Rak piersi u kobiet – profilaktyka

Ponieważ przyczyny raka piersi nie są w pełni poznane, nie wiadomo, czy można mu całkowicie zapobiec.

Niektóre metody leczenia są dostępne w celu zmniejszenia ryzyka u kobiet, u których ryzyko rozwoju choroby jest wyższe niż w populacji ogólnej.

Dieta i styl życia

Regularne ćwiczenia i zdrowa, zbilansowana dieta są zalecane wszystkim kobietom, ponieważ mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom, w tym chorobom serca , cukrzycy i wielu formom raka .

W badaniach analizowano związek między rakiem piersi a dietą i chociaż nie ma jednoznacznych wniosków, korzyści odnoszą kobiety, które:

Skorzystaj z naszego kalkulatora wskaźnika masy ciała (BMI), aby sprawdzić, czy Twoja waga jest zdrowa.

Sugeruje się również, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o jedną trzecią.

Jeśli przeszłaś menopauzę , szczególnie ważne jest, aby nie mieć nadwagi ani otyłości . Dzieje się tak, ponieważ nadwaga powoduje, że organizm wytwarza więcej estrogenu, co może zwiększać ryzyko niektórych rodzajów raka piersi.

Karmienie piersią

Badania wykazały, że kobiety karmiące piersią są statystycznie mniej podatne na raka piersi niż te, które tego nie robią.

Przyczyny nie są w pełni zrozumiałe, ale może to być spowodowane tym, że kobiety nie owulują tak regularnie podczas karmienia piersią, a poziom estrogenu pozostaje stabilny.

Zabiegi zmniejszające ryzyko

Twój poziom ryzyka zależy od takich czynników, jak wiek, historia medyczna Twojej rodziny i wyniki testów genetycznych.

Jeśli masz zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, dostępne jest leczenie zmniejszające ryzyko.

Zwykle zostaniesz skierowany na specjalistyczne badanie genetyczne, jeśli podejrzewa się, że masz zwiększone ryzyko raka piersi. Pracownicy służby zdrowia w tych ośrodkach powinni omówić z Tobą opcje leczenia.

Dwie główne metody leczenia to operacja usunięcia piersi (mastektomia) lub leki.

Usunięcie piersi

Mastektomia to operacja usunięcia piersi. Może być stosowany w leczeniu raka piersi, a także może zmniejszać ryzyko rozwoju choroby u niewielkiej liczby kobiet z grupy wysokiego ryzyka.

Poprzez usunięcie jak największej ilości tkanki piersi mastektomia może zmniejszyć ryzyko raka piersi nawet o 90%.

Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich operacji, istnieje ryzyko powikłań, a usunięcie piersi może mieć znaczący wpływ na wizerunek ciała i relacje seksualne.

Jeśli chcesz, zazwyczaj możesz zdecydować się na rekonstrukcję piersi podczas operacji mastektomii lub w późniejszym terminie.

Podczas operacji rekonstrukcji piersi oryginalny kształt piersi jest odtwarzany za pomocą implantów piersi lub tkanki z innego miejsca ciała.

Alternatywą jest użycie protez piersi. To sztuczne piersi, które można nosić pod biustonoszem.

Alternatywą dla mastektomii jest mastektomia oszczędzająca sutek, podczas której usuwa się cały gruczoł sutkowy, ale zachowuje się skórę piersi. W tej chwili nie jest to powszechnie dostępne, ale jest używane częściej i może przynieść doskonałe rezultaty.

Dowiedz się więcej o swoim ciele i piersiach po zabiegu .

Medycyna

W ramach dostępne są 3 leki dla kobiet ze zwiększonym ryzykiem raka piersi:

  • tamoksyfen – dla kobiet, które przeszły lub nie przeszły menopauzy
  • anastrozol – dla kobiet po menopauzie
  • raloksyfen – dla kobiet po menopauzie

Leki te są zwykle przyjmowane raz dziennie przez 5 lat. Mogą zmniejszyć ryzyko raka piersi podczas ich przyjmowania i prawdopodobnie przez kilka lat później.

Skutki uboczne tych leków mogą obejmować:

Istnieje również niewielkie ryzyko poważniejszych problemów, takich jak osłabienie kości (osteoporoza) , zakrzepy krwi lub rak macicy .

Jeśli lekarz sugeruje przyjmowanie leków zmniejszających ryzyko raka piersi, zapytaj ich o korzyści i ryzyko związane z każdym lekiem.

Chcieć wiedzieć więcej?