Rak prostaty – Życie z

W zależności od rodzaju raka prostaty, na Twoje życie może mieć różny wpływ.

Rak prostaty często pogarsza się powoli, a mężczyźni mogą mieć go przez lata bez objawów. W tym czasie mężczyźni z rakiem prostaty niskiego ryzyka, który nie rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy, mogą nie wymagać leczenia.

Mężczyźni, u których prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się raka jest większe, mogą zdecydować się na operację lub radioterapię mającą na celu wyleczenie raka. Jednak te zabiegi mogą mieć skutki uboczne.

Chcieć wiedzieć więcej?

Wpływ na codzienne czynności

Jeśli nie masz żadnych objawów, rak prostaty powinien mieć niewielki lub żaden wpływ na Twoje codzienne czynności. Powinieneś być w stanie pracować, opiekować się rodziną, wykonywać swoje zwykłe zajęcia towarzyskie i rekreacyjne oraz dbać o siebie.

Ze zrozumiałych względów możesz jednak martwić się o swoją przyszłość. Może to powodować niepokój lub depresję i wpływać na sen.

Jeśli twój rak prostaty postępuje, możesz nie czuć się wystarczająco dobrze, aby robić wszystkie rzeczy, do których zwykłeś. Po operacji lub innym leczeniu, takim jak radioterapia lub chemioterapia, prawdopodobnie poczujesz się zmęczony i będziesz potrzebować czasu na regenerację.

Jeśli masz zaawansowanego raka prostaty, który rozprzestrzenił się na inne części ciała, możesz mieć objawy, które spowalniają i utrudniają wykonywanie różnych czynności. Może być konieczne skrócenie czasu pracy lub całkowite zaprzestanie pracy.

Niezależnie od stadium raka prostaty, postaraj się poświęcić czas na robienie rzeczy, które lubisz i spędzać czas z tymi, którym na Tobie zależy.

Chcieć wiedzieć więcej?

Powikłania raka prostaty

Problemy z erekcją

Jeśli masz zaburzenia erekcji , porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym. Możliwe jest leczenie lekiem zwanym inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). PDE5 działają poprzez zwiększenie dopływu krwi do penisa.

Najczęściej stosowanym PDE5 jest sildenafil (Viagra). Inne PDE5 są dostępne, jeśli syldenafil nie jest skuteczny.

Inną alternatywą jest urządzenie zwane pompą próżniową. To prosta rura podłączona do pompy. Umieszczasz penisa w rurce, a następnie wypompowujesz całe powietrze.

Tworzy to próżnię, która powoduje, że krew napływa do twojego penisa. Następnie umieść gumowy pierścień wokół podstawy penisa. Utrzymuje to krew na miejscu i pozwala utrzymać erekcję przez około 30 minut.

Niemożność utrzymania moczu

Jeśli Twoje nietrzymanie moczu jest łagodne, możesz je kontrolować, ucząc się kilku prostych ćwiczeń. Ćwiczenia dna miednicy mogą wzmocnić kontrolę nad pęcherzem.

Aby wykonać ćwiczenia dna miednicy:

  1. Usiądź lub połóż się wygodnie, z lekko rozstawionymi kolanami.
  2. Ściśnij lub unieś z przodu, tak jakbyś próbował zatrzymać przepływ moczu, a następnie ściśnij lub unieś z tyłu, jakbyś próbował powstrzymać przepływ wiatru.
  3. Utrzymaj ten skurcz tak długo, jak możesz (co najmniej 2 sekundy, zwiększając do 10 w miarę poprawy).
  4. Zrelaksuj się przez taką samą ilość czasu przed powtórzeniem.

Jeśli nietrzymanie moczu jest cięższe, można je leczyć operacyjnie. Wymagałoby to wszczepienia sztucznego zwieracza – zwieracz to mięsień używany do kontrolowania pęcherza.

Chcieć wiedzieć więcej?

Relacje

Rozpoznanie raka prostaty często zbliża rodziny i przyjaciół, chociaż może również wywierać presję na relacje.

Większość ludzi chce pomóc, chociaż mogą nie wiedzieć, co robić. Niektórym ludziom trudno jest mówić o raku i mogą starać się tego uniknąć.

Otwartość i szczerość w kwestii tego, jak się czujesz i co twoja rodzina i przyjaciele mogą zrobić, aby pomóc, może uspokoić innych. Ale nie wstydź się mówić ludziom, że chcesz trochę czasu dla siebie, jeśli tego potrzebujesz.

Chcieć wiedzieć więcej?

Rozmowa z innymi

Jeśli masz pytania, twój lekarz lub pielęgniarka mogą cię uspokoić, lub może być pomocne porozmawianie z wyszkolonym doradcą, psychologiem lub specjalistyczną telefoniczną infolinią. Informacje na ten temat uzyska Twoja przychodnia lekarska.

Niektórym mężczyznom pomaga rozmowa z innymi mężczyznami z rakiem prostaty w lokalnej grupie wsparcia lub na czacie internetowym.

Chcieć wiedzieć więcej?

Pieniądze i wsparcie finansowe

Jeśli musisz zmniejszyć lub przerwać pracę z powodu raka prostaty, możesz mieć trudności z finansami. Jeśli masz raka prostaty lub opiekujesz się osobą, która go zachoruje, możesz mieć prawo do wsparcia finansowego:

Dowiedz się wcześnie, jaka pomoc jest dostępna. Porozmawiaj z pracownikiem socjalnym w Twoim szpitalu, który udzieli Ci potrzebnych informacji.

Darmowe recepty

Osoby leczone z powodu raka mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku wystawiania darmowych recept na wszystkie leki, w tym leki na inne schorzenia.

Zaświadczenie jest ważne przez 5 lat i możesz o niego ubiegać się u swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty onkologa.

Chcieć wiedzieć więcej?