Zespół policystycznych jajników – objawy

Jeśli wystąpią objawy zespołu policystycznych jajników (PCOS), zwykle ujawniają się one u późnych nastolatków lub wczesnych lat dwudziestych.

Nie wszystkie kobiety z PCOS będą miały wszystkie objawy, a każdy objaw może być różny, od łagodnego do ciężkiego.

Niektóre kobiety mają tylko problemy z miesiączką lub nie mogą zajść w ciążę, lub jedno i drugie.

Typowe objawy PCOS obejmują:

Powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli masz którykolwiek z tych objawów i podejrzewasz, że możesz mieć PCOS.

Problemy z płodnością

PCOS jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet. Wiele kobiet odkrywa, że ma PCOS, gdy próbują zajść w ciążę i nie udaje im się to.

Podczas każdego cyklu miesiączkowego jajniki uwalniają komórkę jajową (komórkę jajową) do macicy (macicy). Ten proces nazywa się owulacją i zwykle występuje raz w miesiącu.

Ale kobiety z PCOS często nie owulują lub nie owulują, co oznacza, że mają nieregularne lub nieobecne miesiączki i trudno jest im zajść w ciążę.

Ryzyko w późniejszym życiu

Posiadanie PCOS może zwiększyć twoje szanse na rozwój innych problemów zdrowotnych w późniejszym życiu.

Na przykład kobiety z PCOS są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju:

Kobiety, które od wielu lat nie występują lub mają bardzo nieregularne miesiączki (mniej niż 3 lub 4 okresy w roku), mają wyższe niż przeciętne ryzyko zachorowania na raka błony śluzowej macicy (rak endometrium) .

Jednak ryzyko zachorowania na raka endometrium jest wciąż niewielkie i można je zminimalizować stosując leki regulujące miesiączkę, takie jak pigułka antykoncepcyjna lub system domaciczny (IUS) .

Pomóż nam ulepszyć naszą stronę internetową

Jeśli skończyłeś już to, co robisz, czy możesz odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących dzisiejszej wizyty?

Wypełnij naszą ankietę