Rak dróg żółciowych (rak dróg żółciowych) – Leczenie

Leczenie raka dróg żółciowych zwykle ma na celu jak najdłuższe kontrolowanie objawów. Ale jeśli zostanie znaleziony wystarczająco wcześnie, czasami istnieje szansa, że można go wyleczyć.

Główne zabiegi to:

  • operacja usunięcia dotkniętego obszaru
  • wprowadzenie stentu – operacja polegająca na poszerzeniu i odblokowaniu przewodu żółciowego
  • chemioterapia – lek spowalniający rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych i łagodzący objawy
  • radioterapia – wiązka promieniowania służy do spowolnienia rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych i złagodzenia objawów

We wczesnym stadium raka dróg żółciowych wyleczenie może być możliwe poprzez usunięcie zajętej części przewodu żółciowego i pęcherzyka żółciowego, a zwykle części wątroby lub trzustki.

Jest mało prawdopodobne, aby wyleczenie było możliwe w przypadku bardziej zaawansowanego raka, ale założenie stentu lub leczenie chemioterapią lub radioterapią może pomóc złagodzić objawy.

Operacja

Jeśli można wyleczyć raka, zalecana będzie operacja usunięcia tkanki rakowej.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jest rak, może być konieczne usunięcie:

  • część przewodu żółciowego zawierająca komórki rakowe
  • twój woreczek żółciowy
  • pobliskie gruczoły chłonne
  • część wątroby
  • część trzustki

Operację można przeprowadzić przez pojedyncze duże nacięcie (nacięcie) brzucha lub sporadycznie przy użyciu narzędzi chirurgicznych wprowadzanych przez małe nacięcia (zwane „dziurką od klucza” lub operacją laparoskopową ).

Po operacji można normalnie żyć. Możesz żyć bez pęcherzyka żółciowego, a chirurdzy często potrafią zrekonstruować drogi żółciowe. Twoja wątroba powinna nadal funkcjonować, nawet jeśli została usunięta.

Odblokowanie przewodu żółciowego

Jeśli twój przewód żółciowy zostanie zablokowany w wyniku raka, może być zalecane leczenie w celu jego odblokowania.

Pomoże to złagodzić objawy, takie jak:

Przewód żółciowy można odblokować za pomocą małej pustej rurki zwanej stentem, która rozszerza przewód żółciowy i utrzymuje go w stanie otwartym.

Stent można wprowadzić za pomocą długiej, elastycznej rurki (endoskopu) prowadzonej przez gardło lub wykonując niewielkie nacięcie (nacięcie) w skórze.

Czasami stent może zostać zablokowany. Jeśli tak się stanie, należy go usunąć i wymienić.

Chemoterapia

Chemioterapia jest stosowana w celu złagodzenia objawów raka dróg żółciowych, spowolnienia jego rozprzestrzeniania się i przedłużenia życia.

Jest stosowany, gdy rak nie nadaje się do operacji, ale ogólny stan zdrowia jest wystarczająco dobry, aby poddać się chemioterapii.

Zwykle podaje się go przez kroplówkę do żyły w ramieniu.

Skutki uboczne chemioterapii mogą obejmować:

Efekty uboczne powinny ustąpić po zakończeniu kuracji.

Dowiedz się więcej o chemioterapii .

Radioterapia

Podobnie jak chemioterapia, radioterapia jest czasami stosowana w celu złagodzenia objawów, spowolnienia rozprzestrzeniania się raka i przedłużenia życia, chociaż nie jest jasne, jak skuteczna jest w leczeniu raka dróg żółciowych.

Zwykle jest podawany za pomocą maszyny, która kieruje wiązkę promieniowania na obszar rakowy.

Skutki uboczne radioterapii mogą obejmować:

Efekty uboczne powinny ustąpić po zakończeniu kuracji.

Dowiedz się więcej o radioterapii .

Próby i badania kliniczne

Prowadzone są badania w celu znalezienia lepszych metod leczenia raka dróg żółciowych.

Na przykład w ostatnich badaniach przyjrzano się nowym połączeniom leków stosowanych w chemioterapii i sprawdzono, czy leczenie lekami zwanymi terapiami celowanymi jest skuteczne.

Prowadzone są również badania nad wstrzykiwaniem maleńkich radioaktywnych „kulek” do naczyń krwionośnych zaopatrujących wątrobę. Kulki zostają uwięzione i uwalniają promieniowanie bezpośrednio do komórek rakowych.

Możesz zostać zapytany, czy chcesz wziąć udział w badaniu klinicznym w ramach leczenia. Możesz również zapytać swój zespół opiekuńczy o jakiekolwiek badania, w których możesz wziąć udział.

Dowiedz się więcej o badaniach klinicznych .

Przeszukaj witrynę National Institute for Health Research (NIHR) pod kątem badań klinicznych prowadzonych w Twojej okolicy w kierunku raka dróg żółciowych