Leczenie raka jajnika

Leczenie raka jajnika zależy od tego, jak daleko się on rozprzestrzenił, od ogólnego stanu zdrowia oraz od tego, czy nadal możesz mieć dzieci.

Większość ludzi ma połączenie operacji i chemioterapii .

Celem leczenia jest, jeśli to możliwe, wyleczenie raka. Jeśli rak jest zbyt zaawansowany, aby można go było wyleczyć, leczenie ma na celu złagodzenie objawów i jak najdłuższą kontrolę raka.

Będziesz pod opieką zespołu lekarzy, którzy opracują plan leczenia i będą wspierać Cię przez cały czas trwania leczenia.

Operacja

Chirurgia jest głównym sposobem leczenia raka jajnika. Celem jest usunięcie całego raka lub jak największej jego części.

Operacja zwykle polega na usunięciu:

 • zarówno jajniki, jak i jajowody
 • macica ( histerektomia )
 • warstwa tkanki tłuszczowej w brzuchu (sieć)

Jeśli rak występuje tylko w 1 lub obu jajnikach, może być konieczne usunięcie jajnika lub jajników, pozostawiając nienaruszoną macicę. Oznacza to, że nadal możesz mieć dzieci.

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym (gdy śpisz). Prawdopodobnie będziesz musiał pozostać w szpitalu przez kilka dni, ale pełne wyzdrowienie może zająć wiele tygodni.

Przeczytaj więcej o rekonwalescencji po operacji na naszej stronie o życiu z rakiem jajnika .

Dalsza informacja

Chemoterapia

Chemioterapia polega na stosowaniu leków do zabijania komórek rakowych. Większość kobiet z rakiem jajnika oprócz operacji poddaje się chemioterapii.

Może być używany:

 • po zabiegu, aby zabić pozostałe komórki rakowe
 • przed operacją w celu zmniejszenia raka i ułatwienia jego usunięcia
 • jeśli rak jajnika powróci po początkowym leczeniu

Chemioterapia jest zwykle podawana w kroplówce dożylnej, ale czasami jest podawana w postaci tabletek. Aby poddać się leczeniu, musisz udać się do szpitala, ale zwykle możesz wrócić do domu tego samego dnia.

Leczenie odbywa się w cyklach, z okresem leczenia, po którym następuje okres odpoczynku, aby organizm mógł się zregenerować. Większość ludzi ma 6 cykli chemioterapii, z których każdy trwa 3 tygodnie.

Chemioterapia może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak:

Większość działań niepożądanych można opanować lekami wydanymi przez lekarza i powinny one ustąpić po zakończeniu leczenia.

Przeczytaj więcej o skutkach ubocznych chemioterapii .

Dalsza informacja

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje starannie skierowane wiązki promieniowania w celu zabicia komórek rakowych.

Nie jest często stosowany w leczeniu raka jajnika, ale może być stosowany:

 • po operacji wczesnego raka jajnika w celu zabicia wszelkich pozostawionych komórek rakowych
 • w celu zmniejszenia guzów i złagodzenia objawów, jeśli rak jajnika rozprzestrzenił się i nie można go wyleczyć

Częste działania niepożądane radioterapii obejmują ból skóry, zmęczenie i wypadanie włosów w leczonym obszarze. Powinny minąć po zakończeniu leczenia.

Dalsza informacja

Terapie celowane

Terapie celowane to leki, które zmieniają sposób działania komórek i pomagają powstrzymać wzrost i rozprzestrzenianie się raka. Nie wszystkie rodzaje raka jajnika można leczyć za pomocą terapii celowanych.

Istnieją 2 terapie celowane w przypadku raka jajnika:

 • olaparyb (Lynparza)
 • niraparib (Zejula)

Leki te są odpowiednie tylko w przypadku niektórych typów raka jajnika i mogą być podawane, jeśli rak powróci po chemioterapii.

Są przyjmowane jako tabletka lub kapsułka. Skutki uboczne terapii celowanych obejmują:

 • duszność
 • źle się czuć
 • utrata apetytu
 • biegunka
 • zmęczenie

Dalsza informacja

Badania kliniczne

W ramach badań klinicznych trwają badania nad nowszymi i lepszymi metodami leczenia raka jajnika.

Porozmawiaj ze swoim zespołem opieki, jeśli jesteś zainteresowany udziałem w badaniu w ramach leczenia. Mogą poinformować Cię o wszelkich badaniach, w które możesz się zaangażować.

Ważne jest, aby mieć świadomość, że możesz nie otrzymać eksperymentalnego leczenia (możesz otrzymać standardowe leczenie, które jest porównywane z nowym) i nie ma gwarancji, że nowe leczenie będzie bardziej skuteczne.

Dalsza informacja