Wrodzona choroba serca – powikłania

Dzieci i dorośli z wrodzonymi wadami serca są bardziej narażeni na rozwój dalszych problemów.

Problemy rozwojowe

Wiele dzieci z poważniejszymi wrodzonymi wadami serca doświadcza opóźnień w rozwoju. Na przykład rozpoczęcie chodzenia lub mówienia może zająć im więcej czasu. Mogą również mieć przez całe życie problemy z koordynacją fizyczną.

Niektóre dzieci z wrodzonymi wadami serca mają również trudności w nauce. Uważa się, że są one spowodowane słabym dopływem tlenu we wczesnym okresie życia, co wpływa na rozwój mózgu.

Trudności w nauce mogą obejmować:

 • osłabiona pamięć
 • problemy z wyrażaniem siebie za pomocą języka
 • problemy ze zrozumieniem języka innych
 • niski poziom uwagi i trudności z koncentracją
 • słabe zdolności planowania
 • słaba kontrola impulsów – działanie pochopne bez myślenia o możliwych konsekwencjach

Może to prowadzić do problemów z interakcjami społecznymi i zachowaniem w późniejszym życiu.

Infekcje dróg oddechowych

Ryzyko wystąpienia infekcji dróg oddechowych (RTI) jest wyższe u osób z wrodzonymi wadami serca. RTI to infekcje płuc i dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc .

Objawy RTI mogą obejmować:

 • kaszel , który może być ciężki i obejmować odkrztuszanie flegmy i śluzu
 • świszczący oddech
 • szybkie oddychanie
 • ucisk w klatce piersiowej

Leczenie RTI zależy od przyczyny. Większość jest wywoływana przez wirusy i nie wymaga antybiotyków. Infekcje wywołane przez bakterie można leczyć antybiotykami .

Zapalenie wsierdzia

Osoby z wrodzoną wadą serca mają również zwiększone ryzyko rozwoju zapalenia wsierdzia . Jest to infekcja wyściółki serca i zastawek lub obu. Jeśli nie jest leczony, może spowodować zagrażające życiu uszkodzenie serca.

Objawy zapalenia wsierdzia mogą obejmować:

 • wysoka temperatura (gorączka) 38 ° C (100,4 ° F) lub wyższa
 • dreszcze
 • utrata apetytu
 • bół głowy
 • ból mięśni i stawów
 • nocne poty
 • duszność
 • uporczywy kaszel

Zapalenie wsierdzia będzie wymagało leczenia w szpitalu zastrzykami antybiotykowymi.

Stan ten zwykle rozwija się, gdy infekcja innej części ciała, na przykład skóry lub dziąseł, rozprzestrzenia się przez krew i do serca.

Ponieważ choroba dziąseł może potencjalnie prowadzić do zapalenia wsierdzia, bardzo ważne jest, aby zachować doskonałą higienę jamy ustnej, jeśli masz wrodzoną wadę serca i regularnie kontrolujesz się u dentysty.

Zwykle zaleca się również unikanie jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych obejmujących przekłuwanie skóry, takich jak tatuaże lub piercing ciała .

Nadciśnienie płucne

Niektóre rodzaje wrodzonych chorób serca mogą powodować, że ciśnienie krwi w tętnicach łączących serce i płuca jest znacznie wyższe niż powinno. Nazywa się to nadciśnieniem płucnym .

Objawy nadciśnienia płucnego mogą obejmować:

W leczeniu nadciśnienia płucnego można stosować szereg leków. Przeczytaj więcej o leczeniu nadciśnienia płucnego .

Problemy z rytmem serca

Dzieci i dorośli z wrodzonymi wadami serca są narażeni na ryzyko wystąpienia różnego rodzaju problemów z rytmem serca. Mogą one pochodzić z górnej części serca (arytmia przedsionkowa) lub z komór komorowych, co jest bardziej niepokojące (arytmia komorowa).

W spoczynku normalne tętno wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Serce może bić zbyt wolno, co może wymagać rozrusznika , lub zbyt szybko, co może wymagać leczenia lub (rzadko u dziecka) wszczepionego kardiowertera-defibrylatora w celu wywołania wstrząsu elektrycznego serca w celu powstrzymania problemu z rytmem.

Istnieją dwa szczególnie szybkie rytmy, które pochodzą z górnej części serca i stają się częstsze wraz z wiekiem. Są to migotanie przedsionków i trzepotanie przedsionków .

Nagła śmierć sercowa

Istnieje niewielkie ryzyko nagłej śmierci sercowej u osób z wrodzoną wadą serca w wywiadzie, ale jest to rzadkie. Identyfikacja osób zagrożonych nagłym zgonem sercowym jest trudna, ale osoby z wysokim ryzykiem komorowych zaburzeń rytmu są zwykle wyposażone w wszczepialny kardiowerter-defibrylator.

Niewydolność serca

Niewydolność serca występuje wtedy, gdy serce nie może pompować wystarczającej ilości krwi w organizmie, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Może wystąpić wkrótce po urodzeniu się dziecka z ciężką wrodzoną wadą serca lub jako późniejsze powikłanie dowolnego leczonego lub nieleczonego rodzaju wrodzonej choroby serca.

Objawy niewydolności serca mogą obejmować:

 • duszność, gdy jesteś aktywny lub czasami odpoczywasz
 • skrajne zmęczenie i osłabienie
 • obrzęk brzucha, nóg, kostek i stóp

Leczenie niewydolności serca może obejmować przyjmowanie leków i użycie wszczepionego urządzenia, takiego jak rozrusznik serca.

Przeczytaj więcej o leczeniu niewydolności serca .

Zakrzepy

Posiadanie wrodzonej choroby serca w wywiadzie może również zwiększać ryzyko powstania skrzepu krwi tworzącego się w sercu i przemieszczającego się do płuc lub mózgu.

Może to prowadzić do zatorowości płucnej (gdy dopływ krwi do płuc jest zablokowany) lub udaru (gdy dopływ krwi do mózgu jest zablokowany).

Do zapobiegania, rozpuszczania lub usuwania zakrzepów krwi można stosować leki.

Wrodzona choroba serca i ciąża

Wiele kobiet z wrodzonymi wadami serca może mieć zdrową ciążę, ale ciąża dodatkowo obciąża serce i może powodować problemy.

Jeśli masz wrodzoną wadę serca i rozważasz urodzenie dziecka, przed zajściem w ciążę porozmawiaj o tym ze swoim kardiologiem (kardiologiem).

Jeśli masz wrodzoną wadę serca i zaszłaś w ciążę, musisz zwrócić się o pomoc do pracowników służby zdrowia z doświadczeniem w leczeniu ciężarnych kobiet z chorobą w wywiadzie.

Przeczytaj więcej o wrodzonych wadach serca w ciąży .

Jeśli masz wrodzoną chorobę serca i zajść w ciążę, Twój specjalista wrodzona serca zazwyczaj zorganizować badanie echokardiograficzne (skanowanie serca) dla dziecka około 20 tygodni w ciąży. Ma to na celu sprawdzenie, czy Twoje dziecko ma jakiekolwiek objawy wrodzonej choroby serca. To badanie będzie dodatkiem do zwykłych przedporodowych badań ultrasonograficznych .