Rak prostaty – leczenie

Leczenie raka prostaty będzie zależeć od indywidualnych okoliczności. Dla wielu mężczyzn z rakiem prostaty żadne leczenie nie będzie konieczne.

Gdy leczenie jest konieczne, celem jest wyleczenie lub opanowanie choroby, aby w jak najmniejszym stopniu wpływała na codzienne życie i nie skracała oczekiwanej długości życia.

Czasami, jeśli rak już się rozprzestrzenił, celem nie jest jego wyleczenie, ale przedłużenie życia i opóźnienie objawów.

Twój zespół leczenia raka

Osoby chore na raka powinny znajdować się pod opieką zespołu multidyscyplinarnego (MDT). To zespół specjalistów, którzy współpracują, aby zapewnić najlepszą opiekę i leczenie.

Zespół często składa się ze specjalistów onkologów, onkologów (specjalistów od radioterapii i chemioterapii), radiologów, patologów, radiologów i pielęgniarek specjalistycznych.

Inni członkowie mogą obejmować fizjoterapeutów, dietetyków i terapeutów zajęciowych. Możesz również mieć dostęp do wsparcia psychologii klinicznej.

Decydując, jakie leczenie będzie dla Ciebie najlepsze, Twoi lekarze rozważą:

 • rodzaj i wielkość raka
 • jaka to klasa
 • ogólny stan zdrowia
 • czy rak rozprzestrzenił się na inne części ciała

Dobra opieka nad rakiem prostaty

Twój lekarz MDT będzie mógł zalecić najlepsze opcje leczenia, ale ostatecznie decyzja należy do Ciebie.

Powinieneś móc porozmawiać z wyznaczoną pielęgniarką specjalistyczną na temat opcji leczenia i możliwych skutków ubocznych, aby pomóc Ci podjąć decyzję.

Powinieneś również zostać poinformowany o wszelkich badaniach klinicznych, do których możesz się kwalifikować.

Jeśli masz skutki uboczne leczenia, powinieneś zostać skierowany do usług specjalistycznych (takich jak opieka nad pacjentami z nietrzymaniem moczu), aby pomóc zatrzymać lub złagodzić te skutki uboczne.

Stopień zaawansowania raka prostaty

Lekarze wykorzystają wyniki Twojego badania gruczołu krokowego, biopsji i skanów w celu określenia „stadium” raka prostaty (jak daleko się rozprzestrzenił).

Stopień zaawansowania raka określi, jakie rodzaje leczenia będą konieczne.

Jeśli rak prostaty zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium, szanse na przeżycie są ogólnie dobre.

Chcieć wiedzieć więcej?

Uważne oczekiwanie lub aktywny nadzór

Uważne czekanie i aktywny nadzór to różne podejścia do pilnowania raka i rozpoczynania leczenia tylko wtedy, gdy wykazuje oznaki pogorszenia się lub powoduje objawy.

Uważne czekanie

Starszym mężczyznom często zaleca się uważne czekanie, gdy jest mało prawdopodobne, że rak wpłynie na ich naturalną długość życia.

Jeśli rak jest we wczesnym stadium i nie powoduje objawów, możesz zdecydować się na opóźnienie leczenia i zaczekać, aby zobaczyć, czy pojawią się jakiekolwiek objawy postępującego raka.

W takim przypadku zwykle stosuje się leki hormonalne kontrolujące raka prostaty.

Uważne czekanie może być również zalecane, jeśli ogólny stan zdrowia oznacza, że nie możesz otrzymać żadnej formy leczenia.

W każdym z tych przypadków możesz po prostu poddać się terapii hormonalnej w celu leczenia wszelkich objawów spowodowanych przez raka prostaty.

Aktywny nadzór

Aktywny nadzór ma na celu uniknięcie niepotrzebnego leczenia nieszkodliwych nowotworów, jednocześnie zapewniając terminowe leczenie mężczyznom, którzy tego potrzebują.

Aktywny nadzór obejmuje regularne testy PSA, skany MRI, a czasem biopsje, aby zapewnić jak najwcześniejsze wykrycie jakichkolwiek oznak progresji.

Jeśli te testy wykażą, że rak się zmienia lub postępuje, możesz podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

Mężczyźni poddawani aktywnemu nadzorowi opóźnią wszelkie skutki uboczne związane z leczeniem, a ci, którzy ostatecznie będą potrzebować leczenia, otrzymają pewność, że było to konieczne.

Chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego (radykalna prostatektomia)

Radykalna prostatektomia to chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego. To leczenie jest opcją wyleczenia raka prostaty, który nie rozprzestrzenił się poza prostatę lub nie rozprzestrzenił się zbyt daleko.

Jak każda operacja, ta operacja niesie ze sobą pewne ryzyko.

Niedawne badanie wykazało, że możliwe długoterminowe skutki uboczne radykalnej prostatektomii mogą obejmować niezdolność do wzwodu i nietrzymanie moczu.

Przed jakimkolwiek leczeniem 67% mężczyzn stwierdziło, że mogą uzyskać erekcje wystarczająco mocne do stosunku.

Kiedy ponownie poproszono mężczyzn, którzy przeszli radykalną prostatektomię, po 6 miesiącach, odsetek ten spadł do 12%. Zapytany ponownie po 6 latach, nieznacznie poprawił się do 17%.

W przypadku nietrzymania moczu 1% mężczyzn przyznało, że przed jakimkolwiek leczeniem stosowało wkładki chłonne.

Gdy po 6 miesiącach ponownie poproszono mężczyzn, którzy przeszli radykalną prostatektomię, odsetek ten wzrósł do 46%. Po 6 latach odsetek ten poprawił się do 17%.

Spośród mężczyzn, którzy byli zamiast tego aktywnie monitorowani, 4% używało wkładek chłonnych po 6 miesiącach, a 8% po 6 latach.

W niezwykle rzadkich przypadkach problemy powstałe po operacji mogą być śmiertelne.

Możliwe, że rak prostaty może powrócić po leczeniu. Twój lekarz powinien być w stanie wyjaśnić ryzyko nawrotu raka po leczeniu na podstawie takich informacji, jak poziom PSA i stadium raka.

Badania wykazały, że radioterapia po operacji usunięcia gruczołu krokowego może zwiększyć szanse na wyleczenie, chociaż wciąż trwają badania nad tym, kiedy należy ją stosować po operacji.

Po radykalnej prostatektomii nie będziesz już ejakulować podczas seksu. Oznacza to, że nie będziesz mogła mieć dziecka podczas stosunku płciowego.

Możesz poprosić lekarza o przechowywanie próbki nasienia przed operacją, aby można ją było później wykorzystać do zapłodnienia in vitro (IVF) .

Chcieć wiedzieć więcej?

Radioterapia

Radioterapia polega na wykorzystaniu promieniowania do zabijania komórek rakowych.

To leczenie jest opcją wyleczenia raka prostaty, który nie rozprzestrzenił się poza prostatę lub nie rozprzestrzenił się zbyt daleko.

Radioterapię można również stosować w celu spowolnienia postępu raka prostaty, który się rozprzestrzenia i złagodzenia objawów.

Zazwyczaj radioterapia jest wykonywana ambulatoryjnie w pobliskim szpitalu. Odbywa się to w krótkich sesjach przez 5 dni w tygodniu, zwykle przez 4 tygodnie.

Istnieją krótko- i długoterminowe skutki uboczne związane z radioterapią.

Możesz otrzymać terapię hormonalną przed poddaniem się radioterapii, aby zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.

Terapię hormonalną można również zalecić po radioterapii, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu komórek rakowych.

Krótkoterminowe efekty radioterapii mogą obejmować:

 • dyskomfort wokół pośladków
 • biegunka
 • utrata włosów łonowych
 • zmęczenie
 • zapalenie błony śluzowej pęcherza moczowego, które może powodować bolesne oddawanie moczu i potrzebę częstszego chodzenia (zapalenie pęcherza)

Niedawne badanie wykazało, że możliwe długoterminowe skutki uboczne radioterapii mogą obejmować niemożność uzyskania erekcji.

Przed leczeniem 67% mężczyzn stwierdziło, że mogą uzyskać erekcje wystarczająco mocne do stosunku, zmniejszając się do 22% po 6 miesiącach.

Chociaż poprawiło się to w ciągu następnych 6 miesięcy, ponownie spadło do 27%, gdy mężczyźni zostali poproszeni ponownie po 6 latach.

Radioterapia jest również nieco bardziej prawdopodobna niż inne metody leczenia, aby powodować umiarkowane lub ciężkie problemy z tylnym odcinkiem kręgosłupa, takie jak biegunka, krwawienie i dyskomfort.

Możliwe, że rak prostaty może powrócić po leczeniu. Twój lekarz powinien być w stanie wyjaśnić ryzyko nawrotu raka po leczeniu na podstawie takich informacji, jak poziom PSA i stadium raka.

Niektóre szpitale oferują obecnie nowe, minimalnie inwazyjne metody leczenia, jeśli radioterapia nie działa, czasami w ramach badań klinicznych.

Te nowe metody leczenia to brachyterapia, skoncentrowane ultradźwięki o wysokiej intensywności (HIFU) i krioterapia.

Te metody leczenia mają mniej skutków ubocznych, ale długoterminowe wyniki nie są jeszcze znane. Istnieje większe ryzyko powikłań po operacji u mężczyzn, którzy wcześniej mieli radioterapię.

