Obfite miesiączki – leczenie

W ciężkich okresach dostępne są różne opcje leczenia.

Nie wszystkie zabiegi mogą być dla Ciebie odpowiednie. Jakie opcje leczenia będą ci zależeć od:

 • objawy
 • ogólny stan zdrowia
 • podstawową przyczyną twoich ciężkich miesiączek, jeśli występuje 1
 • czy starasz się o dziecko, czy też chcesz zajść w ciążę w przyszłości
 • Twoje osobiste preferencje

Należy omówić z lekarzem korzyści i zagrożenia związane z różnymi opcjami, w tym wpływ niektórych metod leczenia na przyszłą płodność.

System domaciczny (IUS)

IUS, czyli system domaciczny uwalniający lewonorgestrel, to małe plastikowe urządzenie wprowadzane do macicy przez lekarza lub pielęgniarkę. Powoli uwalnia hormon zwany progestagenem.

Zapobiega szybkiemu wzrostowi wyściółki macicy i jest również środkiem antykoncepcyjnym. IUS nie wpływa na Twoje szanse na zajście w ciążę po zaprzestaniu jego stosowania.

Możliwe skutki uboczne stosowania IUS to:

IUS jest często preferowanym pierwszym sposobem leczenia kobiet z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, ale zanim zaczniesz dostrzegać korzyści, może minąć co najmniej 6 okresów.

Przeczytaj więcej o IUS .

Kwas traneksamowy

Możesz otrzymać tabletki kwasu traneksamowego, jeśli IUS jest nieodpowiedni lub czekasz na dalsze testy lub inne leczenie.

Tabletki pomagają w krzepnięciu krwi w macicy.

Tabletki kwasu traneksamowego są zwykle przyjmowane 3 razy dziennie przez maksymalnie 4 dni. Możesz zacząć przyjmować tabletki, gdy tylko zacznie się miesiączka.

Tabletki kwasu traneksamowego nie są formą antykoncepcji i nie wpływają na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W razie potrzeby kwas traneksamowy można łączyć z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ).

Możliwe skutki uboczne kwasu traneksamowego obejmują:

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

NLPZ mogą być również stosowane w leczeniu obfitych miesiączek, jeśli IUS nie jest odpowiedni lub jeśli czekasz na dalsze testy lub inne leczenie.

Są przyjmowane w postaci tabletek od początku lub tuż przed okresem, aż do ustania obfitego krwawienia.

NLPZ stosowane w leczeniu ciężkich krwawień miesiączkowych obejmują:

Kwas mefenamowy i naproksen są dostępne tylko na receptę.

NLPZ działają poprzez zmniejszenie produkcji przez organizm substancji podobnej do hormonu zwanej prostaglandyną, która jest związana z obfitymi miesiączkami. NLPZ mogą również pomóc złagodzić ból miesiączkowy . Nie są formą antykoncepcji.

Możesz kontynuować przyjmowanie NLPZ tak długo, jak potrzebujesz, jeśli zmniejszają one krwawienie i nie powodują znaczących skutków ubocznych.

Upewnij się, że nie bierzesz więcej niż zalecana dzienna dawka wymieniona na opakowaniu.

Połączona doustna pigułka antykoncepcyjna

Połączoną pigułkę antykoncepcyjną można stosować w leczeniu obfitych miesiączek. Zawiera hormony estrogen i progestagen.

Korzyścią ze stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych w leczeniu ciężkich okresów jest to, że oferują one łatwiejszą do odwrócenia formę antykoncepcji niż IUS.

Mają również tę zaletę, że regulują cykl menstruacyjny i zmniejszają ból miesiączkowy .

Pigułka zapobiega uwalnianiu komórki jajowej co miesiąc przez jajniki. O ile bierzesz to prawidłowo, powinno zapobiegać ciąży.

Typowe skutki uboczne złożonej doustnej pigułki antykoncepcyjnej obejmują:

 • zmiany nastroju
 • mdłości (nudności)
 • bóle głowy
 • tkliwość piersi

Przeczytaj więcej o połączonej pigułce .

