Wymiana biodra – jak to jest wykonywane

Zazwyczaj w dniu operacji zostaniesz przyjęty do szpitala. Chirurg i anestezjolog spotkają się z Tobą, aby porozmawiać o tym, co się stanie i odpowie na wszelkie pytania.

Większość ludzi widziałaby swojego chirurga w klinice przed oceną i miałaby okazję porozmawiać o operacji.

Operację przeprowadzi chirurg wyższego szczebla, konsultant lub rejestrator. Mogą im pomóc młodsi lekarze. Podczas oceny przedoperacyjnej powinnaś zostać poinformowana, kto będzie wykonywał operację. Zapytaj, jeśli ci nie powiedziano.

Jak operacja jest wykonywana

Operacja wymiany stawu biodrowego jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym (śpisz podczas zabiegu) lub w znieczuleniu podpajęczynówkowym (nie śpisz, ale nie czujesz czucia od pasa w dół).

Czasami możesz mieć znieczulenie zewnątrzoponowe , które jest podobne do znieczulenia podpajęczynówkowego.

Po znieczuleniu chirurg wykonuje nacięcie (nacięcie) do 30 cm z boku biodra.

Górna część kości udowej (kość udowa) zostaje usunięta, a naturalne gniazdo głowy kości udowej zostaje wydrążone.

Gniazdo jest dopasowane do zagłębienia w miednicy. Krótki, zagięty metalowy trzonek (trzpień) z gładką kulką na górnym końcu (pasujący do gniazda) jest umieszczany w zagłębieniu kości udowej. Kielich i trzpień można wcisnąć na miejsce lub zamocować za pomocą „cementu” kostnego.

Operacja trwa do 2 godzin.

Chirurgia małoinwazyjna

Niektórzy chirurdzy stosują małoinwazyjne techniki, które pomagają uniknąć uszkodzenia mięśni i ścięgien wokół stawu biodrowego.

Wykonuje się 1 lub 2 małe nacięcia (poniżej 10 cm), a do zdejmowania i wymiany stawu biodrowego używa się specjalnych narzędzi.

Minimalnie inwazyjna endoprotezoplastyka stawu biodrowego wydaje się równie bezpieczna i skuteczna jak konwencjonalna operacja. Powoduje również mniejszy ból po operacji.

Więcej informacji na temat minimalnie inwazyjnej całkowitej alloplastyki stawu biodrowego znajduje się w National Institute for Health and Care Excellence (NICE).

Operacja wymiany stawu biodrowego stała się rutynową procedurą. Jednak, jak w przypadku każdej operacji, wiąże się to z pewnym ryzykiem. Dowiedz się o zagrożeniach związanych z operacją wymiany stawu biodrowego .

Resurfacing stawu biodrowego metal na metal wykonuje się w podobny sposób, jednak obecnie jest to rzadko wykonywane ze względu na możliwe powikłania i wyższy „wskaźnik niepowodzeń”. Oznacza to, że staw biodrowy należy wymienić zamiast ponownie pokrywać powierzchnię.

Główną różnicą w tej procedurze jest to, że z kości udowej usuwa się mniej kości, ponieważ tylko powierzchnie stawu są zastępowane metalowymi wkładkami.

Wybór implantu

Istnieje kilka typów implantów wykonanych z tworzywa sztucznego, metalu lub ceramiki lub ich kombinacja.

Poszczególne części implantu mogą być cementowane lub bezcementowe:

  • cementowane części są mocowane do zdrowej kości za pomocą „cementu” kostnego
  • części niecementowane są wykonane z materiału o chropowatej powierzchni; dzięki temu kość może rosnąć na niej, utrzymując ją na miejscu

Implanty biodrowe typu metal-on-metal (MoM) są obecnie rzadko stosowane, ponieważ mogą powodować komplikacje. Znajdź porady dotyczące implantów metal na metalu .

NICE zaleca tylko implanty, o których wiadomo, że mają 95% szans na trwałość przez co najmniej 10 lat.

Twój chirurg powinien omówić wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru implantu.

Krajowy Rejestr Wspólny (NJR) , który gromadzi szczegółowe informacje na temat operacji całkowitej wymiany stawu biodrowego ze szpitali w Anglii, Walii, Irlandii Północnej i na Wyspie Man, może pomóc w zidentyfikowaniu najlepszych implantów i najbardziej efektywnego rodzaju operacji.