Depresja kliniczna – Diagnoza

Jeżeli objawy depresji występują przez większość dnia, każdego dnia dłużej niż 2 tygodnie, należy zwrócić się o pomoc do lekarza rodzinnego.

Szczególnie ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem rodzinnym, jeśli:

Czasami, gdy masz depresję, trudno sobie wyobrazić, że leczenie może naprawdę pomóc. Ale im szybciej zaczniesz szukać leczenia, tym szybciej twoja depresja się poprawi.

Nie ma fizycznych testów na depresję, ale lekarz rodzinny może cię zbadać i przeprowadzić pewne badania moczu lub krwi, aby wykluczyć inne schorzenia, które mają podobne objawy, takie jak niedoczynność tarczycy .

Głównym sposobem, w jaki lekarz rodzinny powie, czy masz depresję, jest zadawanie pytań na temat Twojego ogólnego stanu zdrowia oraz tego, jak Twoje samopoczucie wpływa na Ciebie psychicznie i fizycznie.

Staraj się być tak otwarty i uczciwy, jak tylko możesz, udzielając odpowiedzi. Opisanie objawów i ich wpływu na Ciebie pomoże lekarzowi rodzinnemu określić, czy masz depresję i jak ciężka jest.

Wszelkie rozmowy z lekarzem pierwszego kontaktu będą poufne. Ta zasada zostanie złamana tylko wtedy, gdy istnieje znaczne ryzyko wyrządzenia krzywdy sobie lub innym oraz jeśli poinformowanie członka rodziny lub opiekuna zmniejszy to ryzyko.

Przeczytaj więcej o leczeniu depresji klinicznej