Wymiana stawu biodrowego – ryzyko

Podobnie jak w przypadku każdej operacji, operacja wymiany stawu biodrowego ma zarówno ryzyko, jak i korzyści. Większość osób, które mają wymianę stawu biodrowego, nie ma poważnych komplikacji.

Po wymianie stawu biodrowego należy skontaktować się z lekarzem, jeśli:

Aby zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi, otrzymasz leki rozrzedzające krew i pończochy uciskowe.

Poruszanie nogami tak szybko, jak to możliwe po operacji, jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi. Zapytaj fizjoterapeutę lub pielęgniarkę, co powinieneś robić.

Poluzowanie połączenia

Dzieje się tak w przypadku maksymalnie 5 na 100 wymian stawu biodrowego. Może powodować ból i uczucie niestabilności stawu.

Obluzowanie stawu może być spowodowane poluzowaniem trzonu implantu w zagłębieniu kości udowej (kość udowa) lub rozrzedzeniem kości wokół implantu.

Może się to zdarzyć w dowolnym momencie, ale zwykle dzieje się to 10 do 15 lat po wykonaniu pierwotnej operacji.

Może być konieczna kolejna operacja (zabieg rewizyjny), chociaż nie jest to możliwe u wszystkich pacjentów.

Zwichnięcie biodra

W nielicznych przypadkach staw biodrowy może wyjść z panewki. Najprawdopodobniej zdarzy się to w ciągu pierwszych kilku miesięcy po operacji, kiedy biodro nadal się goi.

Zwykle konieczna jest dalsza operacja, aby ponownie umieścić staw.

Zmieniona długość nogawki

Operowana noga może być krótsza lub dłuższa niż druga noga. Ludzie mogą się do tego dostosować, ale czasami może być potrzebny podniesiony but.

Infekcja

Operację wymiany stawu biodrowego przeprowadza się na ultra czystej sali operacyjnej, a podczas operacji podaje się antybiotyki.

Ale w mniej niż 1 na 100 operacji infekcja może nadal wystąpić. Dostaniesz antybiotyki.

W bardzo rzadkich przypadkach endoprotezoplastyka stawu biodrowego może wymagać „wyprania” lub można zastosować nową.

To normalne, że podczas gojenia rana jest lekko czerwona i ciepła w dotyku. Jeśli jednak źle się poczujesz, ból się nasili lub z rany zacznie wyciekać płyn, natychmiast skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub zadzwoń pod numer 111.

Jak długo wystarczy wymienić biodro?

Zużycie podczas codziennego użytkowania oznacza, że wymiana biodra może nie trwać wiecznie. Niektórzy ludzie będą potrzebować dalszej operacji.

Według National Joint Registry (NJR) tylko 7 na 100 endoprotez stawu biodrowego może wymagać dalszej operacji po 13 latach. Zależy to jednak od rodzaju implantu i sposobu jego zamocowania.

Większość endoprotez bioder trwa znacznie dłużej niż 13 lat.

Więcej informacji na temat trwałości implantów biodrowych można znaleźć na stronie internetowej NJR .