IVF – Ryzyko

Przed rozpoczęciem IVF ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnych problemów, które mogą wystąpić.

Poniżej przedstawiono niektóre z głównych zagrożeń.

Skutki uboczne leków

Wiele kobiet zareaguje na leki stosowane podczas IVF. W większości przypadków skutki uboczne są łagodne.

Mogą to być:

Skontaktuj się z poradnią leczenia niepłodności, jeśli podczas leczenia wystąpią trwałe lub niepokojące skutki uboczne.

Porody mnogie

Jeśli więcej niż jeden zarodek zostanie zastąpiony w macicy w ramach leczenia IVF, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków lub trojaczków.

Posiadanie więcej niż jednego dziecka może nie wydawać się złą rzeczą, ale znacznie zwiększa ryzyko powikłań dla Ciebie i Twoich dzieci.

Problemy częściej związane z porodami mnogimi obejmują:

Twoje dzieci są również bardziej narażone na przedwczesne narodziny lub z niską masą urodzeniową i są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia zagrażających życiu powikłań, takich jak zespół ostrej niewydolności oddechowej noworodków (NRDS) lub długotrwałe niepełnosprawności, takie jak porażenie mózgowe .

Wytyczne National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zalecają rozważanie podwójnego transferu zarodków tylko u kobiet w wieku od 40 do 42 lat.

Młodsze kobiety powinny być rozważane do podwójnego transferu zarodków tylko wtedy, gdy nie ma do wyboru zarodków najwyższej jakości.

Przeczytaj więcej o zagrożeniach związanych z porodami mnogimi na stronie internetowej One a time .

Zespół hiperstymulacji jajników

Zespół hiperstymulacji jajników (OHSS) jest rzadkim powikłaniem IVF.

Występuje u kobiet, które są bardzo wrażliwe na leki wpływające na płodność przyjmowane w celu zwiększenia produkcji jaj. W jajnikach rozwija się zbyt wiele komórek jajowych, które stają się bardzo duże i bolesne.

OHSS zwykle rozwija się w tydzień po pobraniu jaj.

Objawy mogą obejmować:

Ciężkie przypadki mogą być niebezpieczne. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, skontaktuj się jak najszybciej ze swoją kliniką.

Może być konieczne anulowanie obecnego cyklu leczenia i ponowne rozpoczęcie od niższej dawki leków wpływających na płodność.

Ciąża pozamaciczna

Jeśli masz IVF, masz nieco większe ryzyko ciąży pozamacicznej , w której zarodek wszczepia się do jajowodów, a nie do macicy.

Może to powodować ból brzucha, a następnie krwawienie z pochwy lub ciemną wydzielinę z pochwy.

Jeśli po IVF uzyskasz pozytywny wynik testu ciążowego, po 6 tygodniach wykonasz badanie, aby upewnić się, że zarodek rozwija się prawidłowo, a ciąża przebiega normalnie.

Należy poinformować lekarza, jeśli po IVF i dodatnim wyniku testu ciążowego wystąpi krwawienie z pochwy lub ból brzucha.

Zagrożenia dla starszych kobiet

Leczenie IVF staje się mniej skuteczne wraz z wiekiem. Ponadto ryzyko poronienia i wad wrodzonych wzrasta wraz z wiekiem kobiety poddawanej leczeniu IVF.

Twój lekarz omówi zwiększone ryzyko związane z wiekiem i odpowie na wszelkie pytania.