Rak szyjki macicy – leczenie

Leczenie raka szyjki macicy zależy od tego, jak daleko rozprzestrzenił się rak.

Ponieważ metody leczenia raka są często złożone, szpitale wykorzystują zespoły multidyscyplinarne (MDT) do leczenia raka szyjki macicy i dostosowywania programu leczenia do indywidualnej osoby.

Zespoły MDT składają się z wielu różnych specjalistów, którzy współpracują przy podejmowaniu decyzji dotyczących najlepszego sposobu kontynuowania leczenia.

Twój zespół onkologiczny zaleci, jakie według niego są najlepsze opcje leczenia, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie. W większości przypadków zalecenia będą następujące:

  • we wczesnym raku szyjki macicy – operacja usunięcia szyjki macicy i części lub całości macicy lub radioterapia lub połączenie obu
  • w przypadku zaawansowanego raka szyjki macicy – czasami stosuje się radioterapię z chemioterapią lub bez, a także operację

Rak szyjki macicy jest często uleczalny, jeśli zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie.

Kiedy rak szyjki macicy nie jest uleczalny, często można spowolnić jego progresję, przedłużyć życie i złagodzić wszelkie związane z nim objawy, takie jak ból i krwawienie z pochwy. Nazywa się to opieką paliatywną .

W kolejnych rozdziałach bardziej szczegółowo omówiono różne opcje leczenia.

Usuwanie bardzo wczesnego raka

Duże wycięcie pętli strefy transformacji (LLETZ)

To tutaj komórki rakowe są usuwane za pomocą cienkiego drutu i prądu elektrycznego.

Zwykle wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym (gdy nie śpisz, ale obszar jest odrętwiały) i można go wykonać w tym samym czasie, co kolposkopia.

Biopsja stożka

Podczas zabiegu chirurgicznego usuwa się obszar nieprawidłowej tkanki w kształcie stożka. Odbywa się to zwykle w znieczuleniu ogólnym (podczas snu).

Operacja

Istnieją 3 główne rodzaje operacji raka szyjki macicy:

  • trachelektomia – usuwa się szyjkę macicy, otaczającą tkankę i górną część pochwy, ale macica pozostaje na miejscu
  • histerektomia – usuwa się szyjkę macicy i macicę oraz w zależności od stopnia zaawansowania raka może być konieczne usunięcie jajników i jajowodów
  • wytrzewienie miednicy – poważna operacja, podczas której można usunąć szyjkę macicy, pochwę, macicę, jajniki, jajowody, pęcherz i odbytnicę

Wytrzew miednicy jest oferowany tylko w przypadku nawrotu raka szyjki macicy.

Trachelektomia

Trachelektomia jest zwykle odpowiednia tylko wtedy, gdy rak szyjki macicy zostanie zdiagnozowany na bardzo wczesnym etapie. Zwykle jest oferowany kobietom, które chcą mieć w przyszłości dzieci.

Podczas zabiegu usuwa się szyjkę macicy i górną część pochwy, pozostawiając macicę na miejscu. Twoja macica zostanie ponownie połączona z dolną częścią pochwy.

Zwykle odbywa się to przez operację dziurki od klucza .

Węzły chłonne (część układu limfatycznego, system usuwania odpadów ciała) z miednicy mogą również zostać usunięte.

W porównaniu z histerektomią lub wytrzewieniem miednicy zaletą tego typu operacji jest to, że macica pozostaje na swoim miejscu. Oznacza to, że nadal możesz mieć dzieci.

Należy jednak pamiętać, że chirurdzy przeprowadzający tę operację nie mogą zagwarantować, że nadal będziesz mogła mieć dzieci.

Podczas zabiegu na dnie macicy zostanie umieszczony szew. Ma to pomóc w utrzymaniu i utrzymaniu dziecka w macicy podczas przyszłych ciąż. Jeśli zajdziesz w ciążę po operacji, Twoje dziecko będzie musiało zostać urodzone przez cesarskie cięcie .

Zwykle zaleca się również odczekanie od 6 do 12 miesięcy po operacji przed podjęciem starań o dziecko, aby macica i pochwa miały czas na wygojenie.

Trachelektomia to wysoce wykwalifikowana procedura. Jest dostępny tylko w niektórych specjalistycznych ośrodkach w Wielkiej Brytanii, więc może nie być oferowany w Twojej okolicy i może być konieczne podróżowanie do innego miasta w celu leczenia.