Colostomy – Życie z

Przystosowanie się do kolostomii może na początku być trudne, ale nie oznacza to, że nie możesz cieszyć się pełnym i aktywnym życiem.

Nowoczesny sprzęt do kolostomii jest dyskretny i bezpieczny i powinieneś być w stanie wykonywać większość czynności, które lubiłeś wcześniej.

Torby i sprzęt do kolostomii

Worek kolostomijny jest często używany do zbierania kału (stolca). Należy go zdjąć i wymienić, gdy jest pełny, zwykle od jednego do trzech razy dziennie.

Istnieją również worki do opróżniania, które należy wymieniać tylko co jeden lub dwa dni. Mogą być odpowiednie dla osób, które mają szczególnie luźne stolce.

Specjalistyczna pielęgniarka stomijna, która zwykle przyjmuje Cię przed i po operacji kolostomii, pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt do kolostomii.

Dostępna jest szeroka gama urządzeń do kolostomii, w tym:

 • woreczek jednoczęściowy – worek i kołnierz (część, która przykleja się do skóry) są ze sobą połączone; urządzenie jest wyjmowane, gdy jest pełne, a następnie usuwane
 • woreczek dwuczęściowy – worek i kołnierz są oddzielne, ale można je połączyć; kołnierz można pozostawić na skórze przez kilka dni, a worek zdejmować i wyrzucać kilka razy dziennie

Aparaty do kolostomii są wykonane z materiałów niealergicznych (hipoalergicznych) w celu zmniejszenia podrażnień skóry. Zawierają również specjalne filtry zapobiegające powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Jeśli masz regularne i przewidywalne wzorce jelit, nie zawsze będziesz musiał nosić worek kolostomijny. Ponieważ jednak mogą wystąpić sporadyczne wycieki, zaleca się noszenie małej nasadki stomijnej.

Dodatkowe produkty, które mogą ułatwić życie z kolostomią, obejmują:

 • pasy nośne i pasy
 • dezodoranty, które można włożyć do urządzenia
 • chusteczki ochronne do skóry
 • spraye do usuwania kleju
 • ochronne pierścienie stomijne
 • specjalnie zaprojektowana bielizna i stroje kąpielowe

Twoja pielęgniarka stomijna będzie mogła udzielić ci więcej informacji i porad dotyczących sprzętu.

Zamawianie zapasów

Przed opuszczeniem szpitala otrzymasz wstępny zapas aparatów do kolostomii, a także informacje na temat recepty. Możesz otrzymać dalsze recepty od swojego lekarza rodzinnego.

Twoja recepta może zostać przekazana do apteki lub wysłana do wyspecjalizowanego dostawcy, który dostarczy produkty.

Nie będziesz musiał płacić za recepty na stały sprzęt do kolostomii. Ale za tymczasową kolostomię będziesz musiał zapłacić za receptę, chyba że masz ponad 60 lat lub jesteś leczony z powodu raka .

Przeczytaj więcej o opłatach za recepty ipomóż w ich kosztach .

Jeśli musisz opłacać recepty, prawdopodobnie bardziej opłacalne będzie wykupienie zaświadczenia o przedpłacie na receptę (PPC) , które uprawnia do zniżki na kolejne recepty.

Irygacja kolostomii

Irygacja jest alternatywą dla noszenia aparatu do kolostomii. Polega na myciu okrężnicy wodą codziennie lub co drugi dzień.

Aby to zrobić, delikatnie włóż małe urządzenie do stomii i przymocuj je do worka pełnego wody.

Powoli wprowadzasz wodę do okrężnicy, aby ją wypłukać. Sprzęt jest następnie usuwany po zakończeniu procesu. Czepek służy do przykrycia stomii pomiędzy irygacjami.

Zalety nawadniania to:

Wady nawadniania obejmują:

 • jest to czasochłonny proces, który trwa od 45 do 60 minut, zwykle codziennie
 • aby uzyskać najlepsze rezultaty, nawadnianie należy przeprowadzać codziennie o tej samej porze, co może być trudne, gdy jesteś poza domem na wakacjach lub w pracy

Nawadnianie nie zawsze jest możliwe. Na przykład nie jest odpowiedni dla osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna lub zapaleniem uchyłków , ani dla osób poddawanych radioterapii lub chemioterapii .

Prawdopodobnie nie zaleca się nawadniania dla małych dzieci, ponieważ jest dość czasochłonne.

Dieta

W ciągu pierwszych kilku tygodni po kolostomii prawdopodobnie zalecona Ci będzie dieta uboga w błonnik.

Dzieje się tak, ponieważ dieta bogata w błonnik może zwiększyć rozmiar stolca, który może tymczasowo zablokować jelito. Po około ośmiu tygodniach zwykle będziesz mógł wrócić do normalnej diety.

Kiedy dojdziesz do siebie, możesz zacząć stosować zdrową, zbilansowaną dietę, która zawiera dużo świeżych owoców i warzyw .

Powinieneś móc wrócić do poprzednio stosowanej diety. Jeśli wcześniej stosowałeś ograniczoną dietę, powinieneś być w stanie ponownie wprowadzić ograniczoną żywność.

Zapach i wiatr

Wiele osób obawia się, że ich kolostomia wydziela zapach, który inni zauważą.

Wszystkie nowoczesne urządzenia posiadają filtry powietrza z zawartością węgla drzewnego, który neutralizuje zapach.

Większość ludzi będzie świadoma zapachu swojej kolostomii, ponieważ jest to ich własne ciało. Ale ktoś stojący obok ciebie nie będzie w stanie poczuć zapachu stomii.

Natychmiast po kolostomii będziesz miał więcej wiatru niż zwykle, ale to będzie powoli zmniejszać się w miarę regeneracji jelit.