Cykliczne progestageny

Jeśli inne metody leczenia nie pomogły, może zostać zaproponowany lek zwany cyklicznym progestagenem.

Jest przyjmowany w postaci tabletek przez część cyklu miesiączkowego. Lekarz doradzi, jak go przyjmować.

Nie jest to skuteczna metoda antykoncepcji i może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, w tym:

 • tkliwość piersi
 • krwawienie między miesiączkami

Ablacja endometrium

Ablacja endometrium polega na ścieńczeniu, usunięciu lub zniszczeniu błony śluzowej macicy (endometrium). Może to złagodzić miesiączki lub zatrzymać je wszystkie razem, w zależności od tego, ile pozostanie wyściółki macicy.

Do ablacji endometrium można zastosować różne techniki, w tym:

 • ablacja endometrium za pomocą ciepła – źródło elektryczne, fale radiowe lub lasery służą do niszczenia błony śluzowej macicy poprzez pochwę i szyjkę macicy
 • ablacja endometrium za pomocą energii ultradźwiękowej – wysokie poziomy energii ultradźwiękowej z zewnątrz ciała są wykorzystywane do niszczenia mięśniaków macicy bez uszkodzenia zdrowej błony śluzowej macicy

Zabiegi te można wykonywać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym . Są dość szybkie i zwykle możesz wrócić do domu tego samego dnia.

Przez kilka dni po ablacji endometrium może wystąpić krwawienie z pochwy, przypominające lekki okres. Używaj podpasek higienicznych zamiast tamponów. Niektóre kobiety mogą mieć krwawe wydzieliny przez 3 lub 4 tygodnie.

Możesz również odczuwać skurcze brzucha, takie jak bóle miesiączkowe, przez dzień lub 2 po zabiegu. Można je leczyć środkami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen .

Niektóre kobiety zgłaszały cięższy lub przedłużający się ból po ablacji endometrium. W takim przypadku należy porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym lub członkiem zespołu opieki szpitalnej, który może przepisać silniejszy środek przeciwbólowy.

Jest mało prawdopodobne, abyś mogła zajść w ciążę po ablacji endometrium. Jeśli to zrobisz, będziesz mieć zwiększone ryzyko poronienia lub innych komplikacji. Procedura nie jest zalecana, jeśli nadal chcesz mieć dzieci.

Czasami ablacja endometrium nie łagodzi miesiączki lub ciężkie miesiączki mogą powrócić. W takim przypadku może zostać zaproponowane ponowne leczenie.

Embolizacja tętnicy macicznej (ZEA)

Jeśli twoje obfite miesiączki są spowodowane mięśniakami, opcją mogą być Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Obejmuje to blokowanie naczyń krwionośnych zaopatrujących mięśniaki, powodując ich kurczenie się. Pod kontrolą rentgenowską do dużego naczynia krwionośnego w udzie wprowadza się małą rurkę.

Małe cząsteczki są wstrzykiwane przez rurkę, aby zablokować tętnice doprowadzające krew do mięśniaka.

Przeczytaj więcej o Zjednoczonych Emiratach Arabskich na naszej stronie o leczeniu mięśniaków.

Miomektomia

Miomektomia to kolejna opcja leczenia ciężkich miesiączek spowodowanych mięśniakami. Obejmuje operację usunięcia mięśniaków ze ściany macicy.

Przeczytaj więcej o miomektomii na naszej stronie o leczeniu mięśniaków.

Usunięcie macicy (histerektomia)

Histerektomia zatrzyma wszelkie przyszłe miesiączki, ale należy ją rozważyć dopiero po wypróbowaniu lub omówieniu innych opcji.

Czas operacji i rekonwalescencji jest dłuższy niż w przypadku innych rodzajów operacji w przypadku ciężkich miesiączek.

Po histerektomii nie będziesz mogła zajść w ciążę.

Histerektomia jest stosowana tylko w leczeniu ciężkich miesiączek po dokładnej dyskusji ze specjalistą na temat zalet i wad zabiegu.