Obrzęk naczynioruchowy – Diagnoza

Jeśli po raz pierwszy wystąpił obrzęk naczynioruchowy, lekarz postara się ustalić, co mogło go spowodować.

Istnieje kilka różnych przyczyn obrzęku naczynioruchowego . Ważne jest, aby wiedzieć, co powoduje objawy, ponieważ wpływa to na leczenie, którego będziesz potrzebować.

Nie ma jednego testu, który pozwoliłby określić przyczynę obrzęku naczynioruchowego. Niektóre z kontroli i testów, które mogłeś wykonać, są opisane w tej sekcji.

Objawy i historia choroby

Lekarz może uzyskać dobre pojęcie o przyczynie obrzęku naczynioruchowego, pytając o objawy i historię choroby.

Na przykład:

  • prawdopodobnie była spowodowana alergią, jeśli byłeś narażony na działanie czegoś, co może wywołać reakcje alergiczne (alergen) na krótko przed ich wystąpieniem, lub jeśli wystąpiła również wypukła, swędząca wysypka (pokrzywka lub pokrzywka)
  • mogło to zostać wywołane przez lek, jeśli obecnie zażywasz lek związany z obrzękiem naczynioruchowym, taki jak inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) na wysokie ciśnienie krwi
  • możliwe, że objawy są wynikiem dziedzicznej wady genetycznej, jeśli w rodzinie występował obrzęk naczynioruchowy

Czasami mogą być potrzebne poniższe testy, aby potwierdzić przyczynę.

Testy alergiczne

Jeśli lekarz podejrzewa, że objawy mogą być spowodowane alergią, może skierować Cię do specjalistycznej poradni alergologicznej lub immunologicznej w celu dalszych badań.

Testy, które możesz wykonać, obejmują:

Te testy mogą pomóc określić, na co jesteś uczulony. Przeczytaj więcej o testach alergologicznych .

Badanie krwi

Jeśli lekarz podejrzewa, że objawy mogą być spowodowane wadą genetyczną odziedziczoną po rodzicach, może skierować Cię na badanie krwi.

Test sprawdza poziom substancji zwanej inhibitorem esterazy C1 we krwi. Ta substancja jest ważna w regulacji układu odpornościowego.

Bardzo niski poziom inhibitora esterazy C1 sugerowałby, że masz dziedziczny problem wpływający na to, ile tej substancji jest w stanie wyprodukować twój organizm.