Przeszczep nerki – co się dzieje

Kiedy zostanie znaleziona odpowiednia nerka od dawcy, centrum transplantacji skontaktuje się z Państwem. Personel ośrodka sprawdzi, czy nie masz żadnych nowych problemów zdrowotnych, a następnie poprosi o udanie się do ośrodka.

Kiedy usłyszysz z centrum transplantacji:

  • nic nie jedz ani nie pij
  • zabrać ze sobą wszystkie aktualne leki
  • weź torbę z ubraniami i niezbędnymi przedmiotami na pobyt w szpitalu

Po przybyciu do centrum transplantacji zostaniesz szybko oceniony. Niektóre z testów przeprowadzonych podczas wstępnej oceny można powtórzyć, aby upewnić się, że nie rozwinęły się żadne nowe schorzenia. Zostaną również przeprowadzone testy, aby upewnić się, że nerka dawcy jest odpowiednia dla Ciebie.

Procedura przeszczepu musi zostać przeprowadzona jak najszybciej, aby przeszczep miał największe szanse powodzenia. Po potwierdzeniu przez zespół medyczny, że nerka jest w dobrym stanie i nadaje się do leczenia, otrzymasz znieczulenie ogólne i przewieziesz na salę operacyjną.

Operacja

Procedura przeszczepu nerki obejmuje 3 główne etapy:

  • Najpierw wykonuje się nacięcie (nacięcie) w dolnej części brzucha (brzuch), przez które umieszcza się oddaną nerkę. Twoje własne nerki zwykle pozostają tam, gdzie są, chyba że powodują problemy, takie jak ból lub infekcja.
  • Po drugie, pobliskie naczynia krwionośne są przyczepione do naczyń krwionośnych oddanej nerki. Ma to na celu zapewnienie oddanej nerce dopływu krwi, której potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
  • Wreszcie moczowód (przewód, który przenosi mocz z nerki do pęcherza) oddanej nerki jest podłączony do pęcherza.

Do moczowodu można włożyć małą plastikową rurkę zwaną stentem, aby początkowo zapewnić dobry przepływ moczu. Zwykle usuwa się to około 6 do 12 tygodni później podczas niewielkiej procedury zwanej cystoskopią .

Kiedy nerka jest prawidłowo umieszczona, nacięcie w brzuchu zostanie zamknięte za pomocą zszywek chirurgicznych, szwów lub kleju chirurgicznego.

Chociaż procedura może wydawać się stosunkowo prosta, jest to bardzo wymagająca i złożona operacja, która zwykle trwa około 3 godzin.

Po operacji

Po wyleczeniu skutków znieczulenia prawdopodobnie poczujesz ból w miejscu nacięcia. W razie potrzeby zapewnione zostaną środki przeciwbólowe.

Po operacji natychmiast rozpoczniesz leczenie lekami, których zadaniem jest zapobieganie odrzuceniu nowej nerki przez układ odpornościowy. Zobacz życie z przeszczepem nerki, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Większość przeszczepionych nerek zaczyna działać natychmiast, szczególnie jeśli pochodzą od żywego dawcy, chociaż czasami może upłynąć kilka dni lub tygodni, zanim zaczną działać prawidłowo. W takim przypadku będziesz potrzebować dializy w tym czasie.

Większość ludzi może opuścić szpital w ciągu około tygodnia, ale będziesz musiał uczęszczać na częste wizyty w centrum transplantacji, aby można było ocenić czynność nerek i przeprowadzić testy, aby sprawdzić, jak dobrze działają leki.

Przez pierwszy miesiąc po operacji możesz potrzebować 2 do 3 wizyt w tygodniu. Jednak z biegiem czasu wizyty będą rzadsze. Po roku, o ile nie masz żadnych poważnych problemów, powinieneś przychodzić do ośrodka tylko raz na 3 do 6 miesięcy.

Po operacji nerek powinieneś być w stanie wrócić do pracy i normalnych zajęć w ciągu kilku miesięcy, pod warunkiem, że zrobisz dobre postępy.