Schizofrenia – Życie z

Większość osób ze schizofrenią wraca do zdrowia, chociaż wiele z nich doświadcza sporadycznych nawrotów objawów (nawrotów).

Wsparcie i leczenie mogą pomóc w radzeniu sobie z chorobą i jej wpływem na życie.

Dbanie o własne zdrowie może również ułatwić leczenie twojego stanu i pomóc zmniejszyć lęk, depresję i zmęczenie. Może pomóc ci uzyskać lepszą jakość życia oraz być bardziej aktywnym i niezależnym.

Samoopieka obejmuje:

 • utrzymanie dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego
 • zapobieganie chorobom lub wypadkom
 • skutecznie radzi sobie z drobnymi dolegliwościami i długotrwałymi dolegliwościami

W ramach programu opieki będziesz regularnie kontaktować się z zespołem opieki zdrowotnej.

Dobre relacje z zespołem oznaczają, że możesz łatwo omówić swoje objawy lub obawy. Im więcej wiedzą, tym bardziej mogą Ci pomóc.

Dostrzeganie objawów ostrego epizodu schizofrenicznego

Nauczenie się rozpoznawania oznak złego samopoczucia może pomóc w radzeniu sobie z chorobą. Objawy mogą obejmować utratę apetytu, uczucie niepokoju lub zestresowania lub zaburzenia snu.

Możesz również zauważyć łagodniejsze objawy, takie jak:

 • uczucie podejrzenia lub strachu
 • martwienie się o motywy ludzi
 • słysząc od czasu do czasu ciche głosy
 • trudno się skoncentrować

Możesz również poprosić zaufaną osobę, aby powiedziała Ci, czy zauważy zmianę w Twoim zachowaniu.

Rozpoznanie początkowych objawów ostrego epizodu schizofrenicznego może być przydatne, ponieważ można temu zapobiec, stosując leki przeciwpsychotyczne i dodatkowe wsparcie.

Jeśli masz kolejny ostry epizod schizofrenii, należy postępować zgodnie z pisemnym planem opieki, w szczególności wszelkimi oświadczeniami z wyprzedzeniem lub planem kryzysowym.

Twój plan opieki będzie zawierał prawdopodobne oznaki rozwijającego się nawrotu i kroki, które należy podjąć, w tym numery alarmowe.

Przeczytaj o leczeniu schizofrenii, aby uzyskać informacje o oświadczeniach wstępnych.

Przyjmowanie leku

Ważne jest, aby przyjmować lek zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli poczujesz się lepiej. Leczenie ciągłe może pomóc w zapobieganiu nawrotom.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące przyjmowanych leków lub skutków ubocznych, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub koordynatorem opieki.

Przydatne może być również przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do leku na temat możliwych interakcji z innymi lekami lub suplementami.

Warto skonsultować się z zespołem opieki zdrowotnej, jeśli planujesz przyjmować leki dostępne bez recepty, takie jak środki przeciwbólowe lub suplementy diety, ponieważ mogą one czasami zakłócać działanie leku.

Zdrowe życie

Zachować zdrowie

Oprócz monitorowania Twojego zdrowia psychicznego, Twój zespół medyczny i lekarz rodzinny powinni monitorować Twoje zdrowie fizyczne.

Zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta z dużą ilością owoców i warzyw oraz regularne ćwiczenia, jest dla Ciebie dobry i może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych lub cukrzycy . Powinieneś także starać się unikać zbyt dużego stresu i regularnie spać.

Co najmniej raz w roku powinieneś udawać się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego, aby monitorować ryzyko rozwoju chorób układu krążenia lub cukrzycy. Obejmuje to rejestrację masy ciała, kontrolę ciśnienia krwi i wykonanie odpowiednich badań krwi.

Przestań palić

Wskaźniki palenia u osób ze schizofrenią są 3 razy wyższe niż w populacji ogólnej. Jeśli jesteś palaczem, istnieje większe ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i udar.

Rzucenie palenia ma wyraźne korzyści dla zdrowia fizycznego, ale wykazano również, że poprawia zdrowie psychiczne osób ze schizofrenią.

Dowiedz się, jak rzucenie palenia może poprawić Twoje zdrowie psychiczne .

Badania wykazały, że prawdopodobieństwo rzucenia palenia jest nawet 4-krotnie większe, jeśli korzystasz ze wsparcia , a także leków, takich jak plastry, gumy lub inhalatory.

Zapytaj o to swojego lekarza rodzinnego lub odwiedź stronę internetową Smokefree, aby dowiedzieć się więcej.

Jeśli zażywasz leki przeciwpsychotyczne i chcesz rzucić palenie, przed rzuceniem palenia bardzo ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub psychiatrą.

Dawkowanie leków na receptę może wymagać monitorowania, a ilość, którą musisz zażyć, może zostać zmniejszona.

Unikanie narkotyków i alkoholu

Chociaż alkohol i narkotyki mogą zapewnić krótkotrwałą ulgę w objawach, na dłuższą metę prawdopodobnie pogorszą je.

