Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – leczenie

Nie ma lekarstwa na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), ale dostępne jest leczenie, które pomaga złagodzić objawy.

Leczenie może również pomóc opóźnić lub zapobiec procesowi łączenia (stapiania) i usztywniania kręgosłupa.

W większości przypadków leczenie obejmuje połączenie:

Fizjoterapia i ćwiczenia

Utrzymywanie aktywności może poprawić twoją postawę i zakres ruchu kręgosłupa, a także zapobiegać sztywnieniu i bólowi kręgosłupa.

Oprócz utrzymania aktywności, fizjoterapia jest kluczowym elementem leczenia AS. Fizjoterapeuta może doradzić najskuteczniejsze ćwiczenia i opracować program ćwiczeń, który Ci odpowiada.

Rodzaje fizjoterapii zalecane dla AS obejmują:

 • program ćwiczeń grupowych – w którym ćwiczysz z innymi
 • indywidualny program ćwiczeń – dostajesz ćwiczenia do samodzielnego wykonania
 • masaż – manipuluje się mięśniami i innymi tkankami miękkimi, aby złagodzić ból i poprawić ruch; kości kręgosłupa nigdy nie powinny być manipulowane, ponieważ może to spowodować obrażenia u osób z ZA
 • hydroterapia – ćwiczenia w wodzie, najczęściej w ciepłym, płytkim basenie lub w specjalnej kąpieli hydroterapeutycznej; wypór wody ułatwia ruch, wspierając Cię, a ciepło rozluźnia mięśnie

Niektórzy ludzie wolą pływać lub uprawiać sport, aby zachować elastyczność. Zwykle jest to w porządku, chociaż ważne jest również codzienne rozciąganie i ćwiczenia.

Jeśli kiedykolwiek masz wątpliwości, porozmawiaj ze swoim fizjoterapeutą lub reumatologiem przed podjęciem nowej formy sportu lub ćwiczeń.

Narodowe Towarzystwo zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (NASS) dostarcza szczegółowych informacji na temat różnych rodzajów ćwiczeń, które pomogą Ci radzić sobie z chorobą.

Leki przeciwbólowe

Podczas kierowania do reumatologa możesz potrzebować środków przeciwbólowych, aby leczyć swój stan. Reumatolog może nadal przepisywać leki przeciwbólowe, chociaż nie każdy ich potrzebuje przez cały czas.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Pierwszym zwykle przepisywanym lekiem przeciwbólowym jest niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) . NLPZ nie tylko pomagają złagodzić ból, ale także mogą pomóc złagodzić obrzęk (stan zapalny) stawów.

Przykłady NLPZ obejmują:

Przepisując NLPZ, Twój lekarz rodzinny lub reumatolog spróbuje znaleźć ten, który Ci odpowiada i najniższą możliwą dawkę, która złagodzi objawy. Twoja dawka będzie monitorowana i sprawdzana w razie potrzeby.

Paracetamol

Jeśli NLPZ są nieodpowiednie dla Ciebie, może być zalecany alternatywny środek przeciwbólowy, taki jak paracetamol .

Paracetamol rzadko powoduje działania niepożądane i może być stosowany u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jednak paracetamol może nie być odpowiedni dla osób z problemami z wątrobą lub uzależnionych od alkoholu.

Kodeina

W razie potrzeby można również przepisać silniejszy środek przeciwbólowy zwany kodeiną, a także paracetamol.

Kodeina może powodować działania niepożądane, w tym:

 • źle się czuć
 • bycie chorym
 • zaparcie
 • senność

Zabiegi biologiczne

Lek przeciw TNF

Jeśli objawów nie można kontrolować za pomocą środków przeciwbólowych lub ćwiczeń i rozciągania, może być zalecany lek przeciwnowotworowy czynnik martwicy (TNF). TNF to substancja chemiczna wytwarzana przez komórki w stanie zapalnym tkanki.

Leki anty-TNF są podawane we wstrzyknięciach i działają zapobiegając działaniom TNF, a także zmniejszając stan zapalny stawów spowodowany zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

Są to stosunkowo nowe metody leczenia AS, a ich długoterminowe skutki nie są znane. Jednak są one stosowane od dłuższego czasu u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, a to dostarcza jaśniejszych informacji o ich długoterminowym bezpieczeństwie.

Jeśli Twój reumatolog zaleca stosowanie leków anty-TNF, decyzja o tym, czy są one odpowiednie dla Ciebie, musi zostać dokładnie omówiona, a Twoje postępy będą dokładnie monitorowane.

W rzadkich przypadkach leki anty-TNF mogą wpływać na układ odpornościowy, zwiększając ryzyko wystąpienia potencjalnie ciężkich zakażeń.

Jeśli objawy nie ustąpią znacząco po 3-miesięcznym przyjmowaniu leku anty-TNF, leczenie zostanie przerwane.

Secukinumab

Secukinumab to lek, który można podawać osobom z ZA, które nie reagują na NLPZ lub leki anty-TNF.

Sekukinumab działa poprzez blokowanie działania białka biorącego udział w wyzwalaniu stanu zapalnego.

Secukinumab nie jest rutynowo dostępny w ramach dla osób z ZA, więc być może będziesz musiał za to zapłacić.

Kortykosteroidy

Kortykosteroidy mają silne działanie przeciwzapalne i mogą być przyjmowane przez osoby z ZA w postaci tabletek lub zastrzyków.

Jeśli jakiś staw jest w stanie zapalnym, kortykosteroidy można wstrzyknąć bezpośrednio do stawu. Po wstrzyknięciu należy odpocząć stawowi do 48 godzin.

Zwykle zaleca się ograniczenie wstrzyknięć kortykosteroidów do nie więcej niż 3 razy w ciągu roku, z co najmniej 3-miesięczną przerwą między wstrzyknięciami w ten sam staw.

Dzieje się tak, ponieważ zastrzyki kortykosteroidów mogą powodować szereg skutków ubocznych, takich jak:

 • zakażenie w odpowiedzi na wstrzyknięcie
 • skóra wokół wstrzyknięcia może zmienić kolor (odbarwienie)
 • otaczająca tkanka może ulec zniszczeniu
 • ścięgno w pobliżu stawu może pęknąć (pęknąć)

Kortykosteroidy przyjmowane w postaci tabletek mogą również łagodzić bolesne, obrzęk stawów.

Leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (DMARD)

Leki przeciwreumatyczne modyfikujące chorobę (DMARD) są alternatywnym rodzajem leków często stosowanym w leczeniu innych typów zapalenia stawów.

DMARD mogą być przepisywane na ZZSK, chociaż są one korzystne tylko w leczeniu bólu i zapalenia stawów w obszarach ciała innych niż kręgosłup.

Sulfasalazyna jest głównym DMARD czasami stosowanym w leczeniu zapalenia stawów innych niż kręgosłup.

Operacja

Większość osób z ZA nie potrzebuje operacji. Jednak może być zalecana operacja wymiany stawu, aby złagodzić ból i ruchomość w dotkniętym stawie, jeśli staw został poważnie uszkodzony.

Na przykład, jeśli dotknięte są stawy biodrowe, można przeprowadzić wymianę biodra .

W rzadkich przypadkach może być konieczna operacja korekcyjna, jeśli kręgosłup jest mocno zgięty.

Kontynuacja

Ponieważ objawy AS rozwijają się powoli i pojawiają się i znikają, będziesz potrzebować regularnych wizyt kontrolnych u reumatologa lub lekarza rodzinnego.

Upewnią się, że leczenie działa prawidłowo i mogą przeprowadzić fizyczną ocenę, aby ocenić, jak postępuje Twój stan. Może to obejmować kolejne zestawy tych samych badań krwi lub zdjęć rentgenowskich, które miałeś w momencie diagnozy.