Depresja kliniczna – przyczyny

Nie ma jednej przyczyny depresji. Może wystąpić z różnych powodów i ma wiele różnych wyzwalaczy.

W przypadku niektórych osób przyczyną mogą być przykre lub stresujące wydarzenia życiowe, takie jak strata bliskiej osoby , rozwód, choroba, zwolnienie z pracy, obawy o pracę lub pieniądze.

Często różne przyczyny wywołują depresję. Na przykład możesz czuć się źle po chorobie, a następnie doświadczyć traumatycznego wydarzenia, takiego jak żałoba, która wywołuje depresję.

Ludzie często mówią o „spirali wydarzeń w dół”, która prowadzi do depresji. Na przykład, jeśli twój związek z partnerem się rozpadnie, prawdopodobnie poczujesz się źle, możesz przestać spotykać się z przyjaciółmi i rodziną i możesz zacząć więcej pić. Wszystko to może pogorszyć samopoczucie i wywołać depresję.

Niektóre badania sugerują również, że prawdopodobieństwo wystąpienia depresji jest większe wraz z wiekiem i częściej występuje u osób, które żyją w trudnych warunkach społecznych i ekonomicznych.

Stresujące wydarzenia

Większość ludzi potrzebuje czasu, aby pogodzić się ze stresującymi wydarzeniami, takimi jak żałoba lub rozpad związku. Kiedy pojawiają się te stresujące wydarzenia, ryzyko popadnięcia w depresję wzrasta, jeśli przestaniesz spotykać się z przyjaciółmi i rodziną i spróbujesz samodzielnie poradzić sobie z problemami.

Osobowość

Możesz być bardziej podatny na depresję, jeśli masz pewne cechy osobowości, takie jak niska samoocena lub nadmierna samokrytyczność. Może to wynikać z genów, które odziedziczyłeś po rodzicach, swoich wczesnych doświadczeń życiowych lub obu.

Historia rodzinna

Jeśli ktoś z Twojej rodziny miał w przeszłości depresję, na przykład rodzic, siostra lub brat, jest bardziej prawdopodobne, że Ty też ją rozwiniesz.

Rodząc

Niektóre kobiety są szczególnie narażone na depresję po ciąży. Zmiany hormonalne i fizyczne, a także dodatkowa odpowiedzialność za nowe życie mogą prowadzić do depresji poporodowej .

Samotność

Poczucie samotności spowodowane takimi czynnikami, jak odcięcie od rodziny i przyjaciół, może zwiększyć ryzyko depresji.

Alkohol i narkotyki

Kiedy życie ich przygnębia, niektórzy ludzie próbują sobie z tym poradzić, pijąc zbyt dużo alkoholu lub biorąc narkotyki . Może to spowodować spiralę depresji.

Marihuana może pomóc Ci się zrelaksować, ale istnieją dowody na to, że może również wywoływać depresję, szczególnie u nastolatków.

Nie zaleca się również „topienia smutków” przy użyciu drinka. Alkohol wpływa na chemię mózgu, co zwiększa ryzyko depresji.

Choroba

Możesz być bardziej narażony na depresję, jeśli cierpisz na długotrwałą lub zagrażającą życiu chorobę, taką jak choroba wieńcowa lub rak .

Urazy głowy są również często niedocenianą przyczyną depresji. Poważny uraz głowy może wywołać wahania nastroju i problemy emocjonalne.

Niektórzy ludzie mogą mieć niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) wynikającą z problemów z układem odpornościowym. W rzadszych przypadkach niewielki uraz głowy może uszkodzić przysadkę mózgową, która jest gruczołem wielkości grochu u podstawy mózgu, który wytwarza hormony stymulujące tarczycę.

Może to powodować szereg objawów, takich jak skrajne zmęczenie i brak zainteresowania seksem ( utrata libido ), co z kolei może prowadzić do depresji.