Skan MRI – Jak to się robi

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) to bezbolesna procedura trwająca od 15 do 90 minut, w zależności od wielkości skanowanego obszaru i liczby wykonywanych zdjęć.

Przed skanowaniem

W dniu badania MRI powinieneś być w stanie normalnie jeść, pić i przyjmować leki, chyba że zalecono inaczej.

W niektórych przypadkach możesz zostać poproszony, aby nie jeść ani nie pić niczego przez okres do 4 godzin przed badaniem, a czasami możesz zostać poproszony o wcześniejsze wypicie dość dużej ilości wody. Zależy to od skanowanego obszaru.

Po przybyciu do szpitala zazwyczaj zostaniesz poproszony o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego Twojego zdrowia i historii medycznej. Pomaga to personelowi medycznemu zapewnić bezpieczne wykonanie skanowania.

Przeczytaj więcej o tym, kto może, a kto nie może mieć badania MRI .

Po wypełnieniu kwestionariusza zwykle zostaniesz poproszony o wyrażenie podpisanej zgody na wykonanie skanowania.

Ponieważ skaner MRI wytwarza silne pola magnetyczne, ważne jest, aby usunąć wszelkie metalowe przedmioty z ciała.

Obejmują one:

  • zegarki
  • biżuteria, taka jak kolczyki i naszyjniki
  • kolczyki, takie jak kolczyki do uszu, sutków i nosa
  • protezy (sztuczne zęby)
  • aparaty słuchowe
  • peruki (niektóre peruki zawierają ślady metalu)

Wszelkie kosztowności można zwykle przechowywać w bezpiecznej szafce.

W zależności od tego, która część ciała jest skanowana, podczas zabiegu może być konieczne noszenie fartucha szpitalnego.

Jeśli nie musisz nosić sukni, powinieneś nosić ubrania bez metalowych zamków, zapięć, guzików, fiszbin (staniki), pasków lub sprzączek.

Barwnik kontrastowy

Niektóre skany MRI wymagają wstrzyknięcia barwnika kontrastowego. Dzięki temu niektóre tkanki i naczynia krwionośne są widoczne wyraźniej i bardziej szczegółowo.

Czasami barwnik kontrastowy może powodować skutki uboczne, takie jak:

  • nudności lub wymioty
  • wysypka skórna
  • ból głowy
  • zawroty głowy

Te działania niepożądane są zwykle łagodne i nie trwają zbyt długo.

Barwnik kontrastowy może również powodować uszkodzenia tkanek i narządów u osób z ciężką chorobą nerek .

Jeśli masz chorobę nerek w wywiadzie, możesz otrzymać badanie krwi, aby określić, jak dobrze funkcjonują twoje nerki i czy można bezpiecznie przystąpić do skanowania.

Przed wykonaniem zastrzyku należy powiadomić personel, jeśli w przeszłości występowały u Ciebie reakcje alergiczne lub jakiekolwiek problemy z krzepnięciem krwi.

Znieczulenie i środki uspokajające

Badanie MRI jest zabiegiem bezbolesnym, więc znieczulenie (lek przeciwbólowy) zwykle nie jest potrzebne.

Jeśli cierpisz na klaustrofobię, możesz poprosić o łagodny środek uspokajający, który pomoże Ci się zrelaksować. Powinieneś zapytać o to swojego lekarza rodzinnego lub konsultanta na długo przed wykonaniem badania.

Jeśli zdecydujesz się na środek uspokajający podczas skanowania, musisz umówić się z przyjacielem lub członkiem rodziny na późniejszy odwiezienie Cię do domu, ponieważ nie będziesz w stanie prowadzić samochodu przez 24 godziny.

Niemowlęta i małe dzieci mogą otrzymać znieczulenie ogólne przed badaniem MRI.

Dzieje się tak, ponieważ bardzo ważne jest, aby pozostać nieruchomo podczas skanowania, czego niemowlęta i małe dzieci często nie są w stanie wykonać, gdy nie śpią.

Podczas skanowania

Skaner MRI to krótki cylinder otwarty z obu stron. Będziesz leżeć na zmotoryzowanym łóżku, które jest poruszane wewnątrz skanera.

Wejdziesz do skanera albo głową do przodu, albo stopami do przodu, w zależności od skanowanej części ciała.

W niektórych przypadkach ramka może być umieszczona na skanowanej części ciała, takiej jak głowa lub klatka piersiowa.

Ta ramka zawiera odbiorniki, które odbierają sygnały wysyłane przez twoje ciało podczas skanowania i może pomóc w stworzeniu obrazu lepszej jakości.

Do obsługi skanera MRI służy komputer, który znajduje się w innym pomieszczeniu, aby trzymać go z dala od pola magnetycznego generowanego przez skaner.

Radiolog obsługuje komputer, więc będą oni również znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu.

Ale będziesz mógł z nimi rozmawiać, zwykle przez domofon, i będą mogli cię widzieć przez cały czas na monitorze telewizyjnym.

Przyjaciel lub członek rodziny może zostać z tobą podczas skanowania. Dzieci zwykle mogą mieć ze sobą rodzica.

Każdy, kto zostanie z tobą, zostanie zapytany, czy ma rozrusznik serca lub inne metalowe przedmioty w ciele.

Będą również musieli przestrzegać tych samych wytycznych dotyczących odzieży i usuwania metalowych przedmiotów.

Aby uniknąć rozmazania obrazów, bardzo ważne jest, aby skanowana część ciała była nieruchoma przez cały czas skanowania, dopóki radiolog nie zaleci rozluźnienia.

Pojedyncze skanowanie może zająć od kilku sekund do 3 lub 4 minut. Możesz zostać poproszony o wstrzymanie oddechu podczas krótkich skanów.

W zależności od wielkości skanowanego obszaru i liczby wykonanych zdjęć cała procedura zajmie od 15 do 90 minut.

Skaner MRI będzie wydawał głośne odgłosy stukania w określonych momentach procedury. Jest to prąd elektryczny w cewkach skanera, które są włączane i wyłączane. Otrzymasz zatyczki do uszu lub słuchawki do noszenia.

Jeśli chcesz, zwykle możesz słuchać muzyki przez słuchawki podczas skanowania, aw niektórych przypadkach możesz przynieść własną płytę CD.

Po zakończeniu skanowania zostaniesz wyprowadzony ze skanera.

Po skanie

Badanie MRI jest zwykle wykonywane w trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że nie będziesz musiał zostać w szpitalu na noc.

Po zakończeniu skanowania możesz natychmiast wznowić normalne czynności. Ale jeśli miałeś środek uspokajający, przyjaciel lub krewny będzie musiał zabrać Cię do domu i pozostać z Tobą przez pierwsze 24 godziny.

Prowadzenie pojazdów, obsługiwanie ciężkich maszyn lub picie alkoholu przez 24 godziny po podaniu środka uspokajającego nie jest bezpieczne.

Twoje badanie MRI musi zostać zbadane przez radiologa (lekarza przeszkolonego w interpretacji skanów i zdjęć rentgenowskich) i ewentualnie omówione z innymi specjalistami.

Oznacza to, że jest mało prawdopodobne, aby wyniki skanowania zostały natychmiast uzyskane.

Radiolog wyśle raport do lekarza, który umówił się na badanie, który omówi z Tobą wyniki.

Wyniki badania MRI zwykle pojawiają się po tygodniu lub dwóch, chyba że są pilnie potrzebne.