Alkohol może powodować depresję i psychozę, podczas gdy nielegalne narkotyki mogą pogorszyć schizofrenię. Narkotyki i alkohol mogą również źle reagować z lekami przeciwpsychotycznymi.

Jeśli obecnie zażywasz narkotyki lub alkohol i trudno Ci przestać, poproś o pomoc swojego koordynatora opieki lub lekarza rodzinnego.

Dalsza informacja

Kto może mi pomóc?

W trakcie leczenia schizofrenii będziesz korzystać z wielu różnych usług. Dostęp do niektórych uzyskuje się po skierowaniu od lekarza rodzinnego, do innych za pośrednictwem władz lokalnych.

Usługi te mogą obejmować:

 • społecznościowe zespoły zdrowia psychicznego (CMHT) – zapewniają one główną część lokalnych specjalistycznych usług w zakresie zdrowia psychicznego oraz oferują ocenę, leczenie i opiekę społeczną osobom chorym na schizofrenię i inne choroby psychiczne
 • wyszkolone wsparcie rówieśnicze – obejmuje wsparcie osoby, która sama chorowała na schizofrenię i jest teraz stabilna i może być dostępna przez CMHT
 • zespoły wczesnej interwencji – zapewniają wczesną identyfikację i leczenie osób z pierwszymi objawami psychozy; Twój lekarz rodzinny może skierować Cię bezpośrednio do zespołu wczesnej interwencji
 • służby kryzysowe – specjalistyczne zespoły zdrowia psychicznego, które pomagają w sytuacjach kryzysowych, które mają miejsce poza normalnymi godzinami pracy i pozwalają ludziom na leczenie w domu z powodu ostrego epizodu choroby zamiast w szpitalu
 • szpitale doraźne – alternatywa dla opieki stacjonarnej w szpitalu, w którym można odwiedzać codziennie lub tak często, jak to konieczne
 • asertywne zespoły pomocowe – zapewniają intensywne leczenie i rehabilitację w społeczności dla osób z poważnymi problemami zdrowia psychicznego oraz zapewniają szybką pomoc w sytuacjach kryzysowych; personel często odwiedza ludzi w domu, działa jako rzecznicy, współpracuje z innymi usługami (takimi jak lekarz rodzinny lub opieka społeczna), a także może pomóc w praktycznych problemach (takich jak pomoc w znalezieniu mieszkania i pracy) oraz codziennych zadaniach (takich jak zakupy i gotowanie) )
 • adwokaci – wyszkoleni i doświadczeni pracownicy, którzy pomagają ludziom komunikować ich potrzeby lub życzenia, uzyskiwać bezstronne informacje i przedstawiają swoje poglądy innym osobom; mogą znajdować się w Twoim szpitalu lub grupach wsparcia zdrowia psychicznego lub możesz znaleźć niezależnego rzecznika, który będzie działał w Twoim imieniu

Dalsza informacja

Zatrudnienie i wsparcie finansowe

Unikaj zbyt dużego stresu, w tym stresu związanego z pracą. Jeśli jesteś zatrudniony, możesz pracować krócej lub w bardziej elastyczny sposób.

Zgodnie z ustawą o równości z 2010 r. Wszyscy pracodawcy muszą wprowadzić rozsądne dostosowania dla osób niepełnosprawnych, w tym osób, u których zdiagnozowano schizofrenię lub inne choroby psychiczne.

Kilka organizacji zapewnia wsparcie, szkolenia i porady dla osób ze schizofrenią, które chcą kontynuować pracę.

Twój społeczny zespół zdrowia psychicznego jest dobrym pierwszym punktem kontaktowym, aby dowiedzieć się, jakie usługi i wsparcie są dla Ciebie dostępne.

Organizacje charytatywne zajmujące się zdrowiem psychicznym, takie jak Mind or Rethink Mental Illness, są również doskonałym źródłem informacji na temat szkoleń i zatrudnienia.

Jeśli nie możesz pracować z powodu choroby psychicznej, masz prawo do wsparcia finansowego, takiego jak zasiłek z tytułu niezdolności do pracy.

Dalsza informacja

Porozmawiaj z innymi

Wiele osób uważa, że pomocne jest spotykanie się z innymi ludźmi o tych samych doświadczeniach w celu wzajemnego wsparcia i dzielenia się pomysłami. Jest to również ważne przypomnienie, że nie jesteś sam.

Organizacje charytatywne i grupy wsparcia umożliwiają osobom i rodzinom wymianę doświadczeń i strategii radzenia sobie, prowadzenie kampanii na rzecz lepszych usług i zapewnianie wsparcia.

Przydatne organizacje charytatywne, grupy wsparcia i stowarzyszenia obejmują:

Są też inne miejsca, które oferują wsparcie osobom ze schizofrenią i innymi chorobami psychicznymi.

Ośrodki dzienne

Nawet jeśli nie masz pracy lub nie możesz pracować, nadal ważne jest, aby wyjść i zająć się codziennymi sprawami oraz nadać porządek tygodniowi.

Wiele osób regularnie trafia do szpitala dziennego, ośrodka dziennego lub środowiskowego ośrodka zdrowia psychicznego. Oferują one szereg zajęć, które pozwalają na powrót do aktywności i spędzenie czasu w towarzystwie innych osób.