Jeśli te metody leczenia nie są odpowiednie, zwykle stosuje się leki w celu opanowania raka.

Chcieć wiedzieć więcej?

Brachyterapia

Brachyterapia to forma radioterapii, w której dawka promieniowania jest dostarczana do gruczołu krokowego. Jest również znany jako radioterapia wewnętrzna lub śródmiąższowa.

Promieniowanie może być dostarczane za pomocą wielu małych radioaktywnych nasion wszczepionych chirurgicznie do guza. Nazywa się to brachyterapią o niskiej dawce.

Promieniowanie może być również dostarczane przez cienkie, wydrążone igły umieszczone wewnątrz prostaty. Nazywa się to brachyterapią z wysoką dawką.

Ideą tej metody jest dostarczenie dużej dawki promieniowania do prostaty przy jednoczesnej minimalizacji uszkodzeń innych tkanek.

Ale ryzyko problemów z moczem jest wyższe niż w przypadku radioterapii, chociaż ryzyko dysfunkcji seksualnych jest takie samo. Ryzyko problemów z jelitami jest nieco niższe.

Chcieć wiedzieć więcej?

Terapia hormonalna

Terapia hormonalna jest często stosowana w połączeniu z radioterapią. Na przykład, możesz otrzymać terapię hormonalną przed poddaniem się radioterapii, aby zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.

Może być również zalecany po radioterapii w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa powrotu komórek rakowych.

Sama terapia hormonalna nie leczy raka prostaty. Może być stosowany w celu spowolnienia postępu zaawansowanego raka prostaty i złagodzenia objawów.

Hormony kontrolują wzrost komórek prostaty. W szczególności rak prostaty potrzebuje do wzrostu hormonu testosteronu.

Celem terapii hormonalnej jest blokowanie działania testosteronu, albo poprzez zatrzymanie jego produkcji, albo przez powstrzymanie organizmu od używania testosteronu.

Terapia hormonalna może być stosowana jako:

 • zastrzyki, aby zatrzymać wytwarzanie testosteronu przez organizm
 • tabletki blokujące działanie lub zmniejszające produkcję testosteronu
 • połączenie 2

Główne skutki uboczne leczenia hormonalnego są spowodowane ich wpływem na testosteron. Zwykle ustępują po zakończeniu leczenia.

Obejmują one utratę popędu płciowego i zaburzenia erekcji (jest to częstsze w przypadku zastrzyków niż tabletek).

Inne możliwe działania niepożądane obejmują:

 • uderzenia gorąca
 • wyzysk
 • przybranie na wadze
 • obrzęk i bolesność piersi

Alternatywą dla terapii hormonalnej jest chirurgiczne usunięcie jąder (orchidektomia). To nie leczy raka prostaty, ale usuwając testosteron, kontroluje wzrost raka i jego objawy.

Wielu mężczyzn woli mieć terapię hormonalną, aby zablokować działanie testosteronu.

Chcieć wiedzieć więcej?

Resekcja gruczołu krokowego przez cewkę moczową (TURP)

TURP to procedura, która może pomóc zmniejszyć ciśnienie z przewodu, który odprowadza mocz z pęcherza moczowego z prącia (cewki moczowej), aby leczyć wszelkie problematyczne objawy, które mogą wystąpić podczas oddawania moczu.

Nie leczy raka.

Podczas TURP do cewki moczowej wprowadza się cienki metalowy drut z pętlą na końcu i usuwa fragmenty prostaty.

Odbywa się to w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym (zewnątrzoponowym) .

Dowiedz się więcej o TURP

Ultradźwięki skupione o wysokiej intensywności (HIFU)

HIFU jest czasami stosowany w leczeniu mężczyzn z miejscowym rakiem prostaty, który nie rozprzestrzenił się poza prostatę.

Sonda ultradźwiękowa wprowadzona do dna (odbytnicy) uwalnia fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości przez ścianę odbytnicy.

Te fale dźwiękowe zabijają komórki rakowe gruczołu krokowego, podgrzewając je do wysokiej temperatury.

Ryzyko skutków ubocznych HIFU jest zwykle mniejsze niż w przypadku innych metod leczenia.

Ale możliwe skutki mogą obejmować zaburzenia erekcji (u 5 do 10 na 100 mężczyzn) lub nietrzymanie moczu (u mniej niż 1 na 100 mężczyzn). Problemy z tylnym przejściem są rzadkie.

Przetoka, w której tworzy się nieprawidłowy kanał między układem moczowym a odbytnicą, jest również rzadka, dotykając mniej niż 1 na 500 mężczyzn.

Dzieje się tak, ponieważ terapia dotyczy tylko obszaru raka, a nie całej prostaty.

