Trądzik – przyczyny

Trądzik powstaje, gdy maleńkie dziury w skórze, zwane mieszkami włosowymi, zostają zablokowane.

Gruczoły łojowe to maleńkie gruczoły znajdujące się blisko powierzchni skóry. Gruczoły są przyczepione do mieszków włosowych, które są małymi otworami w skórze, z których wyrastają pojedyncze włosy.

Gruczoły łojowe nawilżają włosy i skórę, zapobiegając ich wysychaniu. Robią to, wytwarzając oleistą substancję zwaną sebum.

W przypadku trądziku gruczoły zaczynają wytwarzać zbyt dużo sebum. Nadmiar sebum miesza się z martwymi komórkami skóry i obie substancje tworzą korek w mieszku włosowym.

Jeśli zatkany pęcherzyk znajduje się blisko powierzchni skóry, wybrzusza się na zewnątrz, tworząc białogłowy. Alternatywnie, zatkany pęcherzyk może być otwarty na skórę, tworząc zaskórnik.

Zwykle nieszkodliwe bakterie żyjące na skórze mogą następnie zanieczyścić i zainfekować zatkane mieszki włosowe, powodując grudki, krosty, guzki lub cysty.

Testosteron

Uważa się, że trądzik młodzieńczy jest wywoływany przez podwyższony poziom hormonu zwanego testosteronem, który występuje w okresie dojrzewania . Hormon odgrywa ważną rolę w stymulowaniu wzrostu i rozwoju penisa i jąder u chłopców oraz w utrzymaniu siły mięśni i kości u dziewcząt.

Gruczoły łojowe są szczególnie wrażliwe na hormony. Uważa się, że zwiększony poziom testosteronu powoduje, że gruczoły produkują znacznie więcej sebum, niż potrzebuje skóra.

Trądzik w rodzinach

Trądzik może występować w rodzinach. Jeśli twoi rodzice mieli trądzik, prawdopodobnie również go rozwiniesz.

Jedno z badań wykazało, że jeśli oboje rodzice mieli trądzik, istnieje większe prawdopodobieństwo, że we wczesnym wieku dostaniesz cięższego trądziku. Okazało się również, że jeśli jeden lub oboje twoi rodzice mieli trądzik dorosłych, bardziej prawdopodobne jest, że również wystąpi trądzik dorosłych.

Trądzik u kobiet

Kobiety częściej mają trądzik dorosłych niż mężczyźni. Uważa się, że wiele przypadków trądziku dorosłych jest spowodowanych zmianami poziomu hormonów, które wiele kobiet ma w określonych momentach.

Te czasy obejmują:

  • okresy – u niektórych kobiet tuż przed miesiączką pojawia się trądzik
  • ciąża – wiele kobiet ma w tym czasie objawy trądziku, zwykle w pierwszych 3 miesiącach ciąży
  • zespół policystycznych jajników – częsty stan, który może powodować trądzik, przyrost masy ciała i powstawanie małych cyst wewnątrz jajnika

Inne wyzwalacze

Inne możliwe przyczyny zaostrzenia trądziku obejmują:

Mity o trądziku

Chociaż trądzik jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób skóry, jest również jedną z najsłabiej poznanych. Istnieje wiele mitów i nieporozumień na ten temat:

„ Trądzik jest spowodowany złą dietą ”

Jak dotąd badania nie wykazały żadnych pokarmów powodujących trądzik. Zaleca się stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, ponieważ jest ona dobra dla serca i ogólnego stanu zdrowia.

„ Trądzik jest spowodowany brudną skórą i złą higieną ”

Większość reakcji biologicznych wywołujących trądzik zachodzi pod skórą, a nie na jej powierzchni, więc czystość skóry nie ma wpływu na trądzik. Mycie twarzy częściej niż dwa razy dziennie może tylko pogorszyć stan skóry.

„ Wyciskanie zaskórników, zaskórników i plam to najlepszy sposób na pozbycie się trądziku ”

Może to faktycznie pogorszyć objawy i pozostawić blizny .

„ Aktywność seksualna może wpływać na trądzik ”

Uprawianie seksu lub masturbacja nie poprawi ani nie pogorszy trądziku.

„Opalanie się, solarium i opalanie pomagają złagodzić objawy trądziku”

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że długotrwała ekspozycja na światło słoneczne lub korzystanie z solariów lub lamp przeciwsłonecznych może złagodzić trądzik. Wiele leków stosowanych w leczeniu trądziku może zwiększać wrażliwość skóry na światło, więc ekspozycja może spowodować bolesne uszkodzenie skóry, a także zwiększyć ryzyko raka skóry.

„ Trądzik jest zaraźliwy ”

Nie możesz przekazać trądziku innym ludziom.