Przewlekła białaczka limfocytowa – Diagnoza

Większość przypadków przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL) wykrywa się podczas badań krwi wykonanych z innego powodu.

Ale powinieneś odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, jeśli masz niepokojące objawy CLL , takie jak uporczywe zmęczenie, nietypowe krwawienie lub zasinienie, niewyjaśniona utrata masy ciała lub nocne poty .

Twój lekarz rodzinny może:

  • zapytaj o swoje objawy oraz historię medyczną i rodzinną
  • przeprowadzić badanie fizykalne w celu wykrycia problemów, takich jak obrzęk gruczołów i obrzęk śledziony
  • wysłać próbkę krwi do badań

Jeśli Twój lekarz rodzinny podejrzewa, że możesz mieć CLL, zostaniesz skierowany do lekarza szpitalnego zwanego hematologiem, specjalisty chorób krwi, na dalsze badania.

Niektóre z testów, które możesz mieć, są opisane poniżej.

Badania krwi

Głównym testem pomocnym w zdiagnozowaniu CLL jest badanie krwi zwane pełną morfologią krwi .

W tym miejscu w laboratorium sprawdza się liczbę i wygląd różnych krwinek w próbce krwi.

Nieprawidłowo duża liczba nietypowych białych krwinek (limfocytów) może być oznaką CLL. Szczegółowe badanie tych komórek zwykle może potwierdzić diagnozę.

Zdjęcia rentgenowskie i skany

Możesz też mieć:

Testy te mogą wykryć problemy spowodowane przez CLL, takie jak obrzęk gruczołów lub obrzęk śledziony, i pomóc wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów.

Biopsja szpiku kostnego

Czasami hematolog może zalecić pobranie próbki szpiku kostnego (biopsja szpiku kostnego), aby zbadać ją pod mikroskopem w celu sprawdzenia pod kątem komórek rakowych.

Próbkę pobiera się za pomocą igły wprowadzonej do kości biodrowej. W celu znieczulenia miejsca wkłucia igły zwykle stosuje się środek miejscowo znieczulający , chociaż podczas biopsji może wystąpić pewien dyskomfort.

Zabieg trwa około 15 minut i nie ma potrzeby pozostawania w szpitalu na noc. Przez kilka dni możesz mieć siniaki i dyskomfort.

Biopsja węzłów chłonnych

W niektórych przypadkach usunięcie i zbadanie obrzękniętego węzła chłonnego może pomóc w potwierdzeniu rozpoznania CLL. Nazywa się to biopsją węzłów chłonnych.

Gruczoł jest usuwany podczas niewielkiej operacji przeprowadzanej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym , podczas którego śpisz. Zazwyczaj nie będziesz musiał zostać w szpitalu na noc.

Po operacji zostanie ci mała rana, którą zamkniesz szwami.

Testy genetyczne

Można również przeprowadzić testy na próbkach krwi i szpiku kostnego w celu wykrycia nietypowych genów w komórkach rakowych.

Identyfikacja niezwykłych genów w tych komórkach może pomóc lekarzom w podjęciu decyzji, jak szybko należy rozpocząć leczenie i jakie leczenie jest dla Ciebie najlepsze.

Niektóre metody leczenia CLL nie działają tak dobrze u osób z określonymi nieprawidłowymi genami w dotkniętych komórkach.