Rzeżączka – objawy

Objawy rzeżączki zwykle pojawiają się w ciągu około 2 tygodni od zakażenia, chociaż czasami pojawiają się dopiero po wielu miesiącach.

Około 1 na 10 zakażonych mężczyzn i 5 na 10 zakażonych kobiet nie odczuje żadnych oczywistych objawów, co oznacza, że choroba może pozostać nieleczona przez pewien czas.

Objawy u kobiet

U kobiet objawy rzeżączki mogą obejmować:

  • niezwykła wydzielina z pochwy , która może być cienka lub wodnista, w kolorze zielonym lub żółtym
  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
  • ból lub tkliwość w dolnej części brzucha – jest to mniej powszechne
  • krwawienie między miesiączkami , cięższe miesiączki i krwawienie po seksie – jest to mniej powszechne

Objawy u mężczyzn

U mężczyzn objawy rzeżączki mogą obejmować:

  • niezwykłe wydzielanie z czubka penisa, które może być białe, żółte lub zielone
  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
  • zapalenie (obrzęk) napletka
  • ból lub tkliwość jąder – jest to rzadkie

Infekcja odbytu, gardła lub oczu

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą rozwinąć infekcję odbytnicy, gardła lub oczu w wyniku odbycia seksu analnego lub oralnego bez zabezpieczenia.

Jeśli zakażone nasienie lub wydzielina pochwowa wejdzie w kontakt z oczami, możesz również rozwinąć zapalenie spojówek .

Infekcja w odbytnicy może powodować dyskomfort, ból lub wydzielinę. Infekcja oczu może powodować podrażnienie, ból, obrzęk i wydzielinę, a infekcja gardła zwykle nie powoduje żadnych objawów.

Uzyskanie porady lekarskiej

Ważne jest, aby wykonać badanie na rzeżączkę, jeśli uważasz, że istnieje ryzyko zakażenia, nawet jeśli nie masz żadnych oczywistych objawów lub objawy ustąpiły same.

Jeśli rzeżączka pozostanie nierozpoznana i nieleczona, możesz dalej rozprzestrzeniać infekcję i istnieje ryzyko potencjalnie poważnych powikłań, w tym bezpłodności .

Przeczytaj więcej o:

Rzeżączka u niemowląt

Rzeżączka może być przenoszona z matki na dziecko podczas porodu.

Noworodki zwykle mają objawy w oczach przez pierwsze 2 tygodnie. Oczy stają się czerwone i opuchnięte oraz mają gęste wydzieliny przypominające ropę.

Rzeżączkę można leczyć antybiotykami, gdy jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Antybiotyki nie zaszkodzą Twojemu dziecku.