IVF – Co się dzieje

To, co dzieje się podczas IVF, może się nieznacznie różnić w zależności od kliniki, ale typowe leczenie obejmuje następujące główne kroki.

Dla kobiet

Krok 1: tłumienie naturalnego cyklu miesiączkowego

Otrzymujesz lek, który zahamuje naturalny cykl menstruacyjny. Może to zwiększyć skuteczność leków stosowanych w kolejnym etapie leczenia.

Ten lek jest podawany jako codzienny zastrzyk, którego będziesz się nauczyć samodzielnie, lub jako spray do nosa. Kontynuujesz to przez około 2 tygodnie.

Krok 2: zwiększenie ilości jaj

Po stłumieniu naturalnego cyklu zażywasz hormon płodności zwany hormonem folikulotropowym (FSH). Jest to kolejny zastrzyk wykonywany codziennie, zwykle przez około 10 do 12 dni.

FSH zwiększa liczbę jajeczek wytwarzanych przez jajniki. Oznacza to, że można zebrać i zapłodnić więcej jaj. Dzięki większej liczbie zapłodnionych komórek jajowych klinika ma większy wybór zarodków do wykorzystania w leczeniu.

Krok 3: sprawdzanie postępów

Klinika będzie czuwać nad Tobą przez cały czas trwania leczenia. Będziesz mieć USG pochwy w celu monitorowania jajników i, w niektórych przypadkach, badań krwi.

Około 34 do 38 godzin przed terminem zebrania jaj otrzymasz ostatni zastrzyk hormonu, który pomoże jajom dojrzeć.

Krok 4: zbieranie jaj

Zostaniesz uspokojony, a komórki jajowe zostaną pobrane za pomocą igły, która przechodzi przez pochwę do każdego jajnika pod kontrolą USG.

Jest to drobna procedura, która trwa około 15 do 20 minut.

Niektóre kobiety po tym zabiegu odczuwają skurcze lub niewielkie krwawienia z pochwy.

Krok 5: zapłodnienie jaj

Zebrane komórki jajowe miesza się w laboratorium z nasieniem partnera lub dawcy. Po 16 do 20 godzinach sprawdzane są, czy któryś z nich został zapłodniony.

W niektórych przypadkach może być konieczne wstrzyknięcie każdego jajeczka pojedynczym plemnikiem. Nazywa się to wewnątrzcytoplazmatycznym wstrzyknięciem plemnika lub ICSI. Więcej informacji na temat ICSI ma Urząd ds. Zapłodnienia Człowieka i Embriologii (HFEA).

Zapłodnione jaja (zarodki) rosną w laboratorium do 6 dni, zanim zostaną przeniesione do macicy. Do transferu zostanie wybrany 1 lub 2 najlepsze zarodki.

Po pobraniu komórki jajowej otrzymasz leki hormonalne, które pomogą przygotować wyściółkę macicy do przyjęcia zarodka. Zwykle podaje się go jako globulkę umieszczoną w pochwie, zastrzyk lub żel.

Krok 6: Transfer zarodków

Kilka dni po pobraniu jaj zarodki są przenoszone do macicy. Odbywa się to za pomocą cienkiej rurki zwanej cewnikiem, która jest wprowadzana do pochwy.

Ta procedura jest prostsza niż pobieranie jaj i podobna do badania przesiewowego szyjki macicy , więc zwykle nie ma potrzeby stosowania środków uspokajających.

Liczbę zarodków, które zostaną przeniesione, należy omówić przed rozpoczęciem leczenia.

Zwykle zależy to od Twojego wieku:

  • Kobiety poniżej 37 roku życia w pierwszym cyklu IVF powinny mieć tylko jeden transfer zarodka. W drugim cyklu IVF powinni mieć jeden transfer zarodka, jeśli dostępny jest jeden lub więcej zarodków najwyższej jakości. Lekarze powinni rozważyć użycie 2 zarodków tylko wtedy, gdy nie są dostępne zarodki najwyższej jakości. W trzecim cyklu IVF należy przenieść nie więcej niż 2 zarodki.
  • Kobiety w wieku od 37 do 39 lat w pierwszym i drugim pełnym cyklu IVF powinny również mieć pojedynczy transfer zarodków, jeśli jest 1 lub więcej zarodków najwyższej jakości, a podwójny transfer zarodków należy rozważyć tylko wtedy, gdy nie ma zarodków najwyższej jakości. W trzecim cyklu należy przenieść nie więcej niż 2 zarodki.
  • Kobiety w wieku od 40 do 42 lat mogą mieć podwójny transfer zarodków.

Jeśli jakiekolwiek odpowiednie zarodki zostaną pozostawione, mogą zostać zamrożone do przyszłych prób IVF.

HFEA ma więcej do podejmowania decyzji dotyczących zarodków .

Dla mężczyzn

Mniej więcej w czasie, gdy zostaną zebrane komórki jajowe twojego partnera, zostaniesz poproszony o wyprodukowanie świeżej próbki nasienia.

Plemniki są myte i wirowane z dużą prędkością, dzięki czemu można wybrać najzdrowsze i najbardziej aktywne plemniki.

Jeśli używasz oddanych plemników, rozmrażaj je przed przygotowaniem w ten sam sposób.

Dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży

Po przeniesieniu zarodków do macicy zaleca się odczekanie około 2 tygodni przed wykonaniem testu ciążowego, aby sprawdzić, czy leczenie zadziałało.

Niektóre kliniki mogą sugerować wykonanie normalnego testu ciążowego moczu w domu i poinformowanie ich o wyniku, podczas gdy inne mogą chcieć, abyś przyszedł do kliniki w celu dokładniejszego badania krwi.

Ten 2-tygodniowy okres oczekiwania może być bardzo trudnym okresem z powodu niepokoju związanego z brakiem wiedzy, czy leczenie zadziałało. Niektórzy uważają, że jest to najtrudniejsza część procesu leczenia.

W tym okresie może okazać się przydatna rozmowa z doradcą za pośrednictwem kliniki leczenia niepłodności lub skontaktowanie się z innymi osobami w podobnej sytuacji do Ciebie za pośrednictwem społeczności HealthUnlocked IVF .

Jeśli zajdziesz w ciążę, w następnych tygodniach zostanie przeprowadzone badanie ultrasonograficzne, aby sprawdzić, czy wszystko postępuje zgodnie z oczekiwaniami.

Następnie zostanie Ci zaoferowana normalna opieka przedporodowa dla wszystkich kobiet w ciąży.

Niestety zapłodnienie in vitro w wielu przypadkach kończy się niepowodzeniem i należy się na to przygotować.

Możesz spróbować ponownie, jeśli leczenie nie zadziała, chociaż nie powinieneś spieszyć się od razu.

W tym trudnym okresie pomocne może być doradztwo lub grupy wsparcia płodności.

Przeczytaj więcej o wsparciu dostępnym podczas IVF .