Przejściowy atak niedokrwienny (TIA) – Leczenie

Chociaż objawy przemijającego napadu niedokrwiennego (TIA) ustępują w ciągu kilku minut lub godzin bez żadnego specjalnego leczenia, będziesz potrzebować leczenia, aby zapobiec wystąpieniu kolejnego TIA lub pełnego udaru w przyszłości.

TIA to znak ostrzegawczy, że istnieje zwiększone ryzyko pełnego udaru w najbliższej przyszłości. Najwyższe ryzyko występuje w dniach i tygodniach następujących po TIA.

Udar to poważny stan zdrowia, który może spowodować trwałe kalectwo, aw niektórych przypadkach może być śmiertelny, ale odpowiednie leczenie po TIA może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru.

Twoje leczenie będzie zależało od indywidualnych okoliczności, takich jak wiek i historia choroby. Twój zespół medyczny może omówić z Tobą opcje leczenia i opowiedzieć o możliwych korzyściach i zagrożeniach.

Zabiegi obejmują:

 • zmiany stylu życia
 • leki
 • operacja

Zmiany stylu życia

Istnieje kilka zmian w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru po TIA.

Obejmują one:

 • stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety – zwykle zaleca się dietę niskotłuszczową, o obniżonej zawartości soli, bogatą w błonnik, w tym dużą ilość świeżych owoców i warzyw
 • regularne ćwiczenia – dla większości osób oznacza to co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności o umiarkowanej intensywności, takiej jak jazda na rowerze lub szybki marsz, lub 75 minut aktywności o dużej intensywności, takiej jak bieganie, pływanie lub jazda na rowerze pod górę. Dodatkowo ćwiczenia siłowe przez 2 dni w tygodniu
 • rzucenie palenia – jeśli palisz, zaprzestanie palenia może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru w przyszłości
 • ograniczenie spożycia alkoholu – mężczyznom i kobietom zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu do 14 jednostek tygodniowo

Leki

Większość osób, które przeszły TIA, będzie musiała codziennie przyjmować 1 lub więcej lekarstw, długoterminowo, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru lub kolejnego TIA.

Aspiryna i inne leki przeciwpłytkowe

Prawdopodobnie zaraz po podejrzeniu TIA otrzymasz aspirynę .

Aspiryna działa jako lek przeciwpłytkowy.

Płytki krwi to komórki krwi, które pomagają w krzepnięciu krwi.

Leki przeciwpłytkowe działają poprzez zmniejszenie zdolności płytek krwi do zlepiania się i tworzenia skrzepów krwi.

Możesz również otrzymać inne leki przeciwpłytkowe, takie jak klopidogrel lub dipirydamol .

Główne działania niepożądane leków przeciwpłytkowych obejmują niestrawność i zwiększone ryzyko krwawienia. Na przykład, możesz dłużej krwawić, jeśli się skaleczysz i łatwo możesz siniak.

Antykoagulanty

Leki przeciwzakrzepowe mogą pomóc w zapobieganiu zakrzepom krwi poprzez zmianę składu chemicznego krwi w sposób, który zapobiega tworzeniu się zakrzepów.

Zazwyczaj są oferowane osobom, u których wystąpił TIA spowodowany zakrzepem krwi w sercu. Jest to często spowodowane stanem zwanym migotaniem przedsionków , które powoduje nieregularne bicie serca.

Warfaryna , apiksaban , dabigatran , edoksaban i rywaroksaban to przykłady leków przeciwzakrzepowych, które mogą być podawane niektórym osobom po TIA.

Skutkiem ubocznym wszystkich leków przeciwzakrzepowych jest ryzyko krwawienia, ponieważ leki te zmniejszają zdolność krzepnięcia krwi. Podczas przyjmowania warfaryny mogą być konieczne regularne badania krwi , aby lekarze mogli sprawdzić, czy dawka nie jest za wysoka ani za mała.

Dowiedz się więcej o antykoagulantach .

Leki na ciśnienie krwi

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi , zostanie Ci zaproponowany lek przeciwnadciśnieniowy, aby je kontrolować. Dzieje się tak, ponieważ wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wystąpienia TIA lub udaru.

Istnieje wiele różnych rodzajów leków, które mogą pomóc kontrolować ciśnienie krwi, w tym:

 • diuretyki tiazydowe
 • inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE)
 • blokery kanału wapniowego
 • beta-blokery

Lekarz doradzi, który lek przeciwnadciśnieniowy jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Niektórym osobom można zaproponować połączenie 2 lub więcej różnych leków.

Dowiedz się więcej o leczeniu wysokiego ciśnienia krwi .

Statyny

Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu , zaleca się przyjmowanie leku zwanego statyną . Statyny obniżają poziom cholesterolu we krwi, blokując w wątrobie enzym wytwarzający cholesterol.

Statyny mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko udaru, niezależnie od poziomu cholesterolu. Możesz otrzymać statynę, nawet jeśli poziom cholesterolu nie jest szczególnie wysoki.

Przykłady statyn często podawanych osobom, które przeszły TIA, obejmują atorwastatynę , symwastatynę i rosuwastatynę .

Dowiedz się więcej o statynach .

Operacja

W niektórych przypadkach po TIA może być zalecana operacja zwana endarterektomią tętnicy szyjnej.

Endarterektomia szyjna

Endarterektomia tętnicy szyjnej polega na usunięciu części wyściółki tętnic szyjnych – głównych naczyń krwionośnych zaopatrujących głowę i szyję – oraz wszelkich blokadach wewnątrz tętnic szyjnych.

Kiedy złogi tłuszczu gromadzą się w tętnicach szyjnych, tętnice stają się twarde i wąskie, co utrudnia przepływ krwi do mózgu.

Jest to znane jako miażdżyca tętnic i może prowadzić do TIA i udarów, jeśli dopływ krwi do mózgu zostanie zakłócony.

Endarterektomia tętnicy szyjnej może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru lub kolejnego TIA poprzez odblokowanie tętnic szyjnych, gdy uległy umiarkowanemu lub poważnemu zwężeniu.

Dowiedz się więcej o endarterektomii tętnicy szyjnej .

Jazda po TIA

Chociaż TIA nie powinno mieć długoterminowego wpływu na Twoje codzienne czynności, musisz natychmiast zaprzestać prowadzenia pojazdu.

Jeśli lekarz jest zadowolony, że nastąpił dobry powrót do zdrowia i po 1 miesiącu nie ma trwałych efektów, możesz ponownie rozpocząć jazdę.

Nie musisz informować Agencji ds. Licencji Kierowców i Pojazdów (DVLA), ale powinieneś skontaktować się z firmą ubezpieczeniową samochodu.