Ale leczenie HIFU nadal przechodzi badania kliniczne dotyczące raka prostaty. W niektórych przypadkach lekarze mogą przeprowadzić leczenie HIFU poza badaniami klinicznymi.

HIFU nie jest powszechnie dostępny, a jego długoterminowa skuteczność nie została jeszcze jednoznacznie udowodniona.

Chcieć wiedzieć więcej?

Krioterapia

Krioterapia to metoda zabijania komórek nowotworowych poprzez ich zamrażanie. Czasami jest stosowany w leczeniu mężczyzn z miejscowym rakiem prostaty, który nie rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy.

Małe sondy zwane cryoneedles są wprowadzane do gruczołu krokowego przez ścianę odbytnicy. Zamrażają gruczoł krokowy i zabijają komórki rakowe, ale niektóre normalne komórki również umierają.

Celem jest zabicie komórek rakowych przy jak najmniejszym uszkodzeniu zdrowych komórek.

Skutki uboczne krioterapii mogą obejmować:

 • zaburzenie erekcji
 • nietrzymanie moczu – dotyczy mniej niż 1 na 20 mężczyzn

Rzadko zdarza się, że krioterapia powoduje przetokę lub problemy z tylnym przejściem.

Krioterapia jest nadal w trakcie badań klinicznych raka prostaty. W niektórych przypadkach lekarze mogą przeprowadzić krioterapię poza badaniami klinicznymi.

Nie jest powszechnie dostępny, a jego długoterminowa skuteczność nie została jeszcze ostatecznie udowodniona.

Leczenie zaawansowanego raka prostaty

Jeśli rak osiągnął zaawansowany etap, nie można go już wyleczyć. Ale może być możliwe spowolnienie jego postępu, przedłużenie życia i złagodzenie objawów.

Opcje leczenia obejmują:

 • radioterapia
 • leczenie hormonalne
 • chemoterapia

Jeśli rak rozprzestrzenił się na kości, można zastosować leki zwane bisfosfonianami. Bisfosfoniany pomagają zmniejszyć ból kości i utratę masy kostnej.

Chcieć wiedzieć więcej?

Chemoterapia

Chemioterapia jest często stosowana w leczeniu raka prostaty, który rozprzestrzenił się na inne części ciała (przerzutowy rak prostaty).

Chemioterapia niszczy komórki rakowe, zakłócając ich namnażanie. Nie leczy raka prostaty, ale może utrzymać go pod kontrolą, aby pomóc Ci żyć dłużej.

Ma również na celu zmniejszenie objawów, takich jak ból, aby mniej wpływać na codzienne życie.

Główne skutki uboczne chemioterapii wynikają z jej wpływu na zdrowe komórki, takie jak komórki odpornościowe.

Zawierają:

 • infekcje
 • zmęczenie
 • wypadanie włosów
 • ból ust
 • utrata apetytu
 • mdłości (nudności)
 • wymioty

Wielu z tych działań niepożądanych można zapobiegać lub kontrolować je za pomocą innych leków przepisanych przez lekarza.

Steroidy

Tabletki steroidowe są stosowane, gdy terapia hormonalna już nie działa, ponieważ rak jest na nią odporny. Nazywa się to odpornym na kastrację rakiem prostaty (CRPC).

Steroidy mogą być używane do próby zmniejszenia guza i zatrzymania jego wzrostu. Najbardziej skutecznym leczeniem steroidowym jest deksametazon.

Inne zabiegi medyczne

Istnieje wiele nowych leków, które można by zastosować, jeśli zawiodą hormony i chemioterapia. Twój zespół medyczny może Ci powiedzieć, czy są one odpowiednie i dostępne dla Ciebie.

NICE wydał wytyczne dotyczące leków zwanych abirateronem, enzalutamidem i dichlorkiem radu-223.

Wszystkie te mogą być stosowane w leczeniu mężczyzn z przerzutowym rakiem prostaty, który nie reaguje już na standardową terapię hormonalną.

Przeczytaj wytyczne NICE na temat:

Decyzja przeciwko leczeniu

Niektórzy mężczyźni mogą zdecydować się na leczenie raka prostaty, szczególnie jeśli są w wieku, w którym jest mało prawdopodobne, aby leczenie raka znacząco przedłużyło ich oczekiwaną długość życia.

Decyzja należy wyłącznie do Ciebie i Twój zespół opiekuńczy ją uszanuje.

Jeśli zdecydujesz się nie poddawać się leczeniu, Twój lekarz rodzinny i zespół szpitalny nadal zapewnią Ci wsparcie i ulgę w bólu. Nazywa się to opieką paliatywną .

Wsparcie jest również dostępne dla Twojej rodziny i przyjaciół.

Chcieć wiedzieć więcej?