Statyny – rozważania

Nie należy przyjmować statyn, jeśli masz ciężką chorobę wątroby lub jeśli badania krwi sugerują, że wątroba może nie działać prawidłowo.

Dzieje się tak, ponieważ statyny mogą wpływać na wątrobę i jest bardziej prawdopodobne, że spowoduje to poważne problemy, jeśli masz już poważnie uszkodzoną wątrobę.

Przed rozpoczęciem przyjmowania statyn należy wykonać badanie krwi, aby upewnić się, że wątroba jest w stosunkowo dobrym stanie. Po 3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia i ponownie po 12 miesiącach należy również poddać się rutynowemu badaniu krwi, aby sprawdzić stan wątroby.

Ciąża i karmienie piersią

Statyny nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, ponieważ nie ma mocnych dowodów na to, czy jest to bezpieczne.

Jeśli zajdziesz w ciążę podczas przyjmowania statyn, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Osoby o zwiększonym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych

Statyny należy przyjmować ostrożnie, jeśli istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia rzadkiego efektu ubocznego zwanego miopatią, w którym tkanki mięśni ulegają uszkodzeniu i bolesnością. Ciężka miopatia (rabdomioliza) może prowadzić do uszkodzenia nerek.

Czynniki, które mogą zwiększać to ryzyko, obejmują:

  • wiek powyżej 70 lat
  • z chorobą wątroby w wywiadzie
  • regularne picie dużych ilości alkoholu
  • występowanie w przeszłości działań niepożądanych dotyczących mięśni podczas przyjmowania statyn lub fibratów (inny rodzaj leków obniżających poziom cholesterolu)
  • z rodzinną historią miopatii lub rabdomiolizy

Jeśli co najmniej jeden z nich dotyczy Ciebie, być może będziesz musiał być często monitorowany w celu wykrycia powikłań. Może być również zalecana mniejsza dawka statyny.

Jeśli masz niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) , leczenie może zostać opóźnione do czasu wyleczenia tego problemu. Dzieje się tak, ponieważ niedoczynność tarczycy może prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu, a leczenie niedoczynności tarczycy może spowodować obniżenie poziomu cholesterolu bez konieczności stosowania statyn. Statyny są również bardziej podatne na uszkodzenia mięśni u osób z niedoczynnością tarczycy.

Przeczytaj więcej o skutkach ubocznych statyn .

Interakcje

Statyny mogą reagować w nieprzewidywalny sposób z niektórymi innymi substancjami (nazywanymi „oddziałującymi”), potencjalnie zwiększając ryzyko poważnych skutków ubocznych, takich jak uszkodzenie mięśni.

Leki, które mogą wchodzić w interakcje z niektórymi rodzajami statyn, obejmują:

Jeśli przyjmujesz statyny i musisz przyjmować jeden z tych leków, lekarz może przepisać alternatywną statynę lub przepisać obecną statynę w niższej dawce. W niektórych przypadkach mogą zalecić tymczasowe zaprzestanie przyjmowania statyn.

Jedzenie i alkohol

Sok grejpfrutowy może wpływać na niektóre statyny i zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Lekarz może zalecić całkowite unikanie go lub spożywanie tylko niewielkich ilości.

Lekarz zapyta również, ile alkoholu pijesz przed przepisaniem statyn. Osoby, które regularnie piją duże ilości alkoholu, są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych.

Jeśli przepisano ci statynę, możesz nadal pić alkohol. Nie należy jednak pić więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo.

Poszukiwanie leków

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat przestróg i interakcji związanych z konkretnym lekiem, zapoznaj się z ulotką informacyjną dla pacjenta, która jest dołączona.

W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub farmaceutą w celu uzyskania porady.