Twoja pielęgniarka stomijna może doradzić Ci produkty, których możesz użyć, aby zmniejszyć nieprzyjemny zapach, oraz udzielić porady dietetycznej, aby ograniczyć wiatr.

Lek

Wiele leków jest zaprojektowanych tak, aby powoli rozpuszczały się w układzie pokarmowym. Posiadanie kolostomii nie powinno wpływać na skuteczność zwykłego leku.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek tabletki w swoim urządzeniu, powiedz o tym farmaceucie lub lekarzowi pierwszego kontaktu, który zaleci alternatywny lek.

Ćwiczenie

W tygodniach po zabiegu zwykle zaleca się delikatne ćwiczenia, aby pomóc w wyzdrowieniu.

To, jak dobrze zregenerujesz się, określi, ile ćwiczeń możesz wykonać. Jeśli poczujesz ból, natychmiast przerwij.

Po odzyskaniu sił po operacji powinieneś stopniowo móc powrócić do poprzedniego programu ćwiczeń.

Ze stomią można wykonywać większość rodzajów ćwiczeń, w tym pływanie, ponieważ wszystkie worki kolostomijne są wodoodporne.

Colostomy UK ma więcej informacji na temat sportu i ćwiczeń po kolostomii .

Praca

Po wygojeniu się jelit nie ma powodu, dla którego nie możesz wrócić do pracy.

Jeśli Twoja praca jest szczególnie uciążliwa i wymaga dużego podnoszenia ciężarów, może być konieczne założenie pasa podtrzymującego lub pasa. Twoja pielęgniarka stomijna może Ci w tym pomóc.

Powrót do pracy może zająć kilka miesięcy. Zależy to od tego, jak dobrze się regenerujesz i od rodzaju wykonywanej pracy.

Po powrocie może być to bardzo męczące, więc na początku może być możliwe, że będziesz pracować mniej godzin niż zwykle i wykonywać lżejsze obowiązki.

Przed operacją omów z pracodawcą potencjalne opcje.

Nie musisz mówić swoim kolegom z pracy o swojej kolostomii, chyba że chcesz. Niektórzy uważają, że dobrym pomysłem jest poinformowanie o tym jednej osoby w miejscu pracy, jeśli potrzebują wsparcia lub porady.

Podróżować

Nie ma powodu, dla którego nie możesz podróżować po kolostomii, ale prawdopodobnie będziesz musiał zaplanować dodatkowy czas na swoją podróż.

Większość firm oferujących stomię dysponuje małą ulotką informacyjną, którą można zawsze nosić przy sobie, dostępną w kilku różnych językach.

Jednym z podstawowych elementów dla osób z kolostomią jest klucz RADAR. Zapewnia to dostęp do publicznych toalet dla niepełnosprawnych, dzięki czemu można zmienić aparat do kolostomii, gdy zajdzie taka potrzeba.

Możesz otrzymać klucz RADAR, kontaktując się z Colostomy UK .

Seks

Istnieje kilka praktycznych kwestii, które mogą mieć wpływ na Twoje życie seksualne i relacje.

Kobiety

Kobiety, którym usunięto odbytnicę, mogą odczuwać ból w tradycyjnej „pozycji misjonarskiej”, ponieważ odbytnica podpiera pochwę podczas seksu. Pomocne może być wypróbowanie różnych pozycji.

Po operacji wiele kobiet stwierdza, że ich pochwa jest znacznie bardziej sucha, co może powodować dyskomfort podczas seksu. Pomocne może być nałożenie galaretki nawilżającej przed seksem.

Obciążenie stomii podczas stosunku może być bolesne, dlatego warto unikać pozycji, które mogą powodować ból. Alternatywnie możesz chronić stomię poduszką lub poduszką.

Więcej porad może udzielić pielęgniarka stomijna.

Mężczyźni

Kolostomia może wpływać na ukrwienie i zakończenia nerwowe prącia. Może to utrudniać uzyskanie lub utrzymanie erekcji (zaburzenia erekcji) .

Istnieje wiele metod leczenia zaburzeń erekcji, w tym lek o nazwie sildenafil (Viagra), który pomaga zwiększyć ukrwienie prącia.

Inne kwestie związane z seksem

Oprócz kwestii praktycznych możesz martwić się obrazem ciała, pewnością siebie i reakcją partnera na kolostomię, co może mieć również wpływ na Twoje życie seksualne.

Należy podkreślić, że wiele osób po kolostomii cieszy się dobrym życiem seksualnym, ale zbudowanie pewności siebie i zaufania, aby było to możliwe, może zająć kilka miesięcy.

Jeśli masz długoterminowego partnera, możesz chcieć sprawdzić, czy chciałby obejrzeć Twój sprzęt do stomii i kolostomii.

Niektórzy chcą się tym zainteresować, ale inni uważają to za zbyt denerwujące, przynajmniej na krótką metę. Nie ma dobrego ani złego sposobu reagowania, więc staraj się nie traktować odmowy jako osobistego odrzucenia.

Jeśli wygląd Twojej stomii i sprzętu do kolostomii zniechęca podczas stosunku, zawsze możesz je zakryć.

Inne wskazówki, które mogą poprawić twoje życie seksualne, obejmują:

 • zmiana urządzenia przed stosunkiem
 • zmiana urządzenia na małą nasadkę stomijną przed stosunkiem
 • zakrycie urządzenia, jeśli dotyk urządzenia na skórze przeszkadza
 • zachowując poczucie humoru

Po kolostomii należy unikać seksu analnego (jeśli odbytnica nie została usunięta), ponieważ może to spowodować bolesne łzawienie i krwawienie. Porozmawiaj ze swoją pielęgniarką stomijną, aby uzyskać więcej informacji i porad na ten temat.