Rak skóry (inny niż czerniak) – Leczenie

Chirurgia jest głównym sposobem leczenia niebędącego czerniakiem raka skóry, chociaż może to zależeć od indywidualnych okoliczności.

W pewnych okolicznościach stosowane są również zabiegi niechirurgiczne, takie jak zamrażanie (krioterapia), kremy przeciwnowotworowe, terapia fotodynamiczna (PDT) , radioterapia i elektrochemoterapia.

Ogólnie leczenie jest skuteczne u co najmniej 9 na 10 osób z rakiem skóry innym niż czerniak.

Jeśli masz raka skóry, Twój specjalistyczny zespół terapeutyczny może składać się z dermatologa, chirurga plastycznego, specjalisty radioterapii i chemioterapii (onkolog), patologa (specjalista w zakresie chorej tkanki) i pielęgniarki specjalistycznej.

Jeśli masz raka skóry innego niż czerniak, możesz spotkać się z kilkoma (lub wszystkimi) takimi specjalistami w ramach leczenia.

Decydując, które leczenie będzie dla Ciebie najlepsze, lekarze rozważą:

 • rodzaj raka, który masz
 • stadium raka (jego rozmiar i jak daleko się rozprzestrzenia)
 • ogólny stan zdrowia

Twój zespół onkologiczny doradzi, co ich zdaniem jest najlepszą opcją leczenia, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Przed wizytą w szpitalu, aby omówić opcje leczenia, warto sporządzić listę pytań, które chciałbyś zadać.

Na przykład możesz chcieć dowiedzieć się, jakie są zalety i wady poszczególnych zabiegów.

Wycięcie chirurgiczne

Wycięcie chirurgiczne to operacja polegająca na wycięciu raka wraz z otaczającą go zdrową tkanką, aby zapewnić całkowite usunięcie raka.

Chirurgiczne wycięcie można wykonać w połączeniu z przeszczepem skóry , który polega na usunięciu płata zdrowej skóry, zwykle z części ciała, w której nie widać blizn, takich jak szyja, brzuch czy górna część uda. Następnie jest łączony (przeszczepiany) z dotkniętym obszarem.

W większości przypadków operacja wystarcza, aby wyleczyć raka skóry innego niż czerniak.

Chirurgia mikrograficzna Mohsa

Chirurgia mikrograficzna Mohsa (MMS) jest specjalistyczną formą operacji stosowaną w leczeniu nieczerniakowych raków skóry, gdy:

 • czuje się, że istnieje wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się lub nawrotu raka
 • rak znajduje się w obszarze, w którym ważne byłoby usunięcie jak najmniejszej ilości skóry, na przykład z nosa lub okolic oczu

MMS polega na chirurgicznym wycięciu guza i niewielkiej powierzchni otaczającej skóry.

Krawędzie są natychmiast sprawdzane pod mikroskopem, aby upewnić się, że cały guz został całkowicie usunięty.

Jeśli tak się nie stało, wykonywana jest kolejna operacja, zwykle tego samego dnia. Minimalizuje to usuwanie zdrowej tkanki i zmniejsza blizny, zapewniając jednocześnie całkowite usunięcie guza.

Łyżeczkowanie i elektrokoagulacja

Łyżeczkowanie i elektrokoagulacja to technika podobna do wycięcia chirurgicznego, ale jest odpowiednia tylko w przypadkach, gdy rak jest dość mały.

Chirurg użyje małej łyżeczki lub okrągłego ostrza, aby zeskrobać raka przed spaleniem (kauteryzacją) skóry w celu usunięcia wszelkich pozostałych komórek rakowych i uszczelnienia rany.

Procedura może wymagać powtórzenia 2 lub 3 razy, aby mieć pewność, że rak został całkowicie usunięty.

Krioterapia

Krioterapia wykorzystuje leczenie zimnem, aby zniszczyć raka. Czasami jest stosowany w przypadku nowotworów skóry innych niż czerniak, które są we wczesnym stadium.

Ciekły azot służy do zamrażania raka, co powoduje, że w okolicy tworzy się strup.

Po około miesiącu strup zawierający raka odpadnie ze skóry. Krioterapia może pozostawić na skórze małą białą bliznę.

Kremy przeciwnowotworowe

Kremy przeciwnowotworowe są również stosowane w przypadku niektórych rodzajów raka skóry innego niż czerniak, ale są zalecane tylko wtedy, gdy guz znajduje się w górnej warstwie skóry, takich jak wczesny rak podstawnokomórkowy i choroba Bowena .

Istnieją 2 główne rodzaje kremów przeciwnowotworowych:

 • kremy do chemioterapii – zawierają lek o nazwie 5-fluorouracyl
 • kremy immunostymulujące – zawierają lek o nazwie imikwimod

W przypadku raka skóry innego niż czerniak stosuje się kremy do chemioterapii zawierające 5-fluorouracyl.

Krem nakłada się na dotknięty obszar przez kilka tygodni.

Ponieważ dotyczy to tylko powierzchni skóry, nie wystąpią skutki uboczne związane z innymi formami chemioterapii, takie jak wymioty lub wypadanie włosów. Jednak Twoja skóra może odczuwać ból przez kilka tygodni później.

Kremy immunostymulujące zawierające imikwimod są stosowane w leczeniu raka podstawnokomórkowego o średnicy poniżej 2 cm. Jest również stosowany w leczeniu rogowacenia słonecznego i choroby Bowena.

Imikwimod pobudza układ odpornościowy do atakowania raka skóry i jest stosowany przez kilka tygodni.

Częste działania niepożądane kremu 5-fluorouracylu i imikwimodu obejmują zaczerwienienie, łuszczenie się lub złuszczanie skóry i swędzenie. Mniej powszechne i poważniejsze skutki uboczne obejmują pęcherze lub owrzodzenia skóry.

Terapia fotodynamiczna (PDT)

Terapia fotodynamiczna (PDT) jest stosowana w leczeniu raka podstawnokomórkowego, choroby Bowena i rogowacenia słonecznego . Polega na zastosowaniu kremu, który sprawia, że skóra jest bardzo wrażliwa na światło.

Po nałożeniu kremu na dotknięty obszar skóry pada silne źródło światła, które zabija raka.

PDT może powodować uczucie pieczenia i pozostawić blizny, chociaż zwykle jest mniej niż po operacji.

Radioterapia

Radioterapia polega na stosowaniu małych dawek promieniowania w celu zniszczenia raka. Poziom zaangażowanego promieniowania jest bezpieczny. Jednak przez kilka tygodni po radioterapii skóra może odczuwać ból.

Radioterapia jest czasami stosowana w leczeniu raka podstawnokomórkowego i płaskonabłonkowego, jeśli:

 • operacja nie byłaby odpowiednia
 • rak obejmuje duży obszar
 • obszar jest trudny w obsłudze

Radioterapia jest czasami stosowana po wycięciu chirurgicznym, aby zapobiec nawrotom raka. Nazywa się to radioterapią uzupełniającą.

Elektrochemoterapia

Elektrochemoterapia jest możliwym sposobem leczenia niebędącego czerniakiem raka skóry.

Można rozważyć, czy:

 • operacja jest nieodpowiednia lub nie przyniosła rezultatu
 • radioterapia i chemioterapia nie przyniosły efektów

Zabieg polega na podaniu chemioterapii do guza lub czasami bezpośrednio do żyły (dożylnie). Następnie za pomocą elektrod kierowane są do guza krótkie, silne impulsy elektryczne.

Impulsy elektryczne umożliwiają skuteczniejsze przenikanie leku do komórek nowotworowych i powodują większe uszkodzenia guza.

Procedura jest zwykle wykonywana przy użyciu znieczulenia ogólnego , gdy jesteś nieprzytomny, ale niektórzy ludzie mogą mieć znieczulenie miejscowe, gdy jesteś przytomny, ale leczony obszar jest odrętwiały.

W zależności od tego, ile guzów należy leczyć, procedura może potrwać do godziny.

Głównym efektem ubocznym jest ból w miejscu użycia elektrody, który może utrzymywać się przez kilka dni i może wymagać stosowania środków przeciwbólowych.

Wyniki pojawiają się po około 6 tygodniach, a procedurę zwykle trzeba powtórzyć.

Twój specjalista może udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji na temat elektrochemoterapii.