Rzeżączka – leczenie

Rzeżączkę zwykle leczy się krótkim cyklem antybiotyków.

Antybiotyki są zwykle zalecane, jeśli:

  • testy wykazały rzeżączkę
  • istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz rzeżączkę, mimo że wyniki badań jeszcze się nie pojawiły
  • u twojego partnera zdiagnozowano rzeżączkę

W większości przypadków leczenie obejmuje wstrzyknięcie antybiotyku (zwykle w pośladki lub udo), a następnie 1 tabletkę antybiotyku. Czasami można mieć inną tabletkę antybiotyku zamiast zastrzyku, jeśli wolisz.

Jeśli masz jakiekolwiek objawy rzeżączki, zwykle ustępują one w ciągu kilku dni, chociaż całkowite ustąpienie bólu miednicy lub jąder może zająć do 2 tygodni.

Krwawienie między miesiączkami lub obfite miesiączki powinno ustąpić do czasu następnej miesiączki.

Zwykle zaleca się udział w wizycie kontrolnej tydzień lub dwa po leczeniu, więc można przeprowadzić kolejny test, aby sprawdzić, czy nie masz infekcji.

Powinieneś unikać seksu, dopóki ty i twój partner nie zostaniecie wyleczeni i nie uzyskacie całkowitej jasności, aby zapobiec ponownemu zakażeniu lub przeniesieniu zakażenia na kogokolwiek innego.

Jeśli objawy nie ustąpią po leczeniu lub podejrzewasz, że znowu się zaraziłeś, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Może być konieczne powtórzenie leczenia lub dalsze testy w celu sprawdzenia innych problemów.

Partnerzy seksualni

Rzeżączka jest łatwo przenoszona podczas intymnych kontaktów seksualnych. Jeśli zdiagnozowano u ciebie to, każdy, z kim ostatnio uprawiałeś seks, może też to mieć.

Ważne jest, aby Twój obecny partner i wszyscy inni niedawni partnerzy seksualni byli badani i leczeni.

Twoja lokalna klinika medycyny moczowo-płciowej (GUM) lub klinika zdrowia seksualnego może pomóc, powiadamiając w Twoim imieniu któregokolwiek z Twoich poprzednich partnerów.

Można do nich przesłać formularz kontaktowy wyjaśniający, że mogli być narażeni na infekcję przenoszoną drogą płciową (STI) i sugerujący wizytę kontrolną. Na kuponie nie będzie Twojego imienia i nazwiska, więc Twoja poufność jest chroniona.

Leczenie dzieci z rzeżączką

Niemowlęta z objawami zakażenia rzeżączką po urodzeniu lub które mają zwiększone ryzyko infekcji, ponieważ ich matka ma rzeżączkę, zwykle otrzymują antybiotyki natychmiast po urodzeniu.

Nie szkodzi to dziecku i pomaga zapobiegać ślepocie i innym powikłaniom rzeżączki .