze testy.

Ocena specjalistyczna

Zwykle wizyta u lekarza specjalizującego się w chorobach mózgu i kręgosłupa (neurolog) lub konsultanta specjalizującego się w udarach. Może to mieć miejsce w specjalistycznej klinice udarowej, klinice TIA lub oddziale ostrego udaru mózgu.

Zostaniesz zapytany o objawy, których doświadczyłeś podczas TIA i jak długo utrzymywały się. Pomoże to wykluczyć inne schorzenia, które mogły spowodować objawy.

Nawet jeśli nie masz już objawów, nadal możesz potrzebować badania neurologicznego. Obejmuje to proste zadania mające na celu sprawdzenie Twojej siły, czucia i umiejętności koordynacji.

Testy

Można wykonać kilka testów, aby potwierdzić TIA i poszukać problemów, które mogły go spowodować. Niektóre z tych testów obejmują:

Testy ciśnienia krwi

Twoje ciśnienie krwi zostanie sprawdzone, ponieważ wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) może prowadzić do TIA.

Badania krwi

Możesz potrzebować badań krwi, aby sprawdzić, czy masz wysoki poziom cholesterolu lub cukrzycę .

Elektrokardiogram (EKG)

Elektrokardiogram (EKG) mierzy aktywność elektryczną serca za pomocą szeregu elektrod (małych, lepkich plam) przymocowanych do skóry.

EKG może wykryć nieprawidłowy rytm serca, który może być oznaką stanów, takich jak nieregularne bicie serca (migotanie przedsionków) , co może zwiększać ryzyko wystąpienia TIA.

USG tętnic szyjnych

USG tętnic szyjnych może wykazać, czy w tętnicach szyjnych prowadzących do mózgu występuje zwężenie lub jakiekolwiek blokady.

Mała sonda (przetwornik) wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do twojego ciała. Kiedy te fale dźwiękowe odbijają się, można je wykorzystać do stworzenia obrazu wnętrza twojego ciała.

Skany mózgu

Skany mózgu nie zawsze są konieczne, jeśli miałeś TIA. Zwykle są wykonywane tylko wtedy, gdy nie jest jasne, która część mózgu została dotknięta.

Najczęściej stosuje się rezonans magnetyczny . Ten rodzaj skanowania wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe, aby stworzyć obraz mózgu.