Padaczka – leczenie

Leczenie może pomóc większości osób z padaczką mieć mniej napadów lub całkowicie zaprzestać napadów.

Zabiegi obejmują:

 • leki zwane lekami przeciwpadaczkowymi (LPP)
 • operacja usunięcia niewielkiej części mózgu powodującej drgawki
 • procedura polegająca na umieszczeniu w ciele małego urządzenia elektrycznego, które może pomóc kontrolować napady
 • specjalna dieta (dieta ketogeniczna), która może pomóc w opanowaniu napadów

Niektórzy ludzie potrzebują leczenia na całe życie. Ale możesz być w stanie przestać, jeśli twoje napady znikną z czasem.

Możesz nie potrzebować żadnego leczenia, jeśli znasz wyzwalacze napadów i jesteś w stanie ich uniknąć.

Porozmawiaj ze swoim specjalistą o dostępnych metodach leczenia, które mogą być dla Ciebie najlepsze.

Leki przeciwpadaczkowe (AED)

Leki przeciwpadaczkowe są najczęściej stosowanym lekiem na padaczkę. Pomagają kontrolować napady u około 70% osób.

AED działają poprzez zmianę poziomu substancji chemicznych w mózgu. Nie leczą epilepsji, ale mogą powstrzymać napady.

Rodzaje AED

Istnieje wiele AED.

Typowe typy obejmują:

 • walproinian sodu
 • karbamazepina
 • lamotrygina
 • lewetyracetam
 • okskarbazepina
 • etosuksymid
 • topiramat

Najlepszy typ dla Ciebie będzie zależał od takich rzeczy, jak rodzaj napadów, Twój wiek i czy myślisz o urodzeniu dziecka.

Niektóre AED mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku – więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Życie z padaczką .

Jeśli lekarz zaleci przyjmowanie AED, zapytaj go o różne dostępne typy i prawdopodobnie najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Przyjmowanie AED

AED są dostępne w wielu różnych formach, w tym w tabletkach, kapsułkach, płynach i syropach. Zazwyczaj lek należy przyjmować codziennie.

Twój specjalista rozpocznie leczenie od małej dawki i będzie ją stopniowo zwiększać, aż do ustąpienia napadów. Jeśli pierwszy lek, który spróbujesz, nie zadziała, lekarz może zalecić wypróbowanie innego typu.

Ważne jest, aby postępować zgodnie z wszelkimi poradami dotyczącymi przyjmowania leków przeciwpadaczkowych i ich dawki. Nigdy nagle nie przerywaj stosowania AED – może to spowodować drgawki.

Jeśli nie miałeś napadu od kilku lat, zapytaj swojego lekarza, czy możesz przerwać leczenie. Jeśli uznają, że to bezpieczne, twoja dawka będzie stopniowo zmniejszana w czasie.

Podczas przyjmowania leków przeciwpadaczkowych nie należy przyjmować żadnych innych leków, w tym leków dostępnych bez recepty lub leków uzupełniających, bez rozmowy z lekarzem rodzinnym lub specjalistą. Inne leki mogą wpływać na działanie leku AED.

Skutki uboczne

Działania niepożądane są częste na początku leczenia lekami przeciwpadaczkowymi. Niektóre mogą pojawić się wkrótce po rozpoczęciu leczenia i minąć w ciągu kilku dni lub tygodni, podczas gdy inne mogą nie pojawić się przez kilka tygodni.

Działania niepożądane, które mogą wystąpić, zależą od przyjmowanego leku.

Ogólne częste działania niepożądane leków przeciwpadaczkowych obejmują:

 • senność
 • brak energii
 • podniecenie
 • bóle głowy
 • niekontrolowane drżenie (drżenie)
 • wypadanie włosów lub niechciany porost włosów
 • obrzęk dziąseł
 • wysypki – skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą, jeśli wystąpi wysypka, ponieważ może to oznaczać poważną reakcję na lek

Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą, jeśli wystąpią objawy podobne do stanu upojenia alkoholowego, takie jak niestabilność, słaba koncentracja i wymioty. Może to oznaczać, że dawka jest zbyt wysoka.

Informacje na temat skutków ubocznych leku można znaleźć w dołączonej ulotce informacyjnej.

Chcieć wiedzieć więcej?

Operacja mózgu

Operacja usunięcia części mózgu może być opcją, jeśli:

 • AED nie kontrolują twoich napadów
 • testy pokazują, że twoje napady są spowodowane problemem w małej części mózgu, który można usunąć bez powodowania poważnych skutków

W takich przypadkach istnieje duża szansa, że napady mogą całkowicie ustąpić po operacji.

Testy przed zabiegiem

Jeśli po wypróbowaniu kilku leków przeciwpadaczkowych Twoja padaczka jest słabo kontrolowana, możesz zostać skierowany do specjalistycznego ośrodka leczenia padaczki, aby sprawdzić, czy operacja jest możliwa.

Zwykle wymaga to przeprowadzenia kilku testów, takich jak:

Wyniki tych testów pomogą Tobie i Twojemu lekarzowi zdecydować, czy operacja jest dla Ciebie dostępna i jaki może być wynik operacji.

Co dzieje się podczas operacji

Chirurgia padaczki jest zwykle przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym , w którym śpisz.

Chirurg wykonuje małe nacięcie na skórze głowy i tworzy otwór w czaszce, dzięki czemu może usunąć dotkniętą chorobą część mózgu.

Otwory w czaszce i skórze głowy są zamknięte pod koniec operacji.

Odzyskiwanie i ryzyko

Powrót do normy po operacji może zająć kilka tygodni lub miesięcy.

Twoje napady mogą nie ustąpić od razu, więc może być konieczne kontynuowanie przyjmowania leków przeciwpadaczkowych przez rok lub dwa.

Istnieje ryzyko powikłań po operacji, takich jak problemy z pamięcią, nastrojem lub wzrokiem. Problemy te mogą z czasem ulec poprawie lub mogą być trwałe.

Przed operacją upewnij się, że porozmawiasz ze swoim chirurgiem o możliwych zagrożeniach.

Chcieć wiedzieć więcej?

Inne procedury

Jeśli AED nie kontrolują twoich napadów, a operacja mózgu nie jest dla ciebie odpowiednia, istnieją inne procedury, które mogą pomóc.

Stymulacja nerwu błędnego (VNS)

Stymulacja nerwu błędnego (VNS) polega na umieszczeniu małego urządzenia elektrycznego podobnego do rozrusznika serca pod skórą klatki piersiowej.

Urządzenie jest przymocowane do przewodu, który przechodzi pod skórę i łączy się z nerwem w szyi zwanym nerwem błędnym. Wyładowania elektryczne są przesyłane wzdłuż przewodu do nerwu.

Uważa się, że może to pomóc kontrolować napady poprzez zmianę sygnałów elektrycznych w mózgu.

VNS zwykle nie zatrzymuje napadów całkowicie, ale może pomóc w zmniejszeniu ich nasilenia i częstotliwości. Prawdopodobnie nadal będziesz musiał przyjmować AED.

Skutki uboczne VNS obejmują ochrypły głos, ból gardła i kaszel, gdy urządzenie jest włączone. Zwykle ma to miejsce co pięć minut i trwa 30 sekund.

Bateria urządzenia VNS zwykle wystarcza na 10 lat, po czym konieczna będzie kolejna procedura w celu jej wymiany.

Głęboka stymulacja mózgu (DBS)

Głęboka stymulacja mózgu (DBS) jest podobna do VNS, ale urządzenie umieszczone w klatce piersiowej jest podłączone do przewodów prowadzących bezpośrednio do mózgu.

Wyładowania elektryczne przesyłane tymi przewodami mogą pomóc w zapobieganiu napadom poprzez zmianę sygnałów elektrycznych w mózgu.

DBS to dość nowa procedura, która nie jest stosowana zbyt często, więc nie jest jeszcze jasne, jak skuteczna jest w przypadku epilepsji.

Z tym wiąże się również poważne ryzyko, w tym krwawienie w mózgu, depresja i problemy z pamięcią.

Jeśli twój lekarz sugeruje DBS jako opcję, porozmawiaj z nim o potencjalnych korzyściach i ryzyku.

Chcieć wiedzieć więcej?

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to dieta bogata w tłuszcze i uboga w węglowodany i białko. Uważa się, że u dzieci może to zmniejszyć prawdopodobieństwo napadów, zmieniając poziomy substancji chemicznych w mózgu.

Była to jedna z głównych metod leczenia padaczki, zanim pojawiły się leki przeciwpadaczkowe, ale nie jest szeroko stosowana u dorosłych, ponieważ dieta wysokotłuszczowa wiąże się z poważnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca i choroby układu krążenia .

Jednak czasami zaleca się dietę ketogenną dzieciom z napadami, które nie są kontrolowane przez leki przeciwpadaczkowe. Dzieje się tak, ponieważ wykazano, że zmniejsza liczbę napadów u niektórych dzieci.

Powinien być stosowany wyłącznie pod nadzorem specjalisty od padaczki przy pomocy dietetyka.

Chcieć wiedzieć więcej?

Terapie uzupełniające

Istnieje kilka terapii uzupełniających, które według niektórych osób z padaczką działają na nie. Jednak żaden z nich nie wykazał jednoznacznego zmniejszenia napadów w badaniach medycznych.

Dlatego należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o poradę od kogokolwiek innego niż lekarz rodzinny lub specjalista, aby zmniejszyć lub zaprzestać przyjmowania leków i spróbować alternatywnych metod leczenia. Zatrzymanie leku bez nadzoru lekarza może spowodować drgawki.

Ziołowe środki lecznicze należy również stosować ostrożnie, ponieważ niektóre z ich składników mogą wchodzić w interakcje z lekami na padaczkę.

Dziurawiec, lek ziołowy stosowany w łagodnej depresji, nie jest zalecany dla osób z padaczką, ponieważ może wpływać na poziom leków przeciwpadaczkowych we krwi i może uniemożliwić prawidłowe działanie leku.

U niektórych osób z padaczką stres może wywołać drgawki. Pomocne mogą być terapie odprężające i relaksacyjne, takie jak ćwiczenia, joga i medytacja.

Chcieć wiedzieć więcej?