Reumatoidalne zapalenie stawów – Życie z

Reumatoidalne zapalenie stawów może zmienić życie. W celu opanowania objawów i uszkodzenia stawów może być konieczne długotrwałe leczenie.

W zależności od tego, ile odczuwasz bólu i sztywności oraz ile masz uszkodzeń stawów, proste codzienne czynności mogą stać się trudne lub zająć więcej czasu.

Być może będziesz musiał dostosować sposób wykonywania codziennych zadań lub wprowadzić zmiany w swoim stylu życia, aby pomóc Ci radzić sobie z chorobą.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc.

Dbanie o zdrowie: samoopieka

Samoopieka jest ważną częścią codziennego życia. Polega na wzięciu odpowiedzialności za własne zdrowie i dobre samopoczucie przy wsparciu osób zaangażowanych w Twoją opiekę.

Obejmuje to, co robisz każdego dnia, aby zachować formę i zachować dobre zdrowie fizyczne i psychiczne, zapobiegać chorobom i wypadkom oraz radzić sobie z drobnymi dolegliwościami i chorobami długoterminowymi.

Osoby, które cierpią na przewlekłe schorzenia, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, mogą odnieść ogromne korzyści z pomocy w samodzielnej opiece. Mogą żyć dłużej, mieć lepszą jakość życia, być bardziej aktywni i niezależni.

Weź lekarstwo

Ważne jest, aby przyjmować lek zgodnie z instrukcją, nawet jeśli poczujesz się lepiej, ponieważ lek może pomóc w zapobieganiu zaostrzeniom i zmniejszyć ryzyko dalszych problemów, takich jak uszkodzenie stawów.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przyjmowanego leku lub skutków ubocznych, porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej.

Warto również przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do leku, ponieważ zawiera ona informacje na temat możliwych interakcji z innymi lekami lub suplementami.

Skonsultuj się z zespołem opieki zdrowotnej przed przyjęciem jakichkolwiek dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych lub suplementów diety. Mogą one wpływać na działanie leku.

Regularne przeglądy

Ponieważ reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, będziesz regularnie kontaktować się z zespołem opieki zdrowotnej, aby mógł on sprawdzić, czy Twój stan jest dobrze kontrolowany i czy Twoje leczenie jest dla Ciebie odpowiednie.

Możesz regularnie mierzyć wskaźnik aktywności choroby (DAS), co może pomóc zespołowi opieki zdrowotnej w podjęciu decyzji o najlepszym leczeniu.

Dowiedz się więcej o wyniku DAS na stronie National Rheumatoid Arthritis Society (NRAS).

Im więcej wie Twój zespół medyczny, tym więcej może Ci pomóc, dlatego przedyskutuj z nim wszelkie Twoje wątpliwości.

Zmniejszenie ilości leków

U niektórych osób objawy ustępują lub znacznie się poprawiają. Jeśli objawy utrzymują się lepiej przez co najmniej 1 rok bez konieczności przyjmowania sterydów , leczenie można zweryfikować.

Lekarz może zasugerować powolne zmniejszanie dawki leku, a następnie sprawdzić, czy można go odstawić.

W tym czasie będziesz monitorowany. Jeśli objawy powrócą, będziesz musiał natychmiast rozpocząć przyjmowanie leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby (DMARD).

Utrzymać się dobrze

Jeśli cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów, możesz zalecić coroczne szczepienie przeciw grypie w celu ochrony przed grypą .

Możesz również zalecić szczepienie przeciwko pneumokokom , jednorazowe wstrzyknięcie, które chroni przed poważną infekcją klatki piersiowej zwaną pneumokokowym zapaleniem płuc .

Postaraj się dużo odpocząć podczas zaostrzenia, kiedy twoje stawy mogą być szczególnie bolesne i zaognione.

Dalsze obciążenie bardzo opuchniętych i bolesnych stawów może często pogorszyć ból i stan zapalny.

Zdrowe odżywianie i ćwiczenia

Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta są zalecane dla każdego, nie tylko dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca i wielu form raka .

Regularne ćwiczenia mogą pomóc złagodzić stres, pomóc w utrzymaniu ruchomości stawów i wzmocnić mięśnie wspierające stawy.

Ćwiczenia mogą również pomóc w utracie wagi, jeśli masz nadwagę, co może dodatkowo obciążać stawy.

Ale ważne jest, aby znaleźć równowagę między odpoczynkiem a ćwiczeniami. Odpoczynek sprawi, że stan zapalny stawów będzie wygodniejszy, ale bez ruchu stawy usztywnią się, a mięśnie staną się słabsze.

Znajdź najlepsze zajęcia i odpowiednią równowagę dla siebie. Zwykle najlepiej jest zwiększać ilość ćwiczeń stopniowo.

Jeśli jakaś czynność powoduje rozgrzanie i obrzęk stawów lub powoduje silny ból, zatrzymaj się i odpocznij. Jeśli nie powoduje to problemów, zwykle można kontynuować.

Jeśli jakaś czynność zawsze powoduje zaostrzenie, najlepiej jej unikać i znaleźć alternatywę.

Aktywności o dużym wpływie, takie jak bieganie lub sporty kontaktowe, takie jak rugby i piłka nożna, częściej powodują problemy.

Spróbuj ćwiczeń o niskim wpływie, które mniej obciążają stawy, takich jak pływanie, jazda na rowerze, spacery i aqua aerobik.

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, fizjoterapeuta jest dobrą osobą, która doradzi Ci w zakresie odpowiednich rodzajów ćwiczeń.

Chcieć wiedzieć więcej?

Samozarządzanie

Przejęcie kontroli nad reumatoidalnym zapaleniem stawów pomoże Ci uporać się z jego wpływem na Twój styl życia.

NRAS opracował program samokontroli specjalnie dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

6-tygodniowy program może pomóc Ci dowiedzieć się więcej o Twojej chorobie i udzielić praktycznych wskazówek, jak radzić sobie w codziennym życiu, takich jak:

  • jak najlepiej wykorzystać lek
  • techniki radzenia sobie z bólem
  • ćwiczenia wyznaczania celów

Chcieć wiedzieć więcej?

Porozmawiaj z innymi

Wiele osób uważa, że pomocne jest rozmawianie z innymi w podobnej sytuacji. Może istnieć lokalna grupa wsparcia, w której możesz spotkać innych z takim samym schorzeniem jak ty.

Zadzwoń na bezpłatną infolinię NRAS pod numer 0800 298 7650 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 16:30. Możesz porozmawiać z wyszkolonym doradcą w zakresie reumatoidalnego zapalenia stawów. Możesz również umówić się na rozmowę z kimś, kto ma reumatoidalne zapalenie stawów.

Lub zadzwoń na bezpłatną infolinię Versus Arthritis pod numer 0800 5200 520 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00.

Chcieć wiedzieć więcej?

Twoje uczucia

Trudno jest poradzić sobie z nieprzewidywalną naturą reumatoidalnego zapalenia stawów.

W niektóre dni ból i sztywność będą znacznie gorsze niż w innych i może nie być sposobu, aby dowiedzieć się, kiedy nastąpi zaostrzenie.

Trudny charakter reumatoidalnego zapalenia stawów może oznaczać, że u niektórych osób wystąpi depresja lub uczucie stresu i niepokoju.

Czasami te uczucia mogą być związane ze słabo kontrolowanym bólem lub zmęczeniem.

Życie z przewlekłą chorobą zwiększa prawdopodobieństwo odczuwania takich emocji, jak frustracja, strach, złość i uraza.

Porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej, jeśli nie radzisz sobie ze swoimi odczuciami związanymi z chorobą.

Mogą zaoferować leki lub zasugerować pomoc w zakresie zdrowia psychicznego.

Chcieć wiedzieć więcej?

Zakładanie i wychowywanie rodziny

Jeśli zażywasz leki na reumatoidalne zapalenie stawów, poinformuj zespół medyczny, czy chcesz założyć rodzinę, czy też obawiasz się zajścia w ciążę podczas przyjmowania leków.

Niektóre leki, takie jak metotreksat, leflunomid i leki biologiczne, nie powinny być przyjmowane przez mężczyzn ani kobiety, gdy starają się o dziecko.

Twój zespół opieki zdrowotnej będzie współpracował z Tobą, aby utrzymać kontrolę nad reumatoidalnym zapaleniem stawów, gdy próbujesz zajść w ciążę.

Niemowlęta i małe dzieci są fizycznie i psychicznie wymagające dla każdego rodzica, ale szczególnie jeśli masz reumatoidalne zapalenie stawów.

Jeśli nie potrafisz sobie z tym poradzić, może pomóc rozmowa z innymi osobami w takiej samej sytuacji jak Ty.

Możesz również uzyskać dodatkowe wsparcie od pielęgniarki środowiskowej lub terapeuty zajęciowego, aby pomóc Ci zarządzać swoją młodą rodziną.

Chcieć wiedzieć więcej?

Seks i związki

Ból, dyskomfort i zmiany w sposobie odczuwania mogą wpłynąć na Twoje życie seksualne.

Twoja samoocena lub myśli o tym, jak wyglądasz, mogą wpływać na Twoją pewność siebie.

Chociaż wielu osobom trudno jest rozmawiać o takich prywatnych sprawach, istnieją zasoby, które mogą ci pomóc.

Pomocna może być rozmowa ze swoim partnerem lub lekarzem rodzinnym o wpływie reumatoidalnego zapalenia stawów na Twoją seksualność i stosunki seksualne.

Chcieć wiedzieć więcej?

Pieniądze i korzyści

Jeśli z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów musisz przerwać pracę lub zredukować ją do pracy w niepełnym wymiarze godzin, możesz mieć trudności z finansami.

Możesz być uprawniony do jednego lub więcej z następujących rodzajów wsparcia finansowego:

Możesz również kwalifikować się do innych świadczeń, jeśli masz dzieci mieszkające w domu lub o niskich dochodach gospodarstwa domowego.

Płacenie za leki

Jeśli masz reumatoidalne zapalenie stawów, prawdopodobnie będziesz potrzebować kolejnych recept lekarskich, aby utrzymać swój stan pod kontrolą.

Reumatoidalne zapalenie stawów nie znajduje się na liście schorzeń, które uprawniają do bezpłatnych recept w Anglii.

Ale możesz otrzymać lekarstwa za darmo, jeśli twój stan należy do kategorii „ciągłej niepełnosprawności fizycznej, co oznacza, że dana osoba nie może wyjść bez pomocy innej osoby”.

Masz również prawo do bezpłatnych recept, jeśli masz 60 lat lub więcej, lub jeśli otrzymasz:

  • Wsparcie dochodu
  • zasiłek dla osób poszukujących pracy oparty na dochodach
  • zasiłek na zatrudnienie i wsparcie uzależnione od dochodów.

Jeśli nie przysługują Ci darmowe recepty, może okazać się, że taniej będzie kupić certyfikat przedpłaty na receptę (PPC) .

W rzeczywistości jest to „bilet okresowy” na receptę, który obejmuje wszystkie recepty w okresie 3 lub 12 miesięcy.

Przeczytaj więcej o pomocy z kosztami recept, aby sprawdzić, czy masz prawo do bezpłatnych recept.

Chcieć wiedzieć więcej?