Projekty pracy

Zapewniają one szkolenia, które pomogą Ci rozwinąć umiejętności zawodowe i pomogą w powrocie do pracy. Często mają kontakty z lokalnymi pracodawcami.

Obsługiwane zakwaterowanie

Może to być kawalerka lub mieszkanie, gdzie w pobliżu jest ktoś przeszkolony, aby wspierać Cię i pomagać w radzeniu sobie z codziennymi problemami.

Wzajemnego wsparcia

Możesz otrzymać szansę regularnego spotykania się z przeszkolonym rówieśnikiem, który sam wyzdrowiał z psychozy lub schizofrenii.

Dalsza informacja

Co może zrobić rodzina, przyjaciele i partnerzy?

Przyjaciele, krewni i partnerzy odgrywają istotną rolę w pomaganiu ludziom ze schizofrenią w wyzdrowieniu i zmniejszaniu prawdopodobieństwa nawrotu.

Nie obwiniaj osoby ze schizofrenią, nie mów jej, aby „pozbierała się”, ani nie obwiniaj innych ludzi. Ważne jest, aby zachować pozytywne nastawienie i wsparcie, mając do czynienia z chorobą psychiczną przyjaciela lub bliskiej osoby.

Oprócz wspierania osoby ze schizofrenią możesz chcieć uzyskać wsparcie w radzeniu sobie z własnymi uczuciami. Kilka organizacji wolontariackich zapewnia pomoc i wsparcie opiekunom.

Przyjaciele i rodzina powinni spróbować zrozumieć, czym jest schizofrenia, jak wpływa na ludzi i jak mogą pomóc. Możesz zapewnić emocjonalne i praktyczne wsparcie oraz zachęcić ludzi do uzyskania odpowiedniego wsparcia i leczenia.

W ramach czyjegoś leczenia możesz otrzymać propozycję terapii rodzinnej. Może to dostarczyć informacji i wsparcia osobie ze schizofrenią i jej rodzinie.

Przyjaciele i rodzina mogą odegrać ważną rolę, monitorując stan psychiczny danej osoby, wypatrując wszelkich oznak nawrotu i zachęcając ją do przyjmowania leków i wizyt lekarskich.

Jeśli jesteś najbliższym krewnym osoby ze schizofrenią, masz pewne prawa, które możesz wykorzystać, aby chronić interesy pacjenta.

Obejmują one zwrócenie się do lokalnego organu opieki społecznej o zwrócenie się do uprawnionego specjalisty ds. Zdrowia psychicznego o rozważenie, czy osoba ze schizofrenią powinna zostać umieszczona w szpitalu.

Dalsza informacja

Depresja i samobójstwo

Wiele osób ze schizofrenią doświadcza okresów depresji . Nie ignoruj tych objawów. Jeśli depresja nie jest leczona, może się pogorszyć i prowadzić do myśli samobójczych.

Badania wykazały, że osoby ze schizofrenią są bardziej narażone na samobójstwo .

Jeśli w ciągu ostatniego miesiąca czułeś się szczególnie przygnębiony i nie cieszyłeś się już tym, co lubiłeś, możesz mieć depresję. Skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania porady i leczenia.

Natychmiast zgłaszaj wszelkie myśli samobójcze swojemu lekarzowi rodzinnemu lub koordynatorowi opieki.

Ostrzeżenia o samobójstwie

Znaki ostrzegawcze, które osoby z depresją i schizofrenią mogą rozważać samobójstwo, obejmują:

 • dokonywanie ostatecznych ustaleń – takich jak rozdawanie rzeczy, sporządzenie testamentu lub pożegnanie z przyjaciółmi
 • mówienie o śmierci lub samobójstwie – może to być bezpośrednie stwierdzenie, takie jak „Chciałbym być martwy” lub wyrażenia pośrednie, takie jak „Myślę, że martwi ludzie muszą być szczęśliwsi od nas” lub „Czy nie byłoby miło iść spać i nigdy się nie budzić? ”
 • samookaleczenia – takie jak skaleczenie rąk lub nóg lub poparzenie się papierosami
 • nagła poprawa nastroju – może to oznaczać, że dana osoba postanowiła spróbować zakończyć swoje życie (samobójstwo) i czuje się lepiej z powodu swojej decyzji

Pomaganie przyjacielowi lub krewnemu o skłonnościach samobójczych

Jeśli zobaczysz którykolwiek z tych znaków ostrzegawczych:

 • uzyskać profesjonalną pomoc dla tej osoby, na przykład od zespołu ds. rozwiązywania kryzysów lub dyżurnego psychiatry w lokalnym oddziale ratunkowym
 • daj im znać, że nie są sami i zależy ci na nich
 • zaoferować wsparcie w znalezieniu innych rozwiązań ich problemów

Jeśli czujesz, że istnieje bezpośrednie zagrożenie, że osoba próbuje zakończyć swoje życie (samobójstwo), zostań z nią lub poproś kogoś innego. Usuń wszystkie dostępne środki samobójcze, takie jak ostre przedmioty i leki.

Dalsza informacja