Rak szyjki macicy – diagnoza

W przypadku podejrzenia raka szyjki macicy zostaniesz skierowana do specjalisty w leczeniu schorzeń żeńskiego układu rozrodczego (ginekologa).

Kolposkopia

Jeśli miałeś nieprawidłowy wynik badania przesiewowego szyjki macicy lub jakiekolwiek objawy raka szyjki macicy, zwykle zostaniesz skierowany na kolposkopię . Jest to badanie mające na celu wykrycie nieprawidłowości w szyjce macicy. Zwykle wykonuje to pielęgniarka zwana kolposkopistką.

Jeśli miałeś nieprawidłowe krwawienie, Twój lekarz rodzinny może najpierw zalecić wykonanie testu na obecność chlamydii przed skierowaniem na kolposkopię.

Kolposkopista użyje urządzenia zwanego wziernikiem, aby otworzyć pochwę, tak jak podczas badania szyjki macicy. Do spojrzenia na szyjkę macicy zostanie użyty mały mikroskop z lampką na końcu (kolposkop). Ten mikroskop pozostaje poza twoim ciałem.

Oprócz badania szyjki macicy mogą pobrać niewielką próbkę tkanki (biopsję), aby można było ją sprawdzić pod kątem komórek rakowych. Po biopsji może wystąpić krwawienie z pochwy do 6 tygodni. Możesz także mieć bóle przypominające miesiączkę.

W większości przypadków nieprawidłowości nie oznaczają raka szyjki macicy, ale możesz zostać skierowana do ginekologa na dalsze badania.

Leczenie w celu usunięcia nieprawidłowych komórek można czasami wykonać w tym samym czasie, co kolposkopia.

Dalsze testy

Jeśli wyniki kolposkopii lub biopsji sugerują, że masz raka szyjki macicy i istnieje ryzyko, że mógł się on rozprzestrzenić, prawdopodobnie będziesz potrzebować dalszych badań, aby ocenić, jak rozległy jest rak. Testy te mogą obejmować:

 • badanie miednicy wykonane w znieczuleniu ogólnym (podczas snu) – macica, pochwa, odbytnica i pęcherz zostaną zbadane pod kątem raka
 • badania krwi – pomocne w ocenie stanu wątroby, nerek i szpiku kostnego
 • tomografia komputerowa – służy do identyfikacji guzów nowotworowych i wykazania, czy komórki rakowe się rozprzestrzeniły
 • badanie MRI – służy również do sprawdzenia, czy rak się rozprzestrzenił
 • klatki piersiowej RTG – w celu sprawdzenia, czy nowotwór rozprzestrzenił się na płuca
 • badanie PET – często w połączeniu z tomografią komputerową, aby sprawdzić, czy rak się rozprzestrzenił lub sprawdzić, jak dobrze dana osoba reaguje na leczenie

Inscenizacja

Inscenizacja jest miarą tego, jak daleko rozprzestrzenił się rak.

Po zakończeniu wszystkich testów i poznaniu ich wyników powinno być możliwe określenie stadium raka. Im wyższy stopień, tym dalej rak się rozprzestrzenia.

Stopień zaawansowania raka szyjki macicy to:

 • etap 0 – brak komórek rakowych w szyjce macicy, ale istnieją nieprawidłowe komórki, które w przyszłości mogą przekształcić się w raka – nazywa się to przedrakiem lub rakiem in situ
 • etap 1 – rak znajduje się tylko w szyjce macicy
 • etap 2 – rak rozprzestrzenił się poza szyjkę macicy do otaczającej tkanki, ale nie dotarł do tkanek wyściełających miednicę (ścianę miednicy) lub dolną część pochwy
 • etap 3 – rak rozprzestrzenił się na dolną część pochwy lub ścianę miednicy
 • etap 4 – rak rozprzestrzenił się do jelita, pęcherza lub innych narządów, takich jak płuca