Zespół Noonan – Diagnoza

Zespół Noonan można podejrzewać, jeśli u dziecka występują niektóre objawy przedmiotowe i podmiotowe związane z tą chorobą.

Obejmują one:

Przeczytaj więcej o cechach zespołu Noonan .

Jednak objawy te mogą mieć wiele różnych przyczyn, więc trudno jest postawić diagnozę na ich podstawie.

Możesz zostać skierowany do specjalisty genetyki w celu przeprowadzenia testów genetycznych . W większości przypadków zespół Noonan można potwierdzić badaniem krwi pod kątem różnych mutacji genetycznych. Jednak w około 1 na 5 przypadków nie można znaleźć konkretnej mutacji, więc ujemny wynik badania krwi nie wykluczy zespołu Noonan.

Dalsze testy

Jeśli zespół Noonan został potwierdzony lub jest silnie podejrzewany, potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia zakresu objawów. Testy te mogą obejmować:

Niektóre z tych testów mogą wymagać regularnego powtarzania po postawieniu diagnozy w celu monitorowania objawów.

Diagnoza podczas ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, badanie nienarodzonego dziecka na zespół Noonan może być możliwe, jeśli:

Testowanie zespołu Noonan podczas ciąży polega na pobraniu próbki DNA dziecka i sprawdzeniu jej pod kątem któregokolwiek z wadliwych genów związanych z chorobą.

Można to zrobić za pomocą pobierania próbek kosmków kosmówkowych (gdzie próbka komórek jest usuwana z łożyska) lub amniopunkcji (gdzie pobierana jest próbka płynu owodniowego). Oba te testy niosą około 0,5 do 1% szansy wywołania poronienia .

Jeśli okaże się, że Twoje dziecko ma jeden z wadliwych genów, doradca genetyczny omówi z Tobą, co oznacza wynik testu i jakie masz opcje. Przeczytaj więcej o testach genetycznych i poradnictwie .