Przeszczep trzustki – co się dzieje

Przeszczepy trzustki przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że będziesz spać i nic nie poczujesz podczas zabiegu.

  • W Twoim brzuszku zostanie wykonane cięcie, od miejsca tuż pod mostkiem do pępka.
  • Trzustka dawcy jest zwykle umieszczana po prawej stronie brzucha i jest połączona z naczyniami krwionośnymi, które przenoszą krew do nogi.
  • Niewielka część jelita cienkiego dawcy zostanie połączona z jelitem cienkim lub pęcherzem, aby umożliwić odpływ soków trawiennych z trzustki dawcy.
  • Jeśli masz połączony przeszczep trzustki i nerki, nerka zostanie umieszczona nisko po lewej stronie brzucha.
  • Stara trzustka nie zostanie usunięta, ponieważ nadal będzie wytwarzać soki trawienne, podczas gdy trzustka dawcy wytwarza insulinę.

Operacja przeszczepu trzustki może zająć od 4 do 5 godzin.

Jeśli jednocześnie potrzebujesz przeszczepu nerki , operacja może zająć około 6 do 8 godzin.

Twoja nowa trzustka powinna od razu zacząć wytwarzać insulinę.

Przeszczepienie wysp

Niewielka liczba osób z cukrzycą typu 1 może mieć nieco inny zabieg, w którym tylko komórki produkujące insulinę (komórki wysp trzustkowych) są przeszczepiane z trzustki dawcy do wątroby.

Nazywa się to przeszczepem wysp trzustkowych i zwykle przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że nie śpisz, ale obszar poddawany operacji jest odrętwiały.

Cienką, elastyczną rurkę (cewnik) wprowadza się przez brzuch i wątrobę do żyły, która zaopatruje wątrobę w krew. Następnie wstrzykuje się do niego komórki wysepek dawcy.

Jeśli operacja się powiedzie, komórki dawcy zaczną wytwarzać insulinę. Może to pomóc osobom, które doświadczają ciężkich epizodów niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi, które pojawiają się bez ostrzeżenia.

Leczenie insuliną jest często potrzebne po operacji, ale epizody niskiego poziomu cukru we krwi powinny być łatwiejsze do kontrolowania.

Podobnie jak w przypadku konwencjonalnego przeszczepu trzustki, przez resztę życia będziesz musiał przyjmować leki, aby osłabić układ odpornościowy.

Więcej informacji można znaleźć w wytycznych National Institute for Health and Care Excellence (NICE) dotyczących allogenicznego przeszczepu komórek wysp trzustkowych w cukrzycy typu 1 .

Po operacji

Po zakończeniu przeszczepu zostaniesz zwykle przeniesiony na oddział intensywnej terapii (OIOM) lub oddział intensywnej terapii (HDU).

Będziesz pod bardzo dokładną opieką, a różne rurki i maszyny, które pomagają monitorować twoje zdrowie i wspierają funkcje twojego ciała, zostaną do ciebie podłączone.

Dowiedz się więcej o rekonwalescencji po przeszczepie trzustki