Rak szyjki macicy – Życie z

Wpływ raka szyjki macicy na twoje codzienne życie będzie zależał od stadium raka i stosowanego leczenia.

Wiele kobiet z rakiem szyjki macicy przechodzi radykalną histerektomię . Jest to poważna operacja, która wymaga czasu, aby dojść do siebie. Większość kobiet po radykalnej histerektomii potrzebuje od 6 do 12 tygodni wolnego od pracy.

Podczas rekonwalescencji staraj się unikać żmudnych zadań i podnoszenia, takich jak podnoszenie dzieci lub ciężkich toreb z zakupami. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie prowadzić pojazdu przez co najmniej 3 do 6 tygodni po operacji, ale powinieneś sprawdzić w firmie ubezpieczeniowej, jakie są jej zasady.

Niektóre metody leczenia raka szyjki macicy mogą powodować duże zmęczenie, zwłaszcza chemioterapia i radioterapia . Z tego powodu być może będziesz musiał na chwilę zrobić sobie przerwę od niektórych normalnych czynności.

Nie powinieneś bać się prosić rodziny i przyjaciół o praktyczną pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Praktyczną pomoc mogą również uzyskać władze lokalne. Zapytaj lekarza lub pielęgniarkę, z kim należy się skontaktować.

Praca

Rak szyjki macicy niekoniecznie oznacza, że będziesz musiał zrezygnować z pracy, chociaż możesz potrzebować dużo wolnego czasu. Podczas leczenia możesz nie być w stanie kontynuować tego, co robiłeś wcześniej.

Jeśli masz raka, jesteś objęty ustawą o dyskryminacji osób niepełnosprawnych . Oznacza to, że pracodawca nie może dyskryminować Cię z powodu Twojej choroby. Mają obowiązek dokonać „rozsądnych korekt”, aby pomóc Ci sobie z tym poradzić. Oto przykłady:

  • przyznanie Ci czasu wolnego na leczenie i wizyty lekarskie
  • umożliwiając elastyczność w zakresie godzin pracy, zadań, które musisz wykonać lub środowiska pracy

Definicja „rozsądnego” zależy od sytuacji, na przykład tego, jak bardzo wpłynęłoby to na działalność Twojego pracodawcy.

Powinieneś przekazać swojemu pracodawcy jak najwięcej informacji o tym, ile czasu będziesz potrzebować i kiedy. Porozmawiaj z członkiem swojego działu kadr, jeśli takiego masz. Przedstawiciel związku lub stowarzyszenia pracowników może również udzielić porady.

Jeśli masz problemy z pracodawcą, Twój związek lub lokalna Poradnia Obywatelska mogą Ci pomóc.

Macmillan Cancer Support zawiera również dodatkowe informacje i porady dotyczące pracy i raka .

Pieniądze i korzyści

Jeśli musisz zwolnić lub przerwać pracę z powodu raka, możesz mieć trudności z finansami. Jeśli masz raka lub opiekujesz się osobą chorą na raka, możesz mieć prawo do wsparcia finansowego. Na przykład:

Warto jak najszybciej dowiedzieć się, jaka pomoc jest dostępna. Możesz poprosić o rozmowę z pracownikiem socjalnym w Twoim szpitalu, który udzieli Ci potrzebnych informacji.

Darmowe recepty

Osoby leczone na raka są uprawnione do ubiegania się o zwolnienie z obowiązku wystawiania darmowych recept na wszystkie leki, w tym na leczenie innych chorób.

Certyfikat jest ważny przez 5 lat. Możesz ubiegać się o zaświadczenie, rozmawiając ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą onkologiem.

Przeczytaj więcej opomocy z kosztami recept .

Twoje życie seksualne

Wiele kobiet denerwuje się seksem po leczeniu raka szyjki macicy, ale jest to całkowicie bezpieczne. Seks nie sprawi, że rak wróci, a twój partner nie może złapać raka od ciebie.

Jeśli chcesz, możesz powrócić do normalnego życia seksualnego w ciągu kilku tygodni od zakończenia radioterapii lub operacji. To da twojemu ciału czas na wyleczenie.

Jeśli masz chemioterapię, partnerzy płci męskiej powinni nosić prezerwatywę jako środek ostrożności podczas uprawiania seksu. Dzieje się tak, ponieważ w tej chwili nie jest jasne, czy chemioterapia może przedostać się do śluzu pochwy i wpłynąć na partnerów płci męskiej.

Niektóre kobiety po leczeniu raka szyjki macicy mają trudności z seksem, ponieważ skutki uboczne niektórych terapii mogą obejmować zwężenie i suchość pochwy. W takich przypadkach pomocne mogą być zabiegi, takie jak środki rozszerzające pochwę, środki nawilżające i nawilżające.

Więcej informacji na temat powikłań raka szyjki macicy .

Macmillan Cancer Support zawiera więcej informacji na temat wpływu leczenia raka szyjki macicy na Twoje życie seksualne .

Więcej informacji i wsparcia

Organizacja charytatywna Jo’s Cervical Cancer Trust posiada informacje na temat wszystkich aspektów raka szyjki macicy.

Posiada również forum internetowe , bezpłatną infolinię i sekcję Zapytaj eksperta , a także prowadzi bezpośrednie grupy wsparcia i dni informacyjne dla kobiet dotkniętych rakiem szyjki macicy.

Lokalne grupy wsparcia raka mogą być również dostępne w Twojej okolicy. Twoja specjalistyczna pielęgniarka onkologiczna powinna być w stanie podać dane kontaktowe.