Choroba afektywna dwubiegunowa – diagnoza

Jeśli Twój lekarz rodzinny podejrzewa, że możesz mieć chorobę afektywną dwubiegunową, zwykle skieruje Cię do psychiatry, lekarza specjalizującego się w problemach ze zdrowiem psychicznym.

Jeśli choroba naraża Cię na samookaleczenie, Twój lekarz rodzinny natychmiast umówi się na wizytę.

Ocena specjalistyczna

Podczas wizyty zostaniesz zbadany przez psychiatrę. Zadadzą Ci kilka pytań, aby dowiedzieć się, czy masz chorobę afektywną dwubiegunową. Jeśli to zrobisz, zdecydują, jakie zabiegi są najbardziej odpowiednie.

Podczas oceny zostaniesz zapytany o swoje objawy i kiedy po raz pierwszy ich doświadczyłeś.

Psychiatra zapyta również, jak się czujesz przed i podczas epizodu manii lub depresji oraz czy masz myśli o samookaleczeniu .

Psychiatra będzie chciał również dowiedzieć się o Twoim przebiegu choroby i historii rodziny, zwłaszcza o tym, czy któryś z Twoich krewnych miał chorobę afektywną dwubiegunową.

Jeśli ktoś z Twojej rodziny cierpi na tę chorobę, psychiatra może chcieć z nim porozmawiać. Ale zanim to zrobią, poproszą o twoją zgodę.

Inne testy

W zależności od objawów możesz również potrzebować testów, aby sprawdzić, czy masz problemy fizyczne, takie jak niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy .

Jeśli cierpisz na chorobę afektywną dwubiegunową, musisz regularnie odwiedzać swojego lekarza rodzinnego w celu sprawdzenia stanu zdrowia.

Dyrektywy zaawansowane

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę, ważne jest, aby porozmawiać ze swoim psychiatrą, abyś był w pełni zaangażowany w decyzje dotyczące leczenia i opieki.

Czasami jednak dana osoba nie jest w stanie podjąć świadomej decyzji dotyczącej opieki lub zakomunikować swoich potrzeb, zwłaszcza jeśli objawy stają się poważne.

W takim przypadku możliwe będzie sporządzenie wcześniejszej decyzji . Decyzja z góry to zestaw pisemnych instrukcji, które określają, jakie leczenie i jakie środki pomogą Ci (lub nie chcesz), na wypadek gdybyś nie mógł przekazać swoich decyzji na późniejszym etapie.

Twój lekarz rodzinny lub psychiatra mogą udzielić ci dalszej pomocy i porady.