Zespół chronicznego zmęczenia (CFS / ME) – objawy

Głównym objawem CFS / ME jest uczucie skrajnego zmęczenia i ogólne złe samopoczucie.

Objawy różnią się w zależności od osoby, a nasilenie objawów może się zmieniać z dnia na dzień, a nawet w ciągu jednego dnia.

Ekstremalne zmęczenie (znużenie)

Głównym objawem CFS / ME jest skrajne zmęczenie fizyczne i psychiczne (zmęczenie), które nie ustępuje wraz z odpoczynkiem lub snem. Może to utrudniać wykonywanie codziennych zadań i czynności.

Większość ludzi z CFS / ME opisuje swoje zmęczenie jako przytłaczające i inny rodzaj zmęczenia niż to, czego doświadczyli wcześniej.

Inne objawy CFS / ME

Inne objawy CFS / ME to:

Ćwiczenia zwykle pogarszają objawy CFS / ME. Czasami efekt jest opóźniony i kilka godzin po treningu lub nawet następnego dnia poczujesz się bardzo zmęczony.

Nasilenie objawów

Większość przypadków CFS / ME jest łagodna lub umiarkowana, ale nawet jedna na cztery osoby ma poważne objawy. Jeśli objawy są ciężkie, w leczeniu należy zaangażować specjalistę.

Można rozważyć objawy CFS / ME:

  • łagodny – jesteś w stanie z trudem wykonywać codzienne czynności, takie jak praca, nauka czy prace domowe; być może będziesz musiał zrezygnować z hobby lub zajęć towarzyskich, aby odpocząć w wolnym czasie
  • umiarkowany – możesz mieć trudności z swobodnym poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności; możesz nie być w stanie pracować lub kontynuować nauki i możesz potrzebować częstego odpoczynku; możesz mieć również problemy ze snem w nocy
  • ciężki – możesz być w stanie wykonywać tylko bardzo podstawowe codzienne czynności, takie jak mycie zębów; możesz być w domu lub nawet w łóżku i możesz potrzebować wózka inwalidzkiego do poruszania się; a także możesz mieć trudności z koncentracją, być wrażliwym na hałas i światło oraz długo odzyskiwać siły po czynnościach wymagających dodatkowego wysiłku, takich jak wyjście z domu lub rozmowa przez dłuższy czas

Może się zdarzyć, że objawy się nasilą. Te okresy są znane jako niepowodzenia lub nawroty .

Cóż innego mogłoby to być?

Objawy CFS / ME są podobne do innych schorzeń, w tym zespołu częstoskurczu posturalnego (PoTS) , w którym występuje nieprawidłowe przyspieszenie akcji serca po siadaniu lub wstawaniu, co może powodować zawroty głowy, omdlenia i inne objawy.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć CFS / ME, ważne jest, aby udać się do swojego lekarza rodzinnego, aby upewnić się, że postawisz prawidłową diagnozę.