Przejściowy atak niedokrwienny (TIA) – zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania TIA jest zdrowa dieta, regularne ćwiczenia i unikanie palenia lub picia zbyt dużej ilości alkoholu.

Te zmiany stylu życia mogą zmniejszyć ryzyko problemów, takich jak zatkanie tętnic przez substancje tłuszczowe (miażdżyca) , wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu , z których wszystkie mogą prowadzić do TIA.

Jeśli miałeś już TIA, wprowadzenie tych zmian może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia pełnego udaru lub kolejnego TIA w przyszłości.

Dieta

Niezdrowa dieta może zwiększyć ryzyko wystąpienia TIA lub udaru, ponieważ może podnieść ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Zwykle zaleca się dietę niskotłuszczową, bogatą w błonnik, obejmującą co najmniej 5 porcji świeżych owoców i warzyw każdego dnia oraz produkty pełnoziarniste.

Ważne jest, aby przestrzegać zrównoważonej diety. Nie jedz zbyt dużo żadnego pojedynczego pożywienia, szczególnie żywności przetworzonej i bogatej w sól.

Powinieneś ograniczyć ilość spożywanej soli do nie więcej niż 6 g dziennie, ponieważ zbyt duża ilość soli podnosi ciśnienie krwi. 6g soli to około 1 łyżeczka.

Dowiedz się więcej o zdrowym odżywianiu i odchudzaniu .

Ćwiczenie

Połączenie zdrowej diety z regularnymi ćwiczeniami to najlepszy sposób na utrzymanie prawidłowej wagi.

Regularne ćwiczenia mogą również pomóc obniżyć poziom cholesterolu i utrzymać ciśnienie krwi na bezpiecznym poziomie.

W przypadku większości ludzi co najmniej 150 minut (2 godziny i 30 minut) aktywności o umiarkowanej intensywności, takiej jak jazda na rowerze lub szybki marsz, lub 75 minut aktywności o dużej intensywności, takiej jak bieganie, pływanie lub jazda na rowerze pod górę, Zaleca się co tydzień. Zalecane jest również wykonywanie ćwiczeń siłowych przez 2 dni w tygodniu.

Dowiedz się więcej o ćwiczeniach .

Przestań palić

Palenie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia TIA lub udaru. Dzieje się tak, ponieważ zwęża tętnice i zwiększa prawdopodobieństwo krzepnięcia krwi.

Jeśli rzucisz palenie, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia TIA lub udaru.

Rzucenie palenia poprawi również ogólny stan zdrowia i zmniejszy ryzyko wystąpienia innych poważnych chorób, takich jak rak płuc i choroby serca .

Infolinia Smokefree może zaoferować porady i wsparcie, które pomogą Ci rzucić palenie. Zadzwoń pod numer 0300 123 1044

Dowiedz się więcej o rzucaniu palenia .

Ogranicz alkohol

Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do zwiększenia masy ciała, wysokiego ciśnienia krwi i nieregularnego bicia serca (migotanie przedsionków), z których wszystkie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia TIA lub udaru.

Aby ograniczyć ryzyko dla zdrowia związane z alkoholem, jeśli pijesz przez większość tygodni:

  • mężczyźni i kobiety nie powinni regularnie pić więcej niż 14 jednostek tygodniowo
  • rozłóż swoje picie na 3 lub więcej dni, jeśli regularnie pijesz aż 14 jednostek tygodniowo
  • jeśli chcesz ograniczyć spożycie alkoholu, miej kilka dni w tygodniu bez picia

Dowiedz się więcej o zarządzaniu alkoholem .

Zarządzanie podstawowymi warunkami

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie stan, o którym wiadomo, że zwiększa ryzyko wystąpienia TIA i udarów, taki jak wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, migotanie przedsionków lub cukrzyca , ważne jest, aby kontrolować stan.

Zmiany stylu życia mogą w dużym stopniu pomóc w kontrolowaniu tych warunków, ale może być również konieczne regularne przyjmowanie leków.

Dowiedz się więcej o: