Bulimia – leczenie

Leczenie może zająć trochę czasu, ale możesz wyleczyć się z bulimii.

Leczenie bulimii jest nieco inne u dorosłych i osób poniżej 18 roku życia.

Zabieg dla dorosłych

Pomoc z przewodnikiem

Prawdopodobnie jako pierwszy krok w leczeniu bulimii zostanie Ci zaoferowany program samopomocy z przewodnikiem. Często wiąże się to z pracą nad książką samopomocy połączoną z sesjami z pracownikiem służby zdrowia, na przykład terapeutą.

Te poradniki mogą poprowadzić Cię przez program, który pomoże Ci:

  • Monitoruj, co jesz – może to pomóc Ci zauważyć i spróbować zmienić wzorce w swoim zachowaniu
  • Twórz realistyczne plany posiłków – planowanie tego, co i kiedy zamierzasz jeść w ciągu dnia, może pomóc w regulowaniu jedzenia, zapobieganiu głodowi i ograniczaniu napadowego objadania się.
  • Dowiedz się o swoich wyzwalaczach – może to pomóc w rozpoznaniu objawów, interwencji i zapobieganiu cyklowi objadania się.
  • Zidentyfikuj przyczyny leżące u podstaw Twojego zaburzenia – oznacza to, że możesz pracować nad tymi problemami w zdrowszy sposób.
  • Znajdź inne sposoby radzenia sobie ze swoimi uczuciami.

Dołączenie do grupy wsparcia samopomocy, takiej jak jedna z internetowych grup wsparcia Beat dla osób z bulimią, może być dla Ciebie pomocne.

Jeśli samo leczenie samopomocy nie wystarczy lub nie pomogło Ci po czterech tygodniach, możesz również otrzymać propozycję terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) lub leków.

Terapia poznawczo-behawioralna

Jeśli zaproponowano ci CBT, zwykle będzie to obejmować do 20 sesji w ciągu 20 tygodni.

CBT polega na rozmowie z terapeutą, który pomoże Ci zbadać emocje i myśli, które mogą przyczyniać się do zaburzeń odżywiania oraz to, jak się czujesz ze swoją wagą i sylwetką.

Pomogą Ci w przyjęciu regularnych nawyków żywieniowych i pokażą, jak się ich trzymać. Powinny również wskazywać sposoby radzenia sobie z trudnymi uczuciami i sytuacjami, aby zapobiec nawrotom po zakończeniu terapii.

Leczenie dzieci i młodzieży

Terapia rodzinna

Dzieci i młodzież zazwyczaj otrzymują terapię rodzinną. Oznacza to, że Ty i Twoja rodzina rozmawiacie z terapeutą, badając, jak bulimia wpłynęła na Ciebie i jak Twoja rodzina może Cię wesprzeć, aby poczuć się lepiej.

Możesz również otrzymać CBT, która będzie taka sama jak CBT oferowana dorosłym.

Dbanie o siebie

Podczas rekonwalescencji po bulimii należy dbać o swoje zdrowie.

Jeśli regularnie wymiotujesz, kwas zawarty w wymiocinach może z czasem uszkodzić zęby. Aby zminimalizować te szkody, należy:

  • unikaj mycia zębów bezpośrednio po wymiotach, aby nie ścierać szkliwa
  • przepłucz usta bezkwasowym płynem do płukania jamy ustnej
  • regularnie odwiedzaj swojego dentystę
  • nie pij ani nie jedz kwaśnych pokarmów, takich jak soki owocowe, podczas objadania się i po przeczyszczeniu
  • nie pal

Wymioty mogą również prowadzić do ryzyka odwodnienia . Aby tego uniknąć, pij dużo płynów, aby zastąpić to, co zwymiotowałeś.

Lek

Leki przeciwdepresyjne nie powinny być oferowane jako jedyne leczenie bulimii. Ale może Ci się zaproponować lek przeciwdepresyjny, taki jak fluoksetyna (Prozac) , w połączeniu z terapią lub leczeniem samopomocy, aby pomóc Ci radzić sobie z innymi schorzeniami, takimi jak:

Leki przeciwdepresyjne są bardzo rzadko przepisywane dzieciom lub młodzieży poniżej 18 roku życia.

Gdzie nastąpi leczenie

Większość osób z bulimią podczas leczenia będzie mogła pozostać w domu. Zwykle będziesz mieć wizyty w klinice, a następnie będziesz mógł wrócić do domu.

Możesz jednak zostać przyjęty do szpitala, jeśli masz poważne komplikacje zdrowotne, w tym:

Twoi lekarze będą bardzo uważnie obserwować Twoją wagę i stan zdrowia, jeśli będziesz przebywać w szpitalu. Pomogą Ci one stopniowo osiągnąć prawidłową wagę i rozpocząć lub kontynuować terapię.

Kiedy już będą zadowoleni z Twojej wagi oraz zdrowia fizycznego i psychicznego, powinieneś móc wrócić do domu.

Dalsze wsparcie dla bulimii

Istnieje wiele organizacji wspierających osoby z bulimią i ich rodziny, w tym: