Choroba Pageta kości – powikłania

Choroba Pageta kości może czasami prowadzić do dalszych problemów.

Połamane kości

Kości dotknięte chorobą Pageta są bardziej kruche niż normalna kość i są bardziej podatne na złamania (złamania) – nawet po stosunkowo niewielkim urazie.

Objawy złamania obejmują:

  • nagły, silny ból
  • obrzęk lub tkliwość wokół zranionego obszaru
  • krwawienie, jeśli kość uszkodziła tkankę i skórę

Nie jest jasne, czy leki bisfosfonianowe pomagają zapobiegać złamaniom lub je leczyć. Jeśli złamiesz kość, możesz potrzebować operacji, aby wyrównać złamane kości, aby zagoiły się prawidłowo.

Deformacje kości

Choroba Pageta kości często wpływa na wygląd dotkniętych kości.

Na przykład stan może powodować:

Podobnie jak w przypadku złamań, nie jest jasne, czy bisfosfoniany mogą pomóc w zapobieganiu deformacjom. Jeśli się pojawią, można przeprowadzić operację , aby je skorygować.

Utrata słuchu

Jeśli choroba Pageta kości dotyka czaszki, istnieje duże ryzyko, że może to doprowadzić do trwałej utraty słuchu i być może całkowitej głuchoty.

Może to nastąpić w wyniku uszkodzenia kości lub nerwów łączących uszy z mózgiem.

Nie wiadomo, czy leczenie choroby Pageta kości pomaga zmniejszyć ryzyko utraty słuchu, ale leczenie jest zwykle zalecane, jeśli stan dotyczy czaszki.

Za dużo wapnia we krwi

W rzadkich przypadkach zwiększony cykl odnowy kości w chorobie Pageta kości może powodować gromadzenie się wapnia we krwi. Jest to znane jako hiperkalcemia.

Zwykle występuje tylko u osób, które leżały w łóżku po operacji lub złamaniu.

Objawy hiperkalcemii mogą obejmować:

Hiperkalcemię można leczyć, stosując leki obniżające poziom wapnia we krwi i spowalniające regenerację kości.

Niewydolność serca

Nowa kość, która tworzy się u osób z chorobą Pageta kości, często zawiera więcej naczyń krwionośnych niż normalna kość, co może oznaczać, że serce musi pracować ciężej, aby pompować krew w organizmie.

Bardzo rzadko serce może nie być w stanie pompować wystarczającej ilości krwi w organizmie. Nazywa się to niewydolnością serca .

Objawy niewydolności serca mogą obejmować:

  • duszność
  • skrajne zmęczenie i osłabienie
  • obrzęk nóg, kostek i stóp ( obrzęk )

Niewydolność serca można leczyć lekami, aw niektórych przypadkach operacją serca. Przeczytaj więcej o leczeniu niewydolności serca .

Rak kości

Rak kości jest rzadkim powikłaniem choroby Pageta kości. Szacuje się, że dotyka od 1 na 100 do 1 na 1000 osób z tą chorobą.

Objawy raka kości są podobne do objawów choroby Pageta kości. Mogą to być:

  • ból kości
  • obrzęk wokół chorej kości
  • guzek w dotkniętej kości

Osteosarcoma to bardzo poważny rodzaj raka, który może szybko rozprzestrzenić się na inne części ciała. Ale jeśli zostanie złapany wystarczająco wcześnie, może być możliwe wyleczenie poprzez usunięcie dotkniętej kości.

Przeczytaj więcej o leczeniu raka kości .