Rzeżączka – diagnoza

Jedynym sposobem sprawdzenia, czy masz rzeżączkę, jest wykonanie testu. Jeśli podejrzewasz rzeżączkę lub jakąkolwiek inną infekcję przenoszoną drogą płciową (STI) , ważne jest, aby nie opóźniać wykonania testu.

Możliwe jest wykonanie testu w ciągu kilku dni od uprawiania seksu, ale możesz zalecić odczekanie do tygodnia. Możesz zostać przebadany, nawet jeśli nie masz żadnych objawów.

Wczesne rozpoznanie i leczenie rzeżączki zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak choroba zapalna miednicy mniejszej (PID) lub zakażenie jąder. Powikłania wynikające z długotrwałej infekcji są znacznie trudniejsze do leczenia.

Przeczytaj więcej o powikłaniach rzeżączki .

Kto powinien zostać przetestowany

Zaleca się wykonanie testu, jeśli:

  • Ty lub Twój partner podejrzewacie objawy rzeżączki
  • uprawiałeś seks bez zabezpieczenia z nowym partnerem
  • Ty lub Twój partner uprawialiście seks bez zabezpieczenia z innymi osobami
  • masz inną chorobę przenoszoną drogą płciową
  • partner seksualny powie ci, że ma chorobę przenoszoną drogą płciową
  • podczas badania pochwy pielęgniarka lub lekarz poinformuje Cię, że komórki szyjki macicy są w stanie zapalnym lub występuje wydzielina
  • jesteś w ciąży lub planujesz ciążę

Gdzie się przebadać

Istnieje kilka różnych miejsc, w których można wykonać badanie na rzeżączkę:

W aptece można kupić test na rzeżączkę i wykonać go samodzielnie w domu. Jednak testy te różnią się pod względem dokładności, dlatego zaleca się udanie się do lokalnego ośrodka zdrowia seksualnego .

Wszystkie testy są bezpłatne przez , ale będziesz musiał zapłacić, jeśli pójdziesz do prywatnej kliniki.

Jeśli pójdziesz do swojej przychodni lekarza rodzinnego, być może będziesz musiał zapłacić receptę za jakiekolwiek leczenie.

Badanie na rzeżączkę

Istnieje wiele różnych sposobów testowania rzeżączki. W wielu przypadkach do pobrania próbki do badania używa się wymazu, chociaż mężczyźni mogą zostać poproszeni o dostarczenie próbki moczu.

Wacik wygląda trochę jak wacik, ale jest mniejszy i zaokrąglony. Jest wycierany po częściach ciała, które mogą być zakażone, aby pobrać próbki wydzieliny. Zajmuje to tylko kilka sekund i nie jest bolesne, chociaż może być trochę niewygodne.

Testowanie kobiet

W przypadku kobiet lekarz lub pielęgniarka zwykle pobiera wymaz z pochwy lub szyjki macicy (wejście do macicy) podczas badania wewnętrznego. W niektórych przypadkach próbkę można również pobrać z cewki moczowej (rurki, która odprowadza mocz z organizmu).

Czasami możesz zostać poproszony o użycie wacika lub tamponu w celu samodzielnego pobrania próbki z pochwy.

Kobiety zwykle nie są proszone o dostarczenie próbki moczu w celu wykrycia rzeżączki, ponieważ jest to mniej dokładny test dla kobiet.

Testowanie mężczyzn

Mężczyźni są zwykle proszeni o dostarczenie próbki moczu lub wymazu można użyć do pobrania próbki wydzieliny z końca penisa.

Jeśli zostaniesz poproszony o dostarczenie próbki moczu, ważne jest, aby nie oddawać moczu przez około 2 godziny wcześniej, ponieważ może to zmyć bakterie i wpłynąć na wyniki testu.

Infekcje odbytu, gardła i oczu

Jeśli istnieje możliwość, że twoja odbytnica lub gardło są zakażone, lekarz lub pielęgniarka może potrzebować użyć wymazu, aby pobrać próbkę z tych obszarów.

Jeśli masz objawy zapalenia spojówek , takie jak zaczerwienienie, zapalenie oczu z wydzieliną, próbka wydzieliny może zostać pobrana z oka.

Uzyskanie wyników

Niektóre kliniki mogą przeprowadzać szybkie testy, kiedy lekarz może obejrzeć próbkę przez mikroskop i od razu podać wyniki testu.

W przeciwnym razie na wyniki trzeba będzie poczekać do 2 tygodni.

Młodzież i poradnie zdrowia seksualnego

Możesz zgłosić się do poradni zdrowia seksualnego w każdym wieku, a wszystkie wyniki będą traktowane jako poufne.

Jeśli masz od 13 do 16 lat, nikt w Twoim gospodarstwie domowym nie będzie kontaktowany bez Twojej zgody. Możesz jednak zostać zachęcony do rozmowy z rodzicami, opiekunem lub inną zaufaną osobą dorosłą.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób poniżej 13 roku życia, ponieważ prawo mówi, że osoby w tym wieku nie mogą wyrazić zgody (powiedzieć tak) na aktywność seksualną.

Przeczytaj więcej o tym, czego możesz się spodziewać jako młoda osoba odwiedzająca klinikę zdrowia seksualnego .