Przeszczep trzustki – kto może go mieć

Ponieważ trzustki dawców jest niewiele, musisz dokładnie ocenić, czy przeszczep trzustki jest odpowiedni dla Ciebie i czy możesz na nim skorzystać.

Kiedy rozważa się przeszczep trzustki

Przeszczep trzustki rozważa się zwykle tylko u niewielkiej liczby osób z cukrzycą typu 1.

W Wielkiej Brytanii jest około miliona osób z cukrzycą typu 1, ale tylko około 200 jest poddawanych przeszczepowi trzustki każdego roku.

Cukrzyca typu 1 występuje, gdy układ odpornościowy niszczy komórki (wysepki) w trzustce, które wytwarzają hormon zwany insuliną.

Często można to kontrolować wstrzyknięciami insuliny, więc w wielu przypadkach ryzyko przeszczepu trzustki przeważa nad korzyściami.

Ale można rozważyć przeszczep, jeśli:

Jeśli zdrowa trzustka zostanie przeszczepiona do twojego organizmu, powinna natychmiast zacząć wytwarzać insulinę, łagodząc objawy cukrzycy i zastępując leczenie zastrzykami insuliny.

Ocena pod kątem przeszczepu trzustki

W centrum przeszczepów przeprowadzisz szczegółową ocenę, aby dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu i sprawdzić, czy są jakieś podstawowe problemy, które mogą wpłynąć na Twoją przydatność do przeszczepu trzustki.

Zwykle wymaga to przeprowadzenia kilku testów, takich jak:

Podczas oceny będziesz miał również okazję spotkać się z zespołem transplantologicznym i dowiedzieć się więcej o operacji.

Może się przydać spisanie listy pytań, które chciałbyś zadać zespołowi transplantacyjnemu przed wizytą.

Kto może nie nadawać się do przeszczepu trzustki?

Niestety, nie każdy, kto myśli, że przeszczep trzustki przyniesie korzyści, będzie odpowiedni.

Dzieje się tak, ponieważ operacja powoduje duże obciążenie organizmu i może oznaczać, że ryzyko przeważa nad potencjalnymi korzyściami.

Na przykład możesz zostać uznany za nieodpowiedniego do przeszczepu trzustki, jeśli:

  • ma ciężką chorobę serca
  • niedawno przeszedłeś zawał serca
  • mają nieuleczalnego raka
  • masz poważne problemy psychiczne lub behawioralne, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, abyś był w stanie prawidłowo przyjąć leki potrzebne po przeszczepie trzustki
  • są na ogół w złym stanie zdrowia i jest mało prawdopodobne, aby wytrzymały obciążenie chirurgiczne i związane z nim leczenie
  • mają dużą nadwagę
  • pić dużo lub nadużywać narkotyków

Wiek nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy przeszczep trzustki jest odpowiedni, chociaż zabieg ten jest rzadko wykonywany u osób starszych, ponieważ często mają inne problemy zdrowotne, które powodują, że przeszczep jest zbyt ryzykowny.

Kto decyduje, czy możesz mieć przeszczep trzustki?

Ostateczną decyzję o tym, czy kwalifikujesz się do przeszczepu trzustki, podejmuje zespół przeszczepowy.

O decyzji możesz zostać poinformowany jeszcze przed opuszczeniem ośrodka transplantacyjnego.

Ale jeśli Twoja sprawa nie jest prosta, może minąć kilka tygodni, zanim zostaniesz poinformowany o decyzji.

Zespół transplantacyjny może zdecydować, że:

  • nadaje się do przeszczepu i gotowy do umieszczenia na liście oczekujących – przeczytaj więcej o liście oczekujących na przeszczep trzustki
  • nadaje się do przeszczepu, ale Twój stan nie wymaga przeszczepu – zwykle będziesz monitorowany na wypadek pogorszenia się stanu
  • nieodpowiedni do przeszczepu – przyczyny zostaną szczegółowo wyjaśnione przez zespół transplantacyjny

W niektórych przypadkach do podjęcia ostatecznej decyzji konieczne są dalsze badania lub możesz zostać skierowany do innego ośrodka transplantacyjnego w celu uzyskania drugiej opinii.