Rozstrzenie oskrzeli – diagnoza

Jeśli rozwinie się uporczywy kaszel, powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby mógł poszukać możliwej przyczyny.

Twój lekarz rodzinny zapyta Cię o objawy, takie jak częstość kaszlu, czy pojawiła się flegma (plwocina) i czy palisz.

Mogą również słuchać twoich płuc stetoskopem podczas wdechu i wydechu. Płuca osób z rozstrzeniami oskrzeli często wydają charakterystyczny trzaskający dźwięk podczas wdechu i wydechu.

Będziesz także prawdopodobnie mieć w klatce piersiowej rentgenowskie , aby wykluczyć inne, bardziej poważne, przyczyny objawów, takich jak rak płuc .

Jeśli twój lekarz rodzinny podejrzewa, że masz infekcję płuc, może pobrać próbkę twojej flegmy, aby można było ją sprawdzić pod kątem bakterii.

Skierowanie do specjalisty

Jeśli Twój lekarz rodzinny podejrzewa, że możesz mieć rozstrzeń oskrzeli, zostaniesz skierowany do lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób płuc (konsultanta oddechowego) w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Maksymalny czas oczekiwania na skierowanie to 18 tygodni, chociaż możesz nie czekać aż tak długo.

Przeczytaj więcej o czasie oczekiwania .

Poniżej opisano niektóre testy, które konsultant oddechowy może przeprowadzić w celu zdiagnozowania rozstrzeni oskrzeli.

Skan HRCT

Obecnie najskuteczniejszym dostępnym testem do diagnozowania rozstrzeni oskrzeli jest tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości (HRCT).

Skan HRCT polega na wykonaniu kilku zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej pod nieco różnymi kątami. Następnie komputer jest używany do połączenia wszystkich obrazów.

Daje to bardzo szczegółowy obraz wnętrza ciała, a drogi oddechowe w płucach (oskrzela) powinny być bardzo wyraźne.

W zdrowej parze płuc oskrzela powinny zwężać się, im dalej rozprzestrzeniają się w płucach, w ten sam sposób, w jaki gałąź drzewa rozdziela się na węższe gałęzie i gałązki.

Jeśli badanie pokazuje, że odcinek dróg oddechowych faktycznie się poszerza, zwykle potwierdza to rozstrzenie oskrzeli.

Inne testy

Do oceny stanu płuc i określenia przyczyny rozstrzeni oskrzeli można użyć innych testów.

Testy te mogą obejmować:

  • badania krwi – aby sprawdzić, jak dobrze działa Twój układ odpornościowy i sprawdzić, czy nie ma czynników zakaźnych, takich jak bakterie, wirusy i grzyby
  • test flegmy (plwociny) – w celu wykrycia bakterii lub grzybów
  • można zbadać próbkę potu, aby sprawdzić, ile jest w nim soli – wysoki poziom soli może być spowodowany mukowiscydozą (jeśli wynik testu jest pozytywny, można przeprowadzić bardziej szczegółowe badanie genetyczne; więcej informacji na ten temat można znaleźć w diagnozowaniu mukowiscydozy) Informacja)
  • test czynności płuc – małe, ręczne urządzenie ( spirometr ), w które wdmuchujesz, służy do pomiaru, jak mocno i jak szybko możesz wydalić powietrze z płuc; może to ocenić, jak dobrze pracują twoje płuca
  • bronchoskopia – elastyczna rurka z kamerą na jednym końcu służy do patrzenia w płuca; jest to zwykle wymagane tylko w przypadku podejrzenia, że wdychałeś obcy przedmiot