Wirusowe zapalenie wątroby typu C – powikłania

Nieleczone zapalenie wątroby typu C może czasami powodować bliznowacenie wątroby (marskość). Może się to rozwinąć do 20 lat lub dłużej po pierwszym zakażeniu.

Szereg rzeczy może zwiększyć ryzyko wystąpienia marskości wątroby , w tym:

Ogólnie u 1 na 3 osoby zakażone wirusem zapalenia wątroby typu C w ciągu 20-30 lat rozwinie się marskość wątroby. Niektóre z nich mogą następnie rozwinąć niewydolność wątroby lub raka wątroby .

Marskość

Jeśli masz marskość wątroby, blizny w wątrobie stopniowo zastępują zdrową tkankę i uniemożliwiają prawidłową pracę wątroby.

We wczesnych stadiach zwykle występuje niewiele objawów. Ale gdy twoja wątroba traci zdolność do prawidłowego funkcjonowania, możesz doświadczyć:

Poza przeszczepem wątroby nie ma lekarstwa na marskość wątroby. Jednak styl życia i leki na zapalenie wątroby typu C mogą pomóc w powstrzymaniu pogorszenia się stanu.

Przeczytaj więcej o leczeniu marskości wątroby .

Niewydolność wątroby

W ciężkich przypadkach marskości wątroba traci większość lub wszystkie swoje funkcje. Jest to znane jako niewydolność wątroby lub schyłkowa choroba wątroby.

Każdego roku u około 1 na 20 osób z marskością wątroby związaną z zapaleniem wątroby wystąpi niewydolność wątroby.

Objawy niewydolności wątroby obejmują:

Zwykle można żyć z niewydolnością wątroby przez kilka lat, przyjmując leki. Jednak przeszczep wątroby jest obecnie jedynym sposobem na wyleczenie tego stanu.

Rak wątroby

Szacuje się, że około 1 na 20 osób z marskością wątroby związaną z zapaleniem wątroby każdego roku zapada na raka wątroby.

Objawy raka wątroby mogą obejmować:

Niestety, zwykle nie jest możliwe wyleczenie raka wątroby, szczególnie u osób z marskością wątroby, chociaż leczenie może pomóc kontrolować objawy i spowolnić rozprzestrzenianie się raka.

Przeczytaj więcej o leczeniu raka wątroby .