Szpiczak mnogi – objawy

Szpiczak mnogi może nie dawać żadnych objawów we wczesnym stadium, ale ostatecznie prowadzi do wielu różnych problemów. Często diagnozuje się go po rutynowym badaniu krwi lub, czasami, badaniu moczu.

Jeśli masz jakiekolwiek objawy szpiczaka mnogiego, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby były spowodowane przez raka, najlepiej jest mieć pewność, uzyskując właściwą diagnozę.

Ból kości

Szpiczak mnogi może powodować ból dotkniętych kości – zwykle pleców, żeber lub bioder. Ból jest często uporczywym tępym bólem, który może nasilać się podczas ruchu.

Złamania kości i kompresja rdzenia kręgowego

Szpiczak mnogi może osłabiać kości i zwiększać prawdopodobieństwo ich złamań (złamań). Najczęściej dotyczy to kręgosłupa i kości długich (rąk i nóg).

Złamania kręgosłupa mogą powodować zapadanie się odcinków kręgosłupa, co prowadzi do bólu, a czasami do ucisku rdzenia kręgowego (główna kolumna nerwów biegnąca w dół pleców).

Ucisk rdzenia kręgowego może powodować:

  • mrowienie
  • drętwienie i osłabienie nóg i stóp
  • problemy z kontrolowaniem pęcherza i jelit

W przypadku objawów ucisku rdzenia kręgowego należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. To nagły wypadek i wymaga natychmiastowego zbadania i leczenia.

Niedokrwistość

Szpiczak mnogi może wpływać na wytwarzanie krwinek w szpiku kostnym, co może prowadzić do niedoboru krwinek czerwonych (niedokrwistość) . Może to również wystąpić jako efekt uboczny leczenia szpiczaka.

Jeśli masz anemię, możesz czuć się bardzo zmęczony, osłabiony i bez tchu.

Powtarzające się infekcje

Osoby ze szpiczakiem mnogim są szczególnie podatne na infekcje, ponieważ stan ten zaburza układ odpornościowy, naturalną obronę organizmu przed infekcją i chorobami.

Może się okazać, że masz częste infekcje, które trwają przez długi czas.

Podwyższony poziom wapnia we krwi

Wysoki poziom wapnia we krwi (hiperkalcemia) może rozwinąć się u osób ze szpiczakiem mnogim, ponieważ zbyt dużo wapnia jest uwalniane z chorych kości do krwiobiegu.

Objawy hiperkalcemii mogą obejmować:

Jeśli masz objawy hiperkalcemii, powinieneś natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ wymagają one szybkiego zbadania i leczenia.

Nietypowe krwawienie

Niektóre osoby ze szpiczakiem mnogim mają siniaki i nietypowe krwawienia (krwotoki) – takie jak częste krwawienia z nosa , krwawiące dziąsła i obfite miesiączki .

Dzieje się tak, ponieważ komórki rakowe w szpiku kostnym mogą powstrzymać tworzenie się komórek krzepnięcia krwi zwanych płytkami krwi.

Zagęszczona krew

U niektórych osób szpiczak mnogi może spowodować, że krew stanie się grubsza niż normalnie. Wynika to z nadmiaru białek, które często wytwarzają komórki szpiczaka.

Nazywa się to nadmierną lepkością i może powodować problemy, takie jak:

Problemy z nerkami

U osób ze szpiczakiem mnogim może wystąpić uszkodzenie nerek. Ostatecznie nerki mogą przestać działać prawidłowo. Nazywa się to niewydolnością nerek lub nerek albo niewydolnością nerek lub nerek.

Objawy niewydolności nerek mogą obejmować:

  • utrata masy ciała i słaby apetyt
  • obrzęk kostek, stóp lub dłoni
  • zmęczenie i brak energii
  • duszność
  • swędząca skóra
  • źle się czuć
  • czkawka, która nie ustępuje

W przypadku objawów niewydolności nerek należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. To nagły wypadek i wymaga szybkiego zbadania i leczenia.