Reumatoidalne zapalenie stawów – powikłania

Reumatoidalne zapalenie stawów może narazić Cię na większe ryzyko wystąpienia innych chorób, szczególnie jeśli nie jest dobrze kontrolowane.

Niektóre z tych warunków opisano poniżej.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest częstym stanem u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Jest to spowodowane uciskiem nerwu, który kontroluje czucie i ruch w dłoniach (nerw pośrodkowy) i ma takie objawy, jak:

  • zbolały
  • drętwienie
  • mrowienie w kciuku, palcach i części dłoni

Objawy zespołu cieśni nadgarstka można czasami kontrolować za pomocą szyn nadgarstka lub zastrzyków steroidowych , chociaż w ciężkich przypadkach może być konieczna operacja w celu zmniejszenia nacisku na nerw pośrodkowy.

Dowiedz się więcej o leczeniu zespołu cieśni nadgarstka .

Rozległe zapalenie

Reumatoidalne zapalenie stawów to stan zapalny, który może powodować rozwój stanu zapalnego w innych częściach ciała, takich jak:

Jednak we wczesnym leczeniu zapalenie innych części ciała spowodowane reumatoidalnym zapaleniem stawów jest mniej prawdopodobne.

Wspólne uszkodzenie

Jeśli reumatoidalne zapalenie stawów nie jest leczone wcześnie lub nie jest dobrze kontrolowane, zapalenie stawów może prowadzić do znacznego i trwałego uszkodzenia.

Problemy, które mogą wpływać na stawy, obejmują:

  • uszkodzenie pobliskiej kości i chrząstki (twardy, elastyczny materiał pokrywający powierzchnię stawów)
  • uszkodzenie pobliskich ścięgien (elastyczna tkanka, która przyczepia mięśnie do kości), co może spowodować ich pęknięcie (zerwanie)
  • deformacje stawów

Te problemy czasami wymagają leczenia operacyjnego, aby zapobiec utracie funkcji dotkniętych stawów.

Choroba sercowo-naczyniowa

Jeśli masz reumatoidalne zapalenie stawów, istnieje większe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (CVD) .

CVD to ogólny termin opisujący stany wpływające na serce lub naczynia krwionośne i obejmuje problemy zagrażające życiu, takie jak zawał serca i udar .

Nie jest jasne, dlaczego osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów są bardziej narażone na te problemy. Możesz zmniejszyć swoje ryzyko, upewniając się, że zapalenie stawów jest dobrze kontrolowane i:

  • rzucenie palenia
  • jedzenie zdrowej, zbilansowanej diety
  • regularne ćwiczenia

Dowiedz się więcej o zapobieganiu CVD .

Mielopatia szyjki macicy

Jeśli od jakiegoś czasu cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia problemu w górnej części kręgosłupa, znanego jako mielopatia szyjna macicy.

Być może będziesz potrzebować specjalnej oceny szyi przed jakąkolwiek operacją, podczas której otrzymasz znieczulenie ogólne .

Stan ten prowadzi do zwichnięcia stawów w górnej części kręgosłupa, co powoduje ucisk na rdzeń kręgowy. Chociaż jest to rzadkie, jest to poważny stan, który może znacznie wpłynąć na Twoją mobilność i prowadzić do trwałego uszkodzenia rdzenia kręgowego, jeśli nie zostanie szybko leczony operacyjnie.

Chcieć wiedzieć więcej?