Spirometria

Spirometria jest prostym testem używanym do diagnozowania i monitorowania pewnych chorób płuc poprzez pomiar ilości powietrza, które można wydychać podczas jednego wymuszonego oddechu.

Odbywa się to za pomocą urządzenia zwanego spirometrem, który jest małą maszyną połączoną kablem z ustnikiem.

Spirometrię może wykonać pielęgniarka lub lekarz w przychodni lekarza rodzinnego lub podczas krótkiej wizyty w szpitalu lub przychodni.

Dlaczego przeprowadza się spirometrię

Spirometria może pomóc w zdiagnozowaniu choroby płuc, jeśli masz objawy problemu lub lekarz uważa, że istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia określonej choroby płuc.

Na przykład może być zalecany, jeśli masz uporczywy kaszel lub duszność lub jeśli masz ponad 35 lat i palisz.

Warunki, które można wykryć i monitorować za pomocą spirometrii, obejmują:

Jeśli zdiagnozowano już jeden z tych schorzeń, można wykonać spirometrię, aby sprawdzić nasilenie stanu lub zobaczyć, jak reagujesz na leczenie.

Spirometria jest również standardowym testem dla osób, które mogą być rozważane do operacji lub do sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia osób z innymi schorzeniami, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów .

Przygotowanie do testu

Zostaniesz poinformowany o wszystkim, co musisz zrobić, aby przygotować się do testu.

Jeśli używasz leków rozszerzających oskrzela (leki, zwykle wziewne, które pomagają rozluźnić i rozszerzyć drogi oddechowe), może być konieczne wcześniejsze zaprzestanie ich stosowania.

Należy również unikać palenia na 24 godziny przed badaniem, picia alkoholu, forsownych ćwiczeń lub spożywania dużych posiłków na kilka godzin wcześniej.

Najlepiej w dniu testu założyć luźną, wygodną odzież.

Co dzieje się podczas badania spirometrycznego

Podczas testu usiądziesz, a na nosie zostanie umieszczony miękki klips, aby zapobiec ucieczce z niego powietrza.

Tester wyjaśni, co musisz zrobić, i możesz zostać poproszony o wykonanie kilku prób w pierwszej kolejności.

Zdjęcie badania spirometrycznego

Kredyt:

BIBLIOTEKA ZDJĘĆ NAUKOWYCH


Kiedy będziesz gotowy do testu, zostaniesz poproszony o:

  • zrób pełny wdech, aby twoje płuca były całkowicie wypełnione powietrzem
  • zacisnąć mocno usta wokół ustnika
  • zrób wydech tak szybko i mocno, jak to tylko możliwe, upewniając się, że całkowicie opróżnisz płuca

Zwykle trzeba to powtórzyć co najmniej 3 razy, aby zapewnić wiarygodny wynik.

W niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie testu około 15 minut po przyjęciu wziewnego leku rozszerzającego oskrzela.

Może to pokazać, czy masz chorobę płuc, która reaguje na te leki.

Ogólnie wizyta powinna trwać od 30 do 90 minut. Wkrótce po zakończeniu testów będziesz mógł wrócić do domu i wrócić do swoich normalnych zajęć.

Twoje wyniki

Osoba przeprowadzająca test zwykle nie będzie w stanie natychmiast podać wyników.

Wyniki będą najpierw musiały zostać sprawdzone przez specjalistę, a następnie przesłane do lekarza, który skierował Cię na badanie, który omówi je z Tobą kilka dni później.

Spirometr mierzy ilość powietrza, które można wydychać w ciągu jednej sekundy, oraz całkowitą objętość powietrza, jaką można wydychać podczas jednego wymuszonego oddechu.

Pomiary te zostaną porównane z normalnym wynikiem dla osoby w Twoim wieku, wzrostu i płci, co pomoże wykazać, czy Twoje płuca nie działają prawidłowo.

Pomiary pokażą również, czy jakikolwiek problem z płucami jest „obturacyjny”, „ograniczający”, czy też jest kombinacją tych dwóch:

  • obturacyjna choroba dróg oddechowych – w której na zdolność szybkiego wydechu wpływa zwężenie dróg oddechowych, ale ilość powietrza, jaką można utrzymać w płucach, jest normalna (np. w przypadku astmy lub POChP)
  • restrykcyjna choroba płuc – w przypadku której ilość powietrza, którą można wdychać, jest zmniejszona, ponieważ płuca nie są w stanie w pełni rozszerzyć (na przykład w zwłóknieniu płuc).

Czy jest jakieś ryzyko lub skutki uboczne?

Spirometria jest prostym testem i jest ogólnie uważana za bardzo bezpieczną. Niektórzy ludzie mogą odczuwać zawroty głowy , omdlenia, drżenie, mdłości lub zmęczenie przez krótki okres później.

Większość ludzi jest w stanie bezpiecznie wykonać badanie spirometryczne. Ale test zwiększa ciśnienie w twojej głowie, klatce piersiowej, żołądku i oczach podczas wydechu, więc może być konieczne opóźnienie lub uniknięcie tego, jeśli masz stan, który może się przez to pogorszyć.

Na przykład spirometria może nie być bezpieczna, jeśli masz lub ostatnio miałaś niestabilną dusznicę bolesną , zawał serca , niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi lub operację głowy, klatki piersiowej, żołądka lub